Jump to content
Sign in to follow this  
кυвiŁαу

Hayvanlardan Tanrılara Saphiens / Yuval Noah Harari

Recommended Posts

0000000633872-1.jpg

- Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?

- Para neden herkesin güvendiği tek şey?

- Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?

- Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?

- Geleceğin dini bilim mi?

- İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü'nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim'le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30'dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright'ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

"Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!"

-Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik'in yazarı-

"Harari'nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli."

-John Gray, Financial Times-

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Yuval Noah Harari

Çevirmen: Ertuğrul Genç

Sayfa Sayısı: 412

Baskı Yılı: 6 Eylül 2016

Yayınevi: Kolektif Kitap

Edited by кυвiŁαу

Kitaplarını okumadım, röportaj ve konuşmalarından biliyorum.çok yeni ya da öngörülemez birşey görmedim söylediklerinde.. Bir "gereksizler sınıfı" oluşması gibi ( çok gereksiz gördüm kendimi bu arada :D ) ..belki bahsettiği hırs ve hırçınlık bununla ilgilidir. muhtemelen yeni "hikaye anlatıcılar" bunu kontrol etme kısmında eski yöntemleri gözden geçirmek zorunda kalacaklar. Belki tanıtımdaki sorular üzerinde daha fazla yoğunlaşmalılar. Bence eski hikayelerle yeni sorunları çözemezler sadece öteleyebilirler.

kitaplarda artik diziler gibi sonuc ayni oluyor bence yeni degisik bir seyler bulmalilar

neden ? sorularina azcikda ne yapmamiz gerek denmeli

Ben bu tür bir kitabı ilk defa okuduğum için bana biraz egzotik geldi. Tarih konusu tamam ama bu kadar geriye gitmemiştim hiç. :D