Jump to content
Renan

Çekirdeğinden Limon Ağacınızı Yetiştirin...

Recommended Posts

Çekirdeğinden Limon Ağacınızı Yetiştirin

 

limon-agaci.png

 

Limonun sağlık açısından birçok faydasının yanısıra dünyadaki en iyi alkalin oluşturan gıdadır. Limonda C vitaminin yanısıra riboflavin, tiamin, demir, magnezyum, pantotenik asit, lif, vitamin B6, potasyum, bakır, kalsiyum ve folat da bulunur.

 

Her zaman limonunuzun olmasını sağlamanın en iyi yollarından biri limon ağacı yetiştirmektir. Yıl boyunca sıcak, güneşli bir iklime sahip olan yerlerde gelişmeye meylederken, daha soğuk iklimlerde de gelişebilirler.

 

Limon çekirdeğini filizlendirmek:

Küçük saksıya toprağı koyun ve su vererek nemlendirin. Bu arada limonunuzu (mümkünse organik limon) ikiye kesin. İçinde görebileceğiniz en büyük çekirdeği alın. Çekirdeği ağzınıza atın ve emin. Çekirdekte limonun tadı kalmayınca ağzınızdan çıkarın, kurumasına için vermeden toprağın yarım santim içine içine koyun.

 

Çekirdeğin üstünü tamamen toprakla örtün. Ardından hafif bir şkilde sulayın.

 

Toprağın sıcak ve nemli kalabilmesi için saksınızı bir plastikle örtün.

 

Mümkün olduğunca sıcak bir yere yerleştirin. Birkaç gün boyunca gözünüz saksıda olsun. Saksı kesinlikle kurumamalı veya çamur olmamalı. Her iki durumda çekirdeğin çürümesine neden olur.

 

Yaklaşık iki hafta içinde topraktan küçük bir filizin çıktığını göreceksiniz. Filizi gördükten sonra saksıyı plastikten çıkarın ve doğrudan güneş alan sıcak bir koyun.

 

Büyüyen ağacınıza nasıl bakacaksınız?

 

Şimdi eğlenceli kısmı, onu besleyip büyümekte izleyeceksin. Aşağıdaki ipuçları, sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamak için yardımcı olur ve gelecek yıllarda kullanabileceğiniz bol miktarda limon üretir.

 

Büyüyen bir ağaç da sağlıklı kalmak için besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bir kez yaprak geliştirdikten sonra, vermikompost veya kompost gibi organik bir gübre vermek mükemmel bir yoldur.

 

Sadece yılda bir veya iki kez beslemelisin, tabanının etrafında küçük bir açma kazdıktan sonra komposto ile doldurup iyi sulayarak. Asla gübrelemeyin. Ağacınızı besledikten sonra ne kadar zaman olduğundan emin değilseniz, biraz daha uzun süre beklemek sık beslemekten daha iyidir.

 

Toprağın her zaman nemli olduğundan emin olun, özellikle ağaç gençken. Asla saksının içinde su birikintisinin kalmasına izin vermeyin.

 

Bol güneş ışığı aldığından emin olun. İç mekanda yetişirken, her gün en az sekiz (tercihen 10 saat) doğrudan güneş ışığı alacağı bir yerde olmalı.

 

Limon ağacınız 3 ila 6 yaş arasında ilk limonunu verecektir.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Canım limon çekirdekten aşılanmadan yetişebiliyor. Zaten yazıda da 3-6 yılda meyve vermeye başlar diye belirtmiş...:) Önümüzdeki yıl ilk meyveyi alırsın belki...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

O dikkattimi cekti ancak bir cok kisiden asilanmasi lazim dedikleri icin 

Asilanmadan meyve vermesine cok sevindim  limonu cok seviyorum 

Bende cekirdekten  yetistiriyorum  Renancigim

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limon ağacının aşılanmadan yetiştiğini bilmiyordum.  Ben fide olarak almıştım üzerinde meyvesi bile vardı. Evin içinde yetiştirmeye  çalıştım. Çok uğraşmama rağmen  yaşatamadım. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Var benim de. Parmak kadar şimdilik. Gerçi buranın iklimi soğuk. İçeride bakıyorum ama kısmet olur da sıcak bir iklime gidersem rahat rahat balkonda bakarım artık...:)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
MiLiTaN, 10 dakika önce yazdı:

Bu ağaç büyümeyip bodur mu kalacak?

Yok, büyüyor Militan. Kendi cinsi ne kadar büyüyorsa o kadar işte. Ama çekirdekten yetişen biraz geç büyüyor. En az bir beş yıl gerekiyor sanırım atağa geçmesi için...:)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bir de hurma dikmeyi düşünüyorum. Çekirdekten yetişiyormuş, salonda süsü çok güzel oluyormuş. Meyve döküyormuş ama olgunlaşmadan kuruyormuş. İklim uygun değil tabi...:)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...