Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Bacaklardaki Ağrı, Şişme, Kaşıntı Varisin Habercisi...

Recommended Posts

Bacaklardaki ağrı, şişme, kaşıntı varisin habercisi

 

5_hd1.jpg?67376

 

Op. Dr. Ceyhun Aydoğan, Varis hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Aydoğan, hastalığın her yaşta görülebileceğini belirtti.

 

Genel Cerrahi Bölümünden Op. Dr. Ceyhun Aydoğan, Varis hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Varis hastalığının belirtilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulan Aydoğan, hastalığın her yaşta görülebileceğini söyledi.

 

Aydoğan, hastalıkla ilgili şunları kaydetti: "Bacaklarda ağrı, şişme, kramp, yorgunluk, kaşıntı, yanma hissi, ayak bilekleri ve bacaklarda oluşan kronik yaralar, varis hastalığının oldukça sık karşılaşılan neticeleridir. Bu belirtiler, size vücudunuzda yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun göstergesi olup, önlem almanızı hatırlatmalıdır.

 

Varisleri boyutlarına göre üç farklı sınıfta toplanır. Kılcal varisler (Telenjiektazi), Bu varisler, ciltte kabarıklık yapmaz, ama mor ve kırmızı renkleriyle bacaklarımızı renklendirirken, bazen kaşıntıyla bacaklarımızı oldukça şenlendirebilen varislerdir.

 

Tek bacakta minik bir alanda, ya da iki bacakta birden geniş alanlarda karşımıza çıkarak bizi hüzünlere sürükleyebilirler. Tedavi yönünden en kolay süreçlere sahip varis türü olma özelliği ile kalbimize taht kurmuştur, lakin kendilerinden kurtulmak pek de zor değildir.

 

Orta boy varisler (Retiküler Tıp), kılcal varise göre bir nebze daha kabarık olan varis tipi. Bu varis türü, genellikle diz bölgesi ardından ortaya çıkar ve renkleri koyu yeşildir. 2-3 m kalınlığına kadar ulaşabilirler.

 

Tedavisine gelince, kılcal damar tedavisi ile benzerlik göstermekle birlikte, süreci biraz daha uzun sürebilir. Büyük boy varisler, en belirgin varis türüdür. Ciltte oluşturdukları kabarıklık 3 mm'den büyük olup, kesin olarak tedavi edilmesi gereken bir varis türüdür".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...