Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Evlilikleri Güçlü Kılan 10 Alışkanlık...

Recommended Posts

Evlilikleri Güçlü Kılan 10 Alışkanlık

 

Birbirini değiştirmeye çalışmamak

Muhtemelen çoraplarını ortada bırakmasın istiyorsunuz ya da sizin arkadaşlarınızla da kendininkiler gibi iyi anlaşmasını… Ama belki de ilk zamanlar sizi çeken özelliklerinden biri idi lavabodaki saçları fark etmeyişindeki rahatlık. İngiliz Terapist Darren Wilk, “Mutlu çiftlerde gördüğümüz şeylerden birisi partnerlerin birbirlerini değiştirmeye çalışmamaları ve oldukları gibi kabul etmeleridir” diyor. “Birbirlerinin kişilikleri ile çatışacaklarına, olumlu ve çekici taraflarını görüp onları gündemde tutmaya çalışmalılar, sonuçta en başta yakınlaşma ve şu anda birlikte olma sebepleri işte onlar”

 

Talepleri yapılacak iyilikler olarak görmek

Çamaşırları makineden çıkarıp asmak ya da çocuklarla daha sık ilgilenmek, ondan ne istiyor olursanız olun bunu yapması için biraz kandırılmaya ihtiyacı olabilir. “Bunu bir iyilik gibi sunun. ‘işte beni mutlu etmenin yolu’ diyebilirsiniz örneğin, çünkü herkes sevgilisini mutlu etmek ister” diyor Wilk. “İhtiyaçlarınızdan bahsederken ‘istemediklerinizden’ çok ‘isteklerinizi’ dile getirmeye dikkat edin. Çok daha pozitif ve işe yarar olacaktır”

 

Memnuniyetlerinizi dillendirin

Eşinize vereceğiniz olumlu destek, motivasyonu için oldukça iyidir ama nedense çiftler bunu genellikle ihmal eder. “İlişki uzmanı Gottman’ın bir araştırmasına göre, çiftlerin gündelik hayatta negatif zamanlara karşı 20 pozitif anı vardır: paylaşılan bir bakış, kompliman ya da dokunuş” diyor Wilk. Ona günde en az 3 kez olumlu bir şey söyleyin ve bunu yaparken spesifik olun. Mesela ‘iyi bir baba’ olduğunu değil, ‘neden iyi bir baba olduğunu’ söyleyin.

 

Pozitif olana odaklanın

“Mutsuz çiftler negatif düşüncelere sıkışıp kalmıştır” diyor Wilk. “Aradığınızı her zaman bulursunuz. Eğer eşinizin sizi rahatsız eden bir davranışına odaklanırsanız onu, mutlu edene odaklanırsanız onu görürsünüz.” Zihninizin içinde olup bitenleri kontrol etmek tamamen sizin elinizde, o yüzden sizi sinirlendirecek bir şeyle karşılaşsanız bile, aklınıza hemen kalbinizi ısıtacak bir davranışını getirip tartışma ve tatsızlıkları önleyebilirsiniz.

 

Geçmişe yolculuk

“Mutlu çiftler geçmişte yaşadıkları tatsızlıkları unutup, güzel zamanlarına yoğunlaşmayı seçiyor” diyor Wilk. Konuşarak anıları yeniden yaşatmak, aslında sizin zihniyet değişiminize sebep olur ve onu nasıl gördüğünüz ve ilişkiye dair düşünmenizi sağlar. İlişkinizin bir desteğe ihtiyacı olduğunu hissettiğinizde şu egzersizi deneyin: İlk birlikte olmaya başladığınız günlerin unutulmaz anlarını ya da tüm ilişkinizin en güzel zamanlarını hatırlayın, ayrıntıları dillendirin ve neden birlikte olmayı tercih ettiğinizin farkına bir kez daha varın.

 

Düşmanla işbirliği yapmayın

Bazı zamanlarda aksini de düşünseniz, eşinize tam destek vermelisiniz. Misal iş yerinde kendisine verileceğini düşündüğü promosyon bir başkasına verildiği zaman ‘belki de yeterince çaba harcamadın’ demek yerine, ‘senin için zor olmalı’ demelisiniz. Mutlu bir ilişkinin tarafları ne zaman susmaları ve karşı taraf için orada olmaları gerektiğini bilir.

 

Çok fazla gevşemeyin

Güven ve bağlılık bir ilişkinin olmazsa olmazlarıdır ama bu demek değildir ki ilişkinize hiçbir şey olmaz diye kendinizi salabilirsiniz. “ilişkiler kırılgandır, bu yüzden günümüzde boşanmalar evliliklerden fazla oranda” diyor Wilk. İlişkinizden memnun iseniz, onun sürmesi için çaba harcamaya, beslemeye devam etmelisiniz. “Mutlu çiftler flört etmeye devam eder”

 

Bağlantı ritüelleri

“Tek geceliğine birlikte dışarı çıkmak değil sadece, mutlu çiftlerin gündelik ritüelleri vardır” diyor Wilk, “Akşamları birlikte yemeğe oturmak ya da haftada bir geceyi film izlemeye ayırmak gibi”. Ve bunlar bir çift olduğunuzu unutmamanızı sağlayacaktır. Siz sadece bir takım değil, aynı zamanda birbirini seven ve birlikte bir şeyler yapmaktan zevk alan sevgililersiniz.

 

Dikkat çekmeye çalıştığında fark edin

Mutlu birlikteliklerdeki bireyler, eşi dikkat çekmek için bir şey yaptığında fark ederler. Araştırmalara göre, eşinin davranış ve mimiklerinin farkında olan çiftler boşanmaya daha az yatkın oluyor. Demek ki ayrıntılara dikkat etmeli ve eşinizin iletişim ihtiyaçlarına karşılık vermelisiniz. Alışverişe gidiyorsanız ve size çocukluğunda çok sevdiği bir şekerlemeden bahsediyorsa, onu dinlediğinizi ve önemsediğinizi göstermek için o şekerlemeyi alın ve ona götürün.

 

Küçük şeyler

Söz konusu ilişki ise ‘Üzerime düşeni yapıyorum, faturaları ödüyorum, yaz tatilline gidiyoruz, çocuklarla ilgileniyorum’ vs gibi çıkışlar yapamazsınız. Hayatınızı birlikte geçirmeye karar verdiğiniz insan için sadece sorumluluk olarak gördüklerinizi yapmakla mı yetineceksiniz? Yoksa ortada hiçbir sebep yokken ona sarılacak, yanında olacak, şımartacak mısınız? “Üstelik sürekli aşık hissetme zorunluluğunu da bir kenara bırakmalısınız. Evlilikler güven, bağlılık ve birbirini tanımakla ilgilidir. İlişkiniz sürecek ve ihtiyacınız olan da budur” diyor Wilk.

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

benden bi tavsiye (görsel tecrübelerime dayaniyor) evleneceginiz kisinin önceden karakterine ve aliskanliklarina odaklanin sizi rahatsiz edici bircok özellikleri var ise ilerde de degistirme imkaniniz olmuyor sorunlar yillarca yasaniyor..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...