Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Protein İhtiyacını Et Yerine Nereden Karşılayabiliriz?..

Recommended Posts

Protein İhtiyacını Et Yerine Nereden Karşılayabiliriz?

 

protein-yerine-ne-yenebilir-vejeteryanlar-ne-yiyebilir.gif

 

Protein kelimesinin Latincedeki karşılığı “yaşayan canlılar için gerekli olan azotlu besin öğesi” biçimindedir. Vücudumuzun en küçük yapı taşı olan hücrenin ve metabolik tepkimeleri kontrol eden enzimlerin yapısı proteinden meydana gelmektedir. Büyüme de hücrelerin çoğalması manasına geldiği için proteinin en önemli görevlerinden birinin “büyüme” ve “gelişme” olduğu bilinmektedir. Özellikle günümüzde sporcuların kas gelişimi için protein barındıran besinlerin değeri büyüktür.

 

Vücut hücrelerinin büyük bir bölümü proteinlerden meydana gelir ve bu hücreler sürekli olarak değişerek yenilenmesi sağlanır. Bundan dolayı vücuttan sürekli olarak belirli oranlarda protein dışarı atılmaktadır. Vücut ise, bir protein deposu olmadığı için hücre yenilenmesini devamlı sürdürebilmek için günlük olarak protein içeren besinler tüketmeye özen gösterilmelidir. Normal bir kişinin bir günde vücudu için alması gereken protein oranı kilogram başına bir gram olmaktadır.

 

Sağlıklı bir dengeli beslenme düzeninde günlük alınan kalorinin % 15-20’si proteinlerden meydana gelmelidir. Bu miktar elbette kişinin yaş ve hareket etme düzenine göre değişkenlik arz edebilir. Araştırmacılar tarafından yeni yapılan çalışmalarda ise kilogram başına 1 gram protein alımı sporcuların çoğunun ihtiyacını karşılayabileceğini söylemektedir. Yani bu da 80 kg da düzenli spor yapan bir kişinin 120 gram protein alması anlamına gelir.

 

Et dışında kalan hangi hayvansal besinlerde protein vardır?

Protein denildiğinde akla ilk olarak et, süt, yumurta gibi hayvansal besinler gelmektedir. Fakat hayvansal besinlerin dışında kalan bitkisel ürünlerde de zengin olarak protein yer almaktadır. Protein açısından oldukça zengin, sindirilebilir ve vücutta daha faydalı kullanılabilir olmalarına rağmen aynı zamanda doymuş yağ ve kolesterol faktörleri açısından da oldukça yüksek değerler barındırmaktadır. Bunun için, vücudun gereksinimi olan proteinin doğru bir biçimde tercih edilmesinde fayda vardır.

 

Protein Barındıran Bitkisel Besinler

 

Soya

Soya, özellikle de yapısında barındırdığı isoflavonlar ile kolon, prostat ve meme kanserinden etkili bir şekilde koruyucu etkiler gösterir. Soya eti ve kıyması, soya fasulyesi çekirdeğinin yağı alındıktan sonra kalan ve yüksek miktarda protein barındıran unsu bölümüne, birkaç işlemler bütünü uygulanarak yapısı değişinceye dek sıkıştırıp et dokusu kazandırılması ile elde edilen bitkisel soya ürünleridir. Soya eti, kolesterol ve doymuş yağlar barındırmayan yapısı, yüksek seviyede kaliteli protein içeriği ile çok yönlü olarak faydalı olan bir besindir.

 

Kuruyemişler

İlk olarak başta ceviz olmak üzere fındık ve badem gibi kuruyemişler omega 3 kaynakları olarak balık yerine geçebilecek zenginlikte olan kuruyemişlerdir. 100 gramlık fındık ve badem karışımı içerisinde 15,6 gram protein bulunur.

 

Kinoa (Quinoa)

Çoğu tahıl olan ve az oranda protein barındırır. Fakat quinoa 100 gramda 4.4 gram protein içeriğiyle, vücudun kendini yenilemesi ve gelişmesi için gerekli olan, fakat tek başına üretemediği 9 önemli amino asite sahiptir. Bundan dolayı quinoa ‘mükemmel protein kaynağı’ olarak bilinmektedir. Çorbalara ilave edilebileceği gibi, yemeklerin yanında kullanılabilir ya da salataya da eklenebilir.

 

Yağsız Yoğurt

Yağsız yoğurt kalsiyum, fosfor, folik asit ve protein bakımından son derece zengin bir besin kaynağı olmaktadır. 100 gram yağsız yoğurtta yaklaşık olarak 4.3 gram protein mevcuttur. Yemekler ile beraber, ara öğünlerde ya da sos olarak kullanılabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...