Jump to content
Sign in to follow this  
episkop

Yusuf Suresi ve Kasas Suresi Arasindaki İliski

Recommended Posts

Sanki bu iki Sure arasinda garip bir dengeleme enerjisi var ,

Kasas(Kissalar) suresi varken , Yusuf suresi Kissalarin en guzelini anlattigini soyluyor :

Yusuf Suresi Baba figuru ile baslarken Hz. Musayi anlatan KAsas suresi Anne figuru ile baslar

Hz. Yusuf kuyuya birakilip gunlerce sabit kalirken, Hz. Musa nehre birakilip gunlerce hareket ediyor, (neticede biri merkezi digere de gocebe teblig yapacak sekilde hayat yasiyorlar)

Hz. Yusuf mutlak ayriliktan sonra ailesinden cok cok uzun yillar ayri kalirken, Hz. Musa suya birakilip akibetinin tum belirsizligine ragmen sonra birkac gun gecmeden annesine ilginc bir sekilde kavusuyor,

Hz. Yusufun kardesleri babasindan ayrilmasina vesile olurken, Hz. Musanin kardesi annesine kavusmasina vesile oluyor,

Hz. Yusufu bir evli erkek bulurken Hz. Musayi bir evli kadin buluyor ,

Hz. Yusuf sucsuz oldugu halde yillarca cezaya carptirilirken, Hz. Musa suc isledigi halde firar ediyor,

Hz. Yusufun lehine sahitlik eden tarafsiz bilir kisiye karsilik, Hz. Musayi kendi adami ispiyonluyor ,

Hz. Yusufun kaderi Misira girmek iken, Hz. Musanin kaderi inananlarla Misirdan cikmak,

Hz. Musanin yuksek adrenalinli, disa donuk,vahiy haricinde ani kararlar alabilen, paniklemeye acik, hislerini cabuk belli eden ve kaba tabirle direk mevzuya giren, heybetli yapisi dikkat cekerken, Hz. Yusuf tamamen kontrollu, serin kanli, merkezi, hislerini cok iyi kontrol eden ve tuzak kuranlara daha ustalikla tuzak kurup hedef sasirtan mukemmel bir ust akil stratejisti olmasi dikkat cekiyor ..

Yani taban tabana zit ama birbirini dengeleyen karakteristik ozellikleri olan iki Peygamber bende dejavuya benzeyen bir paralel evren hissi yaratmadi degil ..

Edited by episkop

Garip derken evet normal yaşamdaki gibi.Iki zıt karakterin imtahanlarıda zıt.Ben pek parelel evren kısmı göremedim.

• Like 1

Dikkatimi cekmisti benim .. Aralarinda bag kurdum sadece

ayetler cogu yerde birbirine isik tuttugu icin ben de genelde cok iliski kurarim

Iki Peygamberin de atasi olan Hz. Ibrahime AS baktigimda ise

bu iki zit baskin enerjiyi tek bir bunyede dengeleyen bir agacin govdesi gibi goruyorum :

Yildiznamecileri kendi ilimleri ile mat ederek kendi arazilerini kisa bir sure icin feteden ve gizlice putlarina zarar vererek , suc aleti olan baltayi da en buyuk puta asarak, onlarin mantigina gore buyuk putu cinayetle suclamalari gerektigini one surecegi bir ust akil ile hareket ederken , (Hz. Yusufun gizemli ve leduni hareket eden yapisini andiriyor)

Ayni Peygamber isleri gizliden goturebilecek yontem iradesine sahip iken, atese atilmayi erkenden goze alabiliyor ve tutuklaninca Krala tek basina ve hatta kiskirtici bir sekilde meydan okuyorken buluyor kendini !

O tek basina bir ummetti der Allah .. yani guc ve ihtisam bakimindan tek basina bir toplum direnisi gosteren gozu pek icgudusune vurgu yapiyor .. (bu da Hz. Musanin tereddutsuz curretkar meydan okuyan en baskin ozelligini andiriyor)

Sadece iliski kuruyorum yani : ))

Edited by episkop
  • Like 1

Guest zeynep111

harika bilgiler.. tesekkür ederim