Jump to content
Guest

Nazım Hikmet Ran ( 1902)- (03.06.1963)

Recommended Posts

nazım hikmet, eee demekten kendimi alamıyorum, nazım hikmet en yakın dostlarıyla moskovaya kaçtığında o zaman hala stalin diktatörlüğü devam etmekteydi ve osmanlıdan kopmuş fakat bir türlü ruslaştırılamamış yerler olan kafkaslar ve diğer türk devletlerinde biyük bir sürgün ve soykırım devam etmekteydi. ruslar bu insanları ruslaştırmak için herşeyi deniyordu, rusyada popiler olmuş ve türk olduğu için ruslar nazım hikmete bu türk devletlerinde konferanslar verdirerek sosyalist rejimin nimetlerinden bahsetmesini istediler, nazım hikmet bunu seve seve kabul etti, bunun anlamı türk devletlerinin bağımsızlığını rusyanın alması için çaba sarfetmektir, moskovaya beraber geldiği en yakın dostlarından biri bunu kabul etmeyince ruslar tarafından öldürüldü, o çok sevdiği dostuna sadece bir satır şiir yazmıştır. allah rahmet eylesin

nazım hikmet, eee demekten kendimi alamıyorum, nazım hikmet en yakın dostlarıyla moskovaya kaçtığında o zaman hala stalin diktatörlüğü devam etmekteydi ve osmanlıdan kopmuş fakat bir türlü ruslaştırılamamış yerler olan kafkaslar ve diğer türk devletlerinde biyük bir sürgün ve soykırım devam etmekteydi. ruslar bu insanları ruslaştırmak için herşeyi deniyordu, rusyada popiler olmuş ve osmanlı torunu olduğu için ruslar nazım hikmete bu türk devletlerinde konferanslar verdirerek sosyalim rejimin nimetlerinden bahsetmesini istediler, nazım hikmet bunu seve seve kabul etti, bunun anlamı türk devletlerinin bağımsızlığını rusyanın alması için çaba sarfetmektir, moskovaya beraber geldiği en yakın dostlarından biri bunu kabul etmeyince ruslar tarafından öldürüldü, o çok sevdiği dostuna sadece bir satır şiir yazmıştır ki o dostu onunla hep beraberdi. allah rahmet eylesin

Bence insanların hayat ideolojileriyle edebiyat anlayışlarını ve yapıtlarını bağdaştırmamak lazım.. Mesela titiz insanların Nurullah Ataç okumaması adil olur muydu? Yada sırf müslüman diye Yunus Emre'yi, Fuzuli'yi okumamak nasıl büyük bir haksızlık olursa; sosyalizmin öncülerinden olduğu için Nazım Hikmet'i okumamakta o denli haksızlık olur.

(ve bence insanların yaşantılarını değil, yapıtlarını eleştirmeliyiz. İstemedende olsa kırıcı bir şey söylediysem affola..)

Bence insanların hayat ideolojileriyle edebiyat anlayışlarını ve yapıtlarını bağdaştırmamak lazım.. Mesela titiz insanların Nurullah Ataç okumaması adil olur muydu? Yada sırf müslüman diye Yunus Emre'yi, Fuzuli'yi okumamak nasıl büyük bir haksızlık olursa; sosyalizmin öncülerinden olduğu için Nazım Hikmet'i okumamakta o denli haksızlık olur.

(ve bence insanların yaşantılarını değil, yapıtlarını eleştirmeliyiz. İstemedende olsa kırıcı bir şey söylediysem affola..)

sevgili maarulay, güzel ve hoş demişsin ama insan yaptığı sanata kendinden bişeyler katar, eğer çevrende soydaşların varken ve bunlar katledilirken sen hala güzel şiirler yazıp ve bunlarla mutlu olabiliyorsan bu çokta normal bişey değil. bence bi insanın şiirlerini okumadan önce o şiirleri neden ve nasıl yazmış onu okumalı, en önemliside bu tip şairlerin hayatlarını bilmek gerekli? askerlikten kaçan nazim hikmet, aynı zamanda vatan haini ilan edildi, ilan edenlerde, unutmaki MUSTAFA KEMAL ATATÜRKün silah arkadaşları karar senin.

Guest Ruhenâ

ben de anılmak istiyorum...

sevgili maarulay, güzel ve hoş demişsin ama insan yaptığı sanata kendinden bişeyler katar, eğer çevrende soydaşların varken ve bunlar katledilirken sen hala güzel şiirler yazıp ve bunlarla mutlu olabiliyorsan bu çokta normal bişey değil. bence bi insanın şiirlerini okumadan önce o şiirleri neden ve nasıl yazmış onu okumalı, en önemliside bu tip şairlerin hayatlarını bilmek gerekli? askerlikten kaçan nazim hikmet, aynı zamanda vatan haini ilan edildi, ilan edenlerde, unutmaki MUSTAFA KEMAL ATATÜRKün silah arkadaşları karar senin.

Dediğim gibi insanların hayat ideolojileri beni ilgilendirmiyor.. Hepsi dönem dönem çok farklı olayların ve dönem siyasetinin etkisi altında kalmış insanlar.. Ayrıca yazarların hayatını araştırıp okumaya kalkarsan çoğundan soğuyabilirsin emin ol. Çoğu yazar normal bir yaşantı sürmüyor, özelliklede o dönemde ve şuan takdirle okuyup minnetle andığımız çoğu isim ne psikolojik olarak ne yaşantı olarak kabulleneceğimiz şeyler yapmamışlar. Bu yüzdendir ki ben okuduğum yazıya bakarım, yazarına değil.. Yinede bu durum da kişisel tercihlerden ibarettir. Edebiyat tarihinde de olduğu gibi bazı okurlar yazarı, bazıları yazıyı baz alır. Kayda değer bulup eleştirime yorum yaptığın için teşekkürler..:thumbsup:

--------------------

ben de anılmak istiyorum...

İnşallah bir gün anılacak işler yaparsın arkadaşım, mahlasında Ruhenâ olsun farklı biraz.. Tutabilir kimbilir:rolleyes::derisive:

Dediğim gibi insanların hayat ideolojileri beni ilgilendirmiyor.. Hepsi dönem dönem çok farklı olayların ve dönem siyasetinin etkisi altında kalmış insanlar.. Ayrıca yazarların hayatını araştırıp okumaya kalkarsan çoğundan soğuyabilirsin emin ol. Çoğu yazar normal bir yaşantı sürmüyor, özelliklede o dönemde ve şuan takdirle okuyup minnetle andığımız çoğu isim ne psikolojik olarak ne yaşantı olarak kabulleneceğimiz şeyler yapmamışlar. Bu yüzdendir ki ben okuduğum yazıya bakarım, yazarına değil.. Yinede bu durum da kişisel tercihlerden ibarettir. Edebiyat tarihinde de olduğu gibi bazı okurlar yazarı, bazıları yazıyı baz alır. Kayda değer bulup eleştirime yorum yaptığın için teşekkürler..:thumbsup:

maarulay, seninle ben bu konuda anlaşamam ama eminimki farklı çoğu konularda hem fikir olacağımıza inanıyorum, bana göre bi eserden önce o eseri yapan daha önemli, peki emeğine sağlık

maarulay, seninle ben bu konuda anlaşamam ama eminimki farklı çoğu konularda hem fikir olacağımıza inanıyorum, bana göre bi eserden önce o eseri yapan daha önemli, peki emeğine sağlık

:thumbsup::derisive: sağol bakraç, seninde..

:thumbsup::derisive: sağol bakraç, seninde..

ee konu senin değilmişki sen neden üzerine alıyorsun, melodiye demem gerekiyordu, farkındamısın? birkez daha eser sahibine önem vermediğin ortaya çıktı :)

ee konu senin değilmişki sen neden üzerine alıyorsun, melodiye demem gerekiyordu, farkındamısın? birkez daha eser sahibine önem vermediğin ortaya çıktı :)

Yok ben konuyu sahiplenmemiştim zaten, yorumlara dem vurduğunu düşünmüştüm, o yüzden "seninde.." demiştim. Yinede Melodi afedersin arkadaşım eğer bir yanlış anlama olmuşsa söylemim amacımı aşmış olabilir:thumbsup:

Ayrıca güzel bir hatırlatma oldu onun içinde tekrar emeğine sağlık, teşekkürler Melodi.

Guest melodim

şimdi bakraç arkadaşın söylemlerinden yola çıkarak ziya gökalp'i kürtçülüğün esaslarını yazdığı için,necip fazıl'ı atatürk'e hakaret ettiği için okumamak gerekiyor değil mi??

--------------------

Yok ben konuyu sahiplenmemiştim zaten, yorumlara dem vurduğunu düşünmüştüm, o yüzden "seninde.." demiştim. Yinede Melodi afedersin arkadaşım eğer bir yanlış anlama olmuşsa söylemim amacımı aşmış olabilir:thumbsup:

Ayrıca güzel bir hatırlatma oldu onun içinde tekrar emeğine sağlık, teşekkürler Melodi.

bir yanlış anlaşma yok ;) herkes istediğini düşünmekte özgür