Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Kalbinize Zarar Veren 8 Kötü Alışkanlık...

Recommended Posts

Kalbinize Zarar Veren 8 Kötü Alışkanlık

 

1-kalbinize-dikkat-edin.jpg

 

1. Uzun süre oturmak

 

2-ko%C5%9Fmak-.jpg

Düzenli olarak spor yapıyorsanız bu iyi bir şey; ancak gününüzün çoğunu oturarak geçiriyorsanız bu bir problem yaratabilir. Vücudunuz gün içerisinde küçük de olsa bir aktiviteye ihtiyaç duyar.

 

Eğer masa başında çalışıyorsanız, kan dolaşımınızı hızlandırmak için en azından her saat başı kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Biraz esnemek ve belinizi rahatlatmak için çalıştığınız yerde küçük bir tur atın.

 

Hareket halinde olmak aslında sandığınızdan daha kolay. En sevdiğiniz televizyon programı reklama girdiğinde dans edebilir ya da birkaç tane şınav çekebilirsiniz. Hatta dizinizi seyrederken koşu bandına ya da kondisyon bisikletine binebilirsiniz.

 

2. “Kalbimi düşünmek için çok erken”

 

Kalp sağlığını düşünmek için beklemek günümüzde en çok yapılan hatalardan biridir.

 

Egzersiz yapmak, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı oturtmak, tansiyon, kolesterol ve kan şekeri seviyesini dengeli tutmak olabildiğince erken edinmeniz gereken iyi alışkanlıklardandır.

 

Bu alışkanlıklar sayesinde sağlıklı olmanın yanında daha iyi görünmeye başlarsınız. Kalbinize ve sağlığınıza iyi bakmak için şimdiden daha iyi bir zaman yok.

 

3. Çok fazla alkol kullanmak

 

Çoğu insana göre kadınlar için günde bir kadeh, erkekler için iki kadeh olarak kabuk edilen makul miktarda alkol kullanmanın bir sakıncası yoktur. Hatta kalbinize bazı yararları bile olabilir.

 

Ancak çok fazla alkol kullanmak, tansiyonunuzu arttırabileceği gibi kan dolaşımınızdaki bazı lipitlerin seviyesinde de artışa sebep olabilir.

 

Bu nedenle, söz konusu kalp sağlığınız olunca sınırların dışına çıkmamakta fayda var.

 

4. Düzensiz beslenme

 

3-sa%C4%9Fl%C4%B1kl%C4%B1-beslenme-.jpg

Her gün aynı şeyleri yemenin sağlığınızı etkilemeyeceğini düşünebilirsiniz; oysa, bu tür bir beslenme düzeni derhal bırakmanız gereken kötü alışkanlıklardan biridir.

 

Sağlıklı ve lezzetli yemekleriyle Akdeniz diyeti, günlük beslenmeniz için iyi bir seçenek olabilir.

 

Zararlı olmayan yağlar, lifler ve besinler sayesinde kalbinizin sağlığını korur. Üstelik diyeti uygulaması çok kolay çünkü yemekler gerçekten çok lezzetli!

 

5. Vücut değerlerinizi bilmemek

 

Kolesterol seviyesi, tansiyon gibi temel değerleri bilmemek, bazı sıkıntıları ortaya çıkarabilecek kötü bir alışkanlıktır.

 

Vücut değerleriniz siz farkına bile varmadan vücudunuzda bazı problemler ortaya çıkarabilir.

 

Kolesterol ya da tansiyon seviyeniz yüksek olsa da, kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Şu andan itibaren kendinizi daha iyi tanımaya başlayın. Eğer 20 yaşın üzerindeyseniz, her 6 ayda bir değerlerinizi kontrol ettirmek iyi bir fikir olabilir.

 

6. Bel ölçünüzün normalin dışında olması

 

Karın bölgenizdeki yağ birikimi kalbinize zarar veriyor olabilir. Son zamanlarda bedeninizi ölçtürmediyseniz, en kısa zamanda yaptırmayı unutmayın.

 

Aşırı kilolu olmak göz ardı etmemeniz gereken bir durumdur.

 

Kilo vermeniz gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse, unutmayın ki birkaç kilo vermek bile, sağlığınız için çok iyidir.

 

7. Ruh sağlığınızı önemsememek

 

Depresyonda hissettiğiniz zaman, egzersiz gibi sağlığınıza iyi gelecek şeyler yapmak için odaklanmakta zorluk çekebilirsiniz.

 

Bu nedenle eğer depresif, bunalımda ve stres altında hissediyorsanız doktorunuzla konuşabilir ya da bir psikologa görünebilirsiniz.

 

Konuşmak, egzersiz ve meditasyon yapmak gibi aktiviteleri kötü alışkanlıkların yerine koyabilir ve ruh sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

 

Bu tür aktivitelerle, ruh halinizi iyileştirebilir ve kendinize daha iyi bakmak için enerjinizi arttırabilirsiniz.

 

8. Pasif içicilik

 

4-sigara-i%C3%A7mek-.jpg

Pasif içiciliğe maruz kalmak, size aktif olarak sigara içmekten daha çok zarar verir. Pasif içicilik hem kalbiniz hem de damarlarınız için zararlıdır.

 

Eğer sürekli sigara içen birinin yanında duruyorsanız, en azından sizin yanınızda ya da ev, ofis, araba gibi kapalı alanlarda sigara içmemesini rica edebilirsiniz.

 

Belki bu şekilde o kişinin de sigarayı bırakmasına yardımcı olabilirsiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...