Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Köpeğinizin Daha Az Tüy Dökmesi İçin Tavsiyeler...

Recommended Posts

Köpeğinizin Daha Az Tüy Dökmesi İçin Tavsiyeler

 

kopek-tuyleri.gif

 

Bahar ayları bizim için olduğu kadar hayvanlarımız için de değişim anlamına gelir. Özellikle kedi ve köpekler, bahar aylarında tüylerinde normalden daha fazla dökülür. Soğuk kış günleri için gürleşen ve sıklaşan tüyleri baharla birlikte tekrar seyrekleşmeye başlar.

 

Evcil hayvanlarınızın dökülen tüyleri alerjiye de neden olur. Bunun için evlerinizde hayvanlarınızın özellikle de köpeğinizin tüylerinden kurtulmanız gerekir. Bu yazımızda köpeklerinizin tüylerinin evinize en az şekilde dökülmesi için ne yapmanız gerektiğini ele aldık.

 

- Kuvvetli elektrik süpürgesi

Evinizde evcil hayvan kedi veya köpek besliyorsanız, ilk yapmanız gereken şey doğru, güçlü ve emici bir elektrik süpürgesine sahip olmanızdır. Böylece kapene, yatak, yastık gibi tüylerin bulunacağı her yeri süpürebilirsiniz. Elektrik süpürgesi ayrıca en küçük alanlara girecek gibi başlıkları da olması gerekir. Haftada en az bir kez, köpeğinizin tüylerinin dökülme mevsiminde gün aşırı elektrik süpürgesi ile evinizi iyice süpürün.

 

- Fırçalayın

Düzenli fırçalama bu işin anahtarıdır. Köpeğinizin cinsine göre farklı fırçalar bulunur. Düzenli olarak yapacağınız fırçalama tüylerin evinize daha az dökülmesini sağlayacaktır.

 

- Rutin bakım yaptırı

Köpeğinizin tüy dökme sorununu çözmek için fırçalama iyi bir çözüm olsa da bazen derisinden kaynaklanan sorunlar da yaşabilir. Bunun için köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürün. Tüylerinin dökülmesine derisindeki bir sorun neden olursa tedavi ettirin.

 

- Düzenli banyo yaptırın

Köpeklerinizin özellikel tüy dökme mevsiminde düzenli olarak banyo yaptırın. Yapılan araştırmalar, köpeğinize banyo yaptırırsanız, hapşırma, kaşıntı ve göz sulanması sorunlarını yüzde 84 oranında azaltabilirsiniz. Banyo köpeğinizdeki tahrişi de azaltarak tüylerinin yumuşak ve parlak olmasını sağlayacaktır.

 

- Kendinizi temizleyin

Köpekleriniz size sürtündüklerinde tüyleri üzerinizde kalır. Bu tüyler de size alerji yapabilir. Bunun için her zaman çantanızda tüy toplamak yapılmış yapışkan rulolardan taşıyın. Böylece üzerinde tüy taşıyarak kendinize zarar vermemiş olursunuz.

 

Alıntı

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...