Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Dişlerinizin Beyaz Görünmesini İstiyorsanız...

Recommended Posts

Dişlerinizin beyaz görünmesini istiyorsanız

 

9_hd1.jpg?5864

 

Dişlerinizi beyazlatmak istiyorsunuz ancak tereddütleriniz mi var? Diş Hekimi Pertev Kökdemir, diş beyazlatma konusunda bilmeniz gerekenleri en sade şekliyle anlattı.

 

Özgüvenle gülümseyebilmek için bembeyaz dişlere sahip olmamız gerektiğini biliyor musunuz? Özel hayattan kariyere, yeni tanıştığınız insanlardan arkadaş ilişkilerine kadar tüm hayatınızı etkileyen gülümseme için inci gibi dişlere sahip olmak isterken kafanızda pek çok soru işaretleri de olabilir… İşte bu soruları Diş Hekimi Pertev Kökdemir, sizler için yanıtladı:

 

DİŞ BEYAZLATMA SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Diş beyazlatma (bleaching), karbamid peroksit ve türevleri kullanılarak yapılan bir ağartma (renk açma) işlemidir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır, dişlerin rengi açılır. Estetik diş hekimliğinin son derece güvenli bir uygulaması olan diş beyazlatma işlemi; ofis ve ev uygulamaları olmak üzere iki şekilde yapılır.

 

EV BEYAZLATMASI İLE OFİS BEYAZLATMASI ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR?

Klinikte diş hekimi kontrolünde, hastaya diş eti, dudak ve yumuşak dokuları korumak için özel jel ve ekartörler uygulanır. Daha sonra dişlerin beyazlamasını sağlayan özel beyazlatma jelleri sürülür ve beyazlatma işlemine başlanır. Yaklaşık 40 dakika-1 saat boyunca beyazlatma işlemi devam eder ve gerekirse seans tekrarı yapılarak istenilen beyazlığa ulaşılır. Bu işlem ofis beyazlatmasıdır.

 

Diş beyazlığının devamı ve renklenmenin geri dönüşümünü engellemek amacıyla ya da 'ev beyazlatması' yapmak isteyen hastalar için her hastaya özel, alt ve üst çene dişleri için plaklar hazırlanır ve hastaya bu plaklara sürüp evde uygulaması için özel beyazlatma ajanları verilir. Bu uygulama ise ev beyazlatmasıdır.

 

18 YAŞINDAN ÖNCE ÖNERİLMEZ

Yaş sınırı var mı?

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, "Yetişkin herkese uygulanabilir. Ancak 18 yaşından küçüklerde, kanser tedavisi gören hastalarda, ciddi diş eti problemi olanlarda, dişin mine yüzeyinde defekt bulunan hastalarda uygulanması sakıncalıdır" diyerek uyardı.

 

DİŞ BEYAZLATMA, DİŞ MİNESİNE ZARAR VERİR Mİ?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın, dişlere hiçbir zararı yoktur. Dişe zarar vermediğine dair çok sayıda araştırma mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, piyasada denetimsiz olarak satılan, içeriğinde dişlere zararlı maddeler olabilecek ürünlerin kullanılmaması gerektiğidir. Kontrolsüz kullanılan diş beyazlatma ürünleri, diş ve diş etlerinde yapısal bozukluklara neden olabilir.

 

SONUÇLARI GÖRMEK NE KADAR SÜRÜYOR?

Tedavi ortalama 1-2 hafta içinde sonlandırılır. Dişler 2-3 hafta içerisinde beyazlamış olur.

 

GENÇLERİN DİŞLERİ DAHA FAZLA BEYAZLAR

Dişler ne kadar beyazlar?

Renklenmiş ve doğuştan koyu renkli olan dişleri, estetik diş hekimliğinde son yılların en gözde trendi olan 'Teeth Bleaching' dediğimiz diş beyazlatma sistemi ile sekiz tona kadar açmak mümkün. Yaşlandıkça daha az etki elde edilir. Gençlerin dişleri, yaşlı insanlardan çok daha fazla beyazlama eğilimi gösterir.

 

OLASI YAN ETKİLER NELERDİR?

"Uygulama esnasında dişlerde geçici olarak hassasiyet görülebilir" diyen Kökdemir, "Bu hassasiyet kalıcı değildir. Bunu önlemek için yapılabilecek şeyler var. Örneğin, dolguların sızdırmadığından emin olun" diyor.

 

HASSAS DİŞLİ BİRİSİ İÇİN HANGİ TEDAVİ SEÇENEĞİ DAHA İYİDİR?

Eğer dişleriniz çok hassas ise, beyazlatma işlemini ofis tipi beyazlatma ile diş hekiminize yaptırmanızda fayda vardır. Hekiminiz size özel bir tedavi prosedürü geliştirecektir. Bazı insanlar gerçekten çok hassas dişlere sahipse, dişleri daha az hassas hale getirmek için önce florür tedavileri kullanılabilir veya daha düşük bir konsantrasyonda ağartma işlemi daha uzun süreye yayılabilir.

 

DİŞ ETLERİNE ZARAR VERMEZ

Dişleri beyazlatmak güvenli midir?

Beyazlatma uygulaması hekim kontrolünde yapıldığında dişlere ve diş etlerine hiçbir şekilde zarar vermez.

 

SONUÇLAR ETKİLİ VE UZUN SÜRELİ OLUR MU?

Diş lekelenmesi ve renklenmesi; ağız hijyeninin yetersizliği, kafein, şekerli, asitli ve renkli gıdalar, sigara, puro gibi tütün ürünlerinin tüketimi ve yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan bir görüntüdür. Yaşlanmayla oluşabilecek kararmaya yapabileceğimiz bir şey yok, maalesef yeniden oluşacak. Ancak diğerlerine dikkat ederseniz daha uzun süre (iki yıl kadar) beyaz dişlerinizde yaşayabilirsiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...