Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Hayvanınıza Neden Çocuğunuz Gibi Davranıyorsunuz?..

Recommended Posts

Hayvanınıza neden çocuğunuz gibi davranıyorsunuz?

 

1031322_620x360.jpg

 

Herhangi bir evcil hayvan sahibine hayvanı hakkında nasıl hissettiğini sorarsanız, ona olan sevgisini uzun uzun anlatmaya başlamadan önce ‘hayvan’ kelimesini düzeltecektir çünkü bahsettiğiniz tam olarak ailenin bir üyesidir. Bu ne cüret? Onu bebeği gibi sevdiğini görmüyor musunuz? O, çoğu insandan daha insan! Sizin de bir hayvanınız yoksa, bu tutum absürt gelebilir. Önemli değil, çünkü bilim onları destekliyor.

 

Yeni bir araştırmaya göre, kadınlar köpeklerini gerçekten çocukları gibi görüyor, belki sadece biraz daha kıllılar o kadar. Araştırmacılar, 2 ile 10 yaş arasında en az bir çocuğu ve mutlaka bir köpeği olan kadınlara yoğunlaştı. Denekler, anketlere ve hem çocuklarının hem köpeklerinin resimlerine maruz kaldıktan sonra sonuçlar oldukça netti: Söz konusu bebekler ve köpekler olduğunda, kadınlar için arada hiçbir fark yok. Hatta bazı kadınlarda, köpeğinin resmini gördüğünde beyin reaksiyonları çocuklarının resmine göre daha güçlüydü.

 

Çalışmanın baş araştırmacısı, Massachusetts Hastanesi’nden Lori Palley, şöyle açıklıyor: "Evcil hayvanlar, birçok insanın gönlünde ve hayatında özel bir yere sahiptir ve klinik ve laboratuar çalışmaları kanıtlıyor ki hayvanlar ile etkileşim insanların fiziksel, sosyal ve duygusal refahı için oldukça faydalı."

 

1031322_05a97bffe6b402ca2e86a2e766f3e48f.jpg

 

Hatta evcil hayvanların insanlar üzerindeki olumlu etkileri o kadar kabul gördü ki bazı iş yerleri, sahiplerinin köpeklerini iş yerine getirmesine bile müsaade ediyor." Köpekler bize dikkat etmeleri için evcilleştirildi” diye açıklıyor Klinik Sosyal Hizmet Uzmanı ve Terapist, Deb Havill, "Onların etrafımızda olması bizim için doğal, bu yüzden etrafımızda olmamaları da doğal değil. Onlarsız, eksik olurduk." Görüyor musunuz? Onlara ihtiyacımız var. Onlarsız yaşayamayız.

 

Sonuç olarak, evcil hayvanlar, pardon tüylü bebekler, insanlarda çok güçlü duygular uyandırırlar. Onlar için beslenen sevgi yoğunluğu, fonksiyonel manyetik rezonans taramada açıkça görülebiliyor. ‘Duygu, ödül, bağlılık, görsel işleme ve sosyal etkileşim’ ile ilişkili beyin parçaları aktif hale geliyor.

 

Yani bir dahaki sefere bir kadını ‘o topu tutarak anneni çok gururlandırdın’ diye köpeği ile konuşurken gördüğünüzde, gözlerinizi devirmeyin. O tüylü küçük canavar onun bebeği, hem kalben hem de zihnen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ben bu eksikliğimi kuşlarla gidermeye çalışıyorum. Kedi alsan aynı gün peşinden ayrılmaz ama kuş öyle değil işte. Sadece parmağınıza konması için bir ay saçınızı süpürge etmeniz lazım.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...