Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Düz Bir Karın İçin En İyi Çaylar...

Recommended Posts

Düz Bir Karın İçin En İyi Çaylar

 

ebegu%CC%88meci-c%CC%A7ay%C4%B1.jpg

 

Genetik faktörler, vücudunuzun yağı nasıl depoladığı konusunda rol sahibidir. Eğer ailenizde bir obezite geçmişi varsa, sağlıklı alışkanlıklar edinebilmek, dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak için çok daha dikkatli davranmak zorundasınız demektir.

 

Vücudumuzun belirli bölgelerinde biriken yağları görmekten nefret etsek de, bunların iki önemli amaca hizmet ettiklerini de aklımıza bulundurmalıyız: termal yalıtkan gibi çalışırlar ve enerji rezerv etmektedirler. Ancak yine de, yağlar vücudumuzun geneline eşit olarak yayılmış olmalıdır.

 

Vücutta biriken yağın miktarı ve biriktiği yer önemlidir. Karın bölgesinde biriken yağ sadece kötü görünmez; ayrıca tehlikelidir de. Bu durumu kontrol altında tutmalıyız, çünkü kalp hastalıkları ve diğer ciddi hastalıklar gibi durumları tetikleyebilecek tehlikeli bir seviyeye ulaşabilir.

 

Karın bölgesindeki yağlar, dengeli bir beslenme diyeti, düzenli egzersiz ve günlük rutinimize ilave edilecek birkaç sağlıklı ilave yöntem ile, örneğin inceltici çaylar ile, azaltılabilir.

 

Karın Bölgesindeki Yağlanma Neden Olur ve İnceltici Çaylar Bu Konuda Bize Nasıl Yardımcı Olabilirler?

 

go%CC%88bek-yag%CC%86%C4%B1.jpg

Massachusetts General Hospital isimli hastaneye göre, karın bölgesindeki yağlanma, kemik sıklığında kayba yol açmaktadır ki bu durum da osteoporoz riskini arttırmaktadır. Göbeğiniz büyümeye başladığında aklınıza ilk gelen görüntünüzün ne denli değiştiği veya pantolonlarınızın artık üstünüze olmadığı gibi detaylar olacaktır. Ancak aslında daha önemlisi, endişelenmenizi gerektiren diğer sağlık problemleri riskidir.

 

Karın bölgesindeki yağlanma, migrene ve sık yaşanan baş ağrılarına dahi sebep olabilmektedir.

 

Bu sebeple, bu bölgede yağ birikimini teşvik eden, aşağıdaki durumların bilincinde olmak önemlidir.

 

- Yetersiz egzersiz: Hareketsiz yaşam tarzı, sağlığınızın en büyük düşmanlarından biridir ve vücutta yağ ile toksin birikiminin en büyük önemli sebeplerindendir.

 

- Kötü beslenme: Abur cubur, tatlı, gazlı içecekler ve karbonhidratların aşırı tüketimi her zaman karın bölgesinde yağlanmayı teşvik eden durumlardır.

 

- Hormonlar: Hormonlarda oluşan küçük değişiklikler, metabolizmada problemlere yol açar ki bu da vücudun yağ asitlerini düzgün şekilde işleyememesine, dolayısı ile kilo alımına neden olmaktadır.

 

- Genetik: Karın bölgenizde biriken yağların %50 sorumlusu genlerinizdir. ABD’de bulunan Sanford Burnham Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, ailenin fiziksel karakteristik özellikleri karın bölgesinde ne kadar yağ birikeceğini belirlemektedir. Eğer anneniz veya diğer bir yakın akrabanız bu sorunu yaşıyorsa, bu konu ile ilgili en kısa sürede bir çözüm yolu bulmanız gerekmektedir. Beslenme alışkanlıklarınıza özen gösterin ve hareketsiz bir yaşam tarzı benimsememeye dikkat edin.

 

- Stres: Stres altındayken, böbreküstü bezleriniz adrenalin ve kortizol gibi hormonları salgılar. Kanda aşırı miktarda kortizol bulunması, lipogenez ismi verilen, vücutta yağ birikmesi sürecini tetiklemektedir.

 

Düz Bir Karın İçin Şifalı Bitkilerin Faydaları

 

Vücudu arındırırlar,

Metabolizmayı hızlandırırlar,

Diüretik etki ederler,

Sindirime yardımcı olurlar,

Askorbik asit açısından zengindirler, zengin birer antioksidan kaynağıdırlar ve lipid, yağ, ölü veya hasarlı hücre ve dokuların atılımına yardımcıdırlar,

Kan şeker seviyesini düşürücü ve insülin direncini azaltıcıdırlar,

İştahı azaltırlar,

Kaygıyı rahatlatırlar.

 

Düz Bir Karın İçin En İdeal Çaylar

 

Unutmamalısınız ki tek başlarına bu çayların tüketilmesi, kilo vermenize yardımcı olmayacaktır.

 

Bu çaylar, dengeli ve sağlıklı bir beslenme diyetinin tamamlayıcılarıdırlar. Bu tarz bir diyet, özellikle balıklarda bulunan sağlıklı yağları da içermelidir. Ayrıca unutmamalısınız ki, günlük egzersiz ve çaba düz bir karna sahip olmak için çok önemli faktörlerdendir.

 

Sonuçları gördüğünüzde buna değdiğine emin olacaksınız. Ayrıca aynı zamanda sağlığınız için de iyi alışkanlıklar edinmiş olacaksınız.

 

1. Ebegümeci Çayı

 

ebegu%CC%88meci-c%CC%A7ay%C4%B12.jpg

Kilo vermek ve düz bir karına sahip olmak açısından ebegümeci en ideal bitkilerden biridir.

 

Antioksidanlar açısından zengindir ve yağı gidericidir, dokuları yenileyici ve kasları güçlendiricidir. Doğal ürünler satan mağazalarda ve aktarlarda bulabilirsiniz.

 

Malzemeler

 

15 gram ebegümeci çiçeği (zaman zaman poşet çay olarak görebilirsiniz),

Bir fincan su

 

Hazırlanışı

Bir fincan suyu kaynatın ve bitkiyi ekleyin. Bu şekilde on beş dakika kadar kaynamasına izin verin. Sonra altını kapatın ve on dakika kadar dinlenmeye bırakın. Süzün ve on gün boyunca günde iki defa tüketin. Sonraki beş gün içmeyin. Dilerseniz bu çayı içerisine buz ekleyerek soğuk şekilde de tüketebilirsiniz. Kırmızı rengi ile birlikte oldukça çekicidir. Hemen deneyebilirsiniz!

 

2. Tarçın ve Defne Yaprağı Çayı

 

tarc%CC%A7%C4%B1n-ve-defne-yaprag%CC%86%C4%B1.jpg

Malzemeler

 

Bir adet çubuk tarçın,

İki adet defne yaprağı,

Bir fincan su

 

Hazırlanışı

Her zamanki gibi işe, suyu kaynatarak başlayın. Sonrasında tarçın ve defne yapraklarını ilave edin. Yirmi dakika boyunca demlenmesine izin verin ve ardından on dakika soğuması için bekleyin. Sonra süzün. On gün boyunca her sabah kahvaltı ile birlikte için ve ardından bir hafta ara verin. Sonra tekrar on gün süre ile için.

 

3. Bal, Limon ve Adaçayı

 

bal.jpg

Malzemeler

 

Bir yemek kaşığı adaçayı, taze veya kurutulmuş,

Bir litre su,

Bir limonun suyu,

Bir yemek kaşığı bal.

 

Hazırlanışı

Bal ve adaçayını su ile birlikte yirmi dakika pişirin. Sonra altını kapatın, on beş dakika boyunca dinlenmeye bırakın ve ardından süzün. Limon suyunu ekleyin. Bu şifalı suyu gün boyunca için;

 

inceltici en iyi çaylardan biridir. Bu tedaviyi beş gün boyunca uygulayın, sonra beş gün ara verin. Getireceği mükemmel sonuçları kendiniz gözlemleyebileceksiniz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...