Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Japon Küpesi (Kohleria)...

Recommended Posts

Japon Küpesi (Kohleria)

 

attachment.php?attachmentid=2856&d=1452967856&thumb=1

 

Bu güzel çiçeğin bir diğer adı da komşu çatlatan. Gerçekten de öyle güzel renkleri ve çeşitleri var ki! Bir de yılın her günü çiçek açtığını düşünürsek zavallı komşu çatlamasın da ne yapsın. Aslında temel rengi kırmızı ama tabi ki zamanla bir çok rengi üretilmiş.

 

Özellikle son zamanlarda sanki bir kohleria salgını var ya da bana öyle geliyor. Çiçek gruplarında ve sayfalarında bu çiçekle çok sık karşılaşmaya başladım. Ancak satın almaya kalkınca seralarda ve çiçekçilerde pek bulunmuyor. Olanlar da bayağı bir pahalı.

 

Kohleria sıcak seven bir çiçek. Ancak yakıcı güneşten uzak tutmak gerekiyor yine de. Özellikle fide halindekiler yarı gölgede tutulmalı. En ideali sabah güneşi.

 

Çok sudan hoşlanmıyor. En sıcak günlerde bile iki günde bir sulanmalı ve suyu ya tabağına ya da köküne verilmeli. Fazla su köklerine veya rizomlarına zarar veriyor.

 

Gevşek, süzek ve besin maddelerince zengin topraklar onun için ideal. Japon küpesi ekilecek toprağa 3.1.1.5 oranlarında torf, cocopeat( Hindistan cevizini dış kabuğu), perlit ve kemik unu karıştırılması gerekiyor.

 

Kohleria1.JPG

 

Japon küpeniz büyüdü, yapraklandı ama bir türlü çiçek açmıyor yani komşunuzu çatlatamıyorsunuz. O zaman iki noktaya dikkat etmek gerekiyor. Ya güneş almıyordur ya da kalsiyum eksikliği var. Hemen yerini değiştirin . Kalsiyum ihtiyacını da da kemik unuyla kolayca karşılayabilirsiniz. Bir çay kaşığı kemik unu kök kısmına serpildiğinde işlem tamamdır. Ancak nisan ve ekim arasında üç kez uygulanması gerekiyor. Rizom ekilirken de bunun yapılmasında yarar var.

 

Kohleria3.JPG

 

Bilinen belli bir hastalığı yok. Çoğaltılmasına gelince; Yapraklarıyla, tepe çelikleri ve rizomlarıyla kolayca üretilebiliyor. Yeter ki bir Japon küpeniz olsun, bol bol üretilmesi mümkün yani.

 

Alıntı

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...