Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Anahtar Kelime Planlayıcısı Nasıl Kullanılır?..

Recommended Posts

Anahtar Kelime Planlayıcısı Nasıl Kullanılır?

 

681-650x315.jpg

 

Sitelerin başarıya ulaşmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi hedefin doğru bir şekilde belirlenmesidir. Peki anahtar kelime planlayıcısı nasıl kullanılır?

 

Uzun yıllardan beri Türkiye'de pek çok farklı sektörde açılan siteler önemli bir yere sahip olduğu gibi sektördeki rekabete de arttırmıştır. Bu bakımdan sıfırdan bir web sitesi açarak yarışa girmek isteyen kişilerin doğru anahtar kelime analizi yaparak sektörünü iyi bir şekilde belirlemesi gerekecektir.

 

Yardımcınız: Anahtar Kelime Planlayıcısı

Google tarafından kullanıma sunulan anahtar kelime planlayıcısı ise bu konuda kişilerin yararlanabileceği en önemli kaynaklardan bir tanesidir. Anahtar kelime planlayıcısı kişilerin farklı alanlara ve kelime öbeklerini yönelik sorgulama yapabilmesini ve bu sorgulamalar sonucunda ise aranma hacmi gibi pek çok farklı bilgiyi öğrenmesini sağlar. Bu bakımdan web sitesi açmak isteyen kişiler aklındaki düşüncelere göre anahtar kelime planlayıcısı üzerinden inceleme yapmalıdır. Böylece sitenin hedefinin daha doğru bir şekilde belirlenmesi ve odaklanacak kelimelerin daha doğru bir şekilde tespit edilmesi de mümkün olacaktır.

 

Anahtar kelime planlayıcısını kullanmak isteyen kişiler ücretsiz bir şekilde sunulan uygulama sayfasına giriş yapabilir. Giriş sonrasında ise sorgulama seçeneklerinden uygun olanların tercih edilmesi gerekecektir. Belirli bir sektöre yönelik daha kapsamlı bir şekilde analiz yapabilmeniz mümkün olduğu gibi daha kısıtlı, filtreli bir şekilde arama da yapılabilir. Bu bakımdan ihtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda bu seçeneklerden uygun olanlarını seçmeniz gerekecektir.

 

Sonuçları İyi İnceleyin

Hedef seçimi yaptıktan sonra aynı zamanda anahtar kelime gösteriminde filtreleme mümkündür.

 

Bu filtrelemede ise rekabetin yüksek, orta ve düşük olarak 3 farklı seçeneği değerlendirebilir ve düşük rekabetin olduğu sektörleri böylece belirleyebilirsiniz. Ayrıca aranma hacmine göre arama sorgunuzu farklı bir filtre ile küçültebilirsiniz.

 

Anahtar kelime planlayıcısı üzerinden yapacağınız bu seçimlerle birlikte elinizde oldukça değerli bir liste oluşacaktır. Bu liste vereceğiniz bilgiler doğrultusunda çok uzun olabileceği gibi çok kısa da olabilir. Elde edeceğiniz sonuçlarda ise hangi kelimelerin en çok arandığı, aramanın dönemsel olarak değişiklikleri, aranma hacmi, reklam başı tık maliyetlerinin ne kadar olacağı kişilere sunulmaktadır. Bu bakımdan kişilerin istediği anahtar kelimenin analizinin yapılması da böylece mümkün olacaktır.

 

Sıra Rakip Analizinde

Aynı zamanda kişiler yapacakları bu incelemeler sonrasında belirlenen anahtar kelime için uygun varyasyonları da öğrenme imkânına sahiptir. Anahtar kelime planlamaları yapıldıktan sonra ise Google üzerinden çeşitli aramalar yaparak bu sektörde hizmet veren diğer sitelerin incelemesi yapılmalıdır. Bu durum ise anahtar kelime planlayıcısının ardından yapılması gereken rakip analizi bölümünü oluşturur.

 

Rakip analizi bölümü ile birlikte rakiplerinizin en çok hangi konuda iyi olduğunu, eksik bölümlerinin neler olduğunu ya da SEO için hangi sitelerden link çıkışı alındığını inceleyebilirsiniz.

 

Bunun gibi pek çok farklı taktik ve sorgulama ile birlikte sitenizi planlarken elinizde oldukça geniş bir bilgi olmasını sağlar. Tüm bu bilgileri iyi bir şekilde harmanlayarak da siteniz için iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...