Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Kediye İlaç Vermek

Recommended Posts

Kediye İlaç vermek

 

 

Kediler genellikle ilaç konusunda naz yaparlar. kediye ilaç vermek bazı kedi sahipleri için büyük sorun olmaktadır.

Hızlı ve etkili olun. Mümkünse kedinize rüşvet verin. Her zaman tedaviyi tam yapın.

Kedilere ilaç vermenin en iyi yolu rüşvet vermektir. Mümkünse ilacı lezzetli bir şeyin içinde saklayın. Tabii ki, rüşvetle ilgili sorun kedilerin bunu anlayabilecek kadar zeki olmasıdır. Koklar, tadar ve niyetimizi anlarlar. Bunun anlamı genellikle ilacı kedinize vermekten başka çare olmadığıdır. Çok az kedi ilaç yutmaya zorlanmayı kabullenir. Kararlı ama nazik olun.

Daha sonra kedinizi tatlı sözlerle ve okşamayla ödüllendirin.

 

 

 

 

 

İlacı yiyeceğin içine saklayın

 

 

Mümkün olduğunda hapı, et topağı gibi bir yiyeceğin içine saklayın. Sıvı ilaçları kedinin en sevdiği yiyeceğe karıştırın. Dikkat edin: Bazı ilaçların bazı yiyeceklerle birlikte verilmemesi gerekir, bu yüzden önce veterinerinize danışın. Kediye ilaç vermek ciddi bir sorumluluktur. Bilinçsizce ilaç vermekten kaçının

 

 

Kediye Hap Vermek

 

 

Zor bir görev. Bazı kedilere ağızdan kediye ilaç vermek müthiş zor olabilir. Ama bir ilacın tarif edilen tüm tedavi süresini tamamlamak önemlidir. Kediye ilaç vermek konusunda zorluğunuz varsa veterinerinize danışın. Ciddi şekilde tırmalanmış ya da ısırılmışsanız muhakkak tıbbi tavsiye alın.

Kedinizle tatlı bir sesle konuşurken, kaçmasını ve sizi tırmalamasını önlemek için sıkıca tutun. Gerekirse büyükçe bir havluyla sarmalayın.

kediye-ilac-vermek3Bir elinizin işaret parmağıyla başparmağını üst azı dişlerinin arkasına yerleştirin, başı yukarı kaldırın ve serbest elinizi kullanarak alt çeneyi aşağı çekin.

Alt çeneyi hafifçe sıkarak ağzını açık tutmasını sağlayın ve tekrar serbest elinizi kullanarak hapı dilin mümkün olduğunca arka kısmına atın.

Kedinizin ağzını hemen kapatın ve yuttuğunu görene kadar boğazını sıvazlayın.

Ağzını açın ve hapın yutulduğundan emin olun. Kediler hapı saklamak konusunda çok başarılıdır.

 

 

Etkili olabilmesi için kulak damlasının kulak zarına inmesi gerekir. Çoğu şişenin ve tüpün kulağa uyacak kadar büyük özel bir aplikatörü vardır, ama kulağa zarar verecek kadar da büyük değildir.

Kedinizi bir masaya yerleştirin, yumuşak bir sesle konuşun ve gerekirse bir havluyla sarın. Kulağın açıklığındaki görünen pislikleri temizleyin.

Kulağı bir elle tutun ve diğer elinizi kullanarak damlalığın ucunu kulak kanalına sokun. Damlaları kulak kanalına sıkın.

 

 

Kedinizi masaya koyun, sakince konuşun ve gerekirse havluyla sarmalayın.Nemli pamuk kullanarak göz akıntılarım temizleyin. Damla tüpünü ya da damlalığı tutan elinizi kedinin başına yaslayarak destekleyin, kedi aniden kıpırdayıp ilacın şişesinin gözüne girmesine neden olmasın.

Damlayı ya da merhemi doğrudan göze uygulayın. Gözü kapatarak, vücut ısısının merhemi yumuşatmasını ve ilacın yayılmasını sağlayın.

Kulağı yerine geri bırakın ve kulak kanalına masaj yapın. Çıkan sesler ilacın kanalda ilerlediğini gösterir.

Masaj yaptıktan sonra kediler genellikle başlarını sallar. Bir mutfak havlusu veya pamuk gibi bir malzeme kullanarak başını sallarken kulak kiri ve pisliklerin her yere saçılmasını Önleyebilirsiniz.

 

 

İyi davranışları övün ve kedinize bir ödül verin.

 

Uyarı!

Kulak zarının yırtılmış olması olasılığı varsa, asla kulak kiri temizleyicileri, kullanmayın. Hap verirken olduğu gibi üst çeneyi tutun ama başın seviyesi daha yukarıda olsun.

İlacı ağzın içine damlatın ya da fışkırtın. Ağzın arka tarafına fışkırtmayın, bu, nefes borusuna kaçmasına neden olabilir. Ağzı kapatın ve kedi yutkunana kadar boğazını sıvazlayın, sonra da iyi davranışını övün. iyi davranışı övün ve bir ödül verin.

 

 

Uyarı!

ilaç şişesinin asla göze değmemesine dikkat edin.

 

 

Diyabet tedavisinde genellikle insülin iğnesi yapılmasına gerek olur. Diğer koşullarda, kediniz yabanarısı ya da bir böcek tarafından ısırılıp anaflaktik şoka girdiğinde veterineriniz yaşam kurtaran bir iğne yapmanızı isteyebilir, iğne yapmak göz korkutucu geliyor ama ağızdan kediye ilaç vermekten birçok biçimde daha kolaydır.

 

 

İlacı şırıngaya çekin.

 

 

Cat getting a vaccine at the veterinary clinic.

Cat getting a vaccine at the veterinary clinic.

Hava kabarcıkları tepeye toplanana kadar şırıngaya hafifçe vurun, sonra da iğnenin ucundan ilacın ilk damlası çıkana kadar tüm hava kabarcıklarını boşaltın.

Kedinizi masada tutun ve sakince konuşurken kürek kemikleri arasından deri katını sıkıca kavrayın (burası göreceli olarak duyarsız bir bölgedir).

Titremeyen bir elle iğneyi derinin altındaki, kasın üstündeki dokuya batırın, ardından şırınganın içindekini sıkın. {Veterineriniz size yaşam kurtaran ilaçların nasıl doğrudan kasa verildiğini gösterebilir.)

Kedinizi iyi davranışı için övün ve ödül verin.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kediler hapı saklamak konusunda çok başarılıdır.

Bu çok iyiydi:) Çünkü bir kez yuttu sandım, bırakınca oksürerek attı.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ben parazit haplarını ezip yogurda karıştırdım,normalde yogurt yer ama anladı sıpa.Suyla zorlayıncada püskürtüyor anladım ki hap zor iş parazit aşısına devam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...