Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Nabız Artışında Ne Yapılmalı, Sebepleri Nelerdir?..

Recommended Posts

Nabız artışında ne yapılmalı, sebepleri nelerdir?

 

7_hd1.jpg?15785

 

Nabız Yüksekliği, Nabız sayısı, kasılıp gevşeyen kalbin dakika içerisinde bu hareketi kaç defa yaptığını gösterir. İnsan vücudunda normal nabız atım sayısı yaşa, kiloya, duygu duruma göre değişmekle birlikte normal ve sağlıklı bir insan için 60-100 arasında değişmektedir.

 

Nabız yüksekliği ise bu normal nabız değerlerinde görülen 100 atım sayısından daha yüksek değerlere çıkmasıdır. Bu duruma taşikardi ismi verilir.

 

Nabız yükseldiğinde kalp atışlarınızı çok güçlüymüş gibi hissedebilirsiniz. Tıp dilinde bu duruma çarpıntı adı verilmektedir. Çarpıntılar geçici ise bu bir problem teşkil etmez. Fakat nabız yüksekliği devam ediyorsa veya daha da kötüye gidiyorsa bu ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Aynı zamanda nabız yüksekliği, bayılma, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi problemlere de yol açabilir.

 

NABIZ YÜKSEKLİĞİ NEDENLERİ

Nabız yüksekliği pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bunların bazıları çok basit nedenler olabileceği gibi, bazıları gerçekten çok ciddi problemlerin habercisi olabilir. Fazla kafein tüketimi. Vücudun alerji göstereceği bir şeyler tüketmek.

 

AYRICA ŞU DURUMLAR DA NABIZ YÜKSEKLİĞİNİ TETİKLEYEBİLİR:

Aşırı egzersiz: Egzersiz yapmanın nabzınızı yükseltmesi gayet normal bir durumdur ve aslında olması gereken bir olay olarak sayılabilir. Sporunuzun vücudunuzu iyi yönde etkilediğini nabzınızın hızlı attığını görerek bilebilirsiniz.

 

İlaçların Yol Açtığı Yan Etkiler: Nabız yükselmesine yol açan en büyük nedenlerden biri de ilaçların yan etkileridir. Burun açıcı spreyler bile dinlenme halinde dahi nabzınızın yükselmesine neden olabilir. Astım ilaçları da yine nabız yüksekliği sebebi olur. İlaç, kandan temizlendiğinde, nabız normal seyrine dönmektedir.

 

Alkol: Aşırı miktarda alkol tüketmek, kalbe normalden fazla yük yükleyeceğinden dolayı nabzın yükselmesine neden olur. Eğer fazla alkol tükettiğinizden itibaren nabızda yükselmenin ortaya çıktığını fark ettiyseniz acil servise başvurmanızda fayda olacaktır.

 

Elektrolitlerde Dengesizlikler: Vücut normal düzeninde çalışabilmesi için belirli miktarlarda elektrolitlere gereksinim duyar. Kusma sebebiyle vücut susuz kalıyorsa, yeterli miktarda yiyip içmiyorsanız veya idrar sökücü ilaçlar kullanıyorsanız vücudunuzda bulunan elektrolit dengeniz bozulmuş olabilir. Bu da nabız yükselmesine neden olur. Bu durumu düzeltmek amaçlı mümkün miktarda fazla su içmeye çalışınız. Düzelmediğinde ise doktora başvurunuz.

 

Hipertiroidi: Aşırı derecede aktif çalışan tiroid bezleri, fazla hormon salgıladığından dolayı kalp çarpıntısına ve nabız yüksekliğine sebep olur.

 

Kalp Hastalıkları: Çeşitli kalp hastalıkları çarpıntıya neden olmaktadır. Yüksek tansiyon, konjenital kalp hastalığı, aort yetersizlikleri nabız yüksekliğine neden olabilecek hastalıklardandır.

 

Akciğer Hastalıkları: Amfizem veya zatürre gibi hastalıklar, kalbin kanı gitmesi gereken yerlere ulaştırmak amacıyla fazla çalışmasına ve bunun sonucunda nabız yüksekliğine neden olur.

 

Anksiyete, Stres, Panik Atak: Anksiyete bozuklukları, panik atak ve stres kalbin fazla atmasına neden olarak nabzın yükselmesine neden olur.

 

NABIZ YÜKSEKLİĞİ TEDAVİSİ NASIL OLMALIDIR?

Nabız yüksekliğine neden olan problem tespit edilmelidir. Beta bloker ilaç kullanılmalıdır. Kafein tüketimi azaltılmalıdır. Kardio egzersizleri yapılmalıdır. Kilo almamaya dikkat edilmelidir. Stresten uzak durulmalıdır. Şeker tüketimi azaltılmalıdır. Sigara kullanılmamalıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...