Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Yanlış Fırça ve Fırçalama Bakın Neye Sebep Oluyor!..

Recommended Posts

Yanlış fırça ve fırçalama bakın neye sebep oluyor!

 

yanlis-firca-ve-yanlis-yontem-bakin-neye-sebep-oluyor-1491918635824.jpg&mw=752

 

Yrd. Doç. Dr. Serap Karakış Akcan, yanlış fırça ve yanlış yöntemlerle yapılan diş temizliğinin dişetlerinde travma, dişeti çekilmesi, açığa çıkan kök yüzeylerinde aşınmalar ve sıcak ile soğuğa karşı artan hassasiyetlere neden olabileceğini dile getirdi.

 

Yanlış yöntem ve yanlış sertlikte diş fırçası kullanımının diş ve diş eti üzerindeki etkilerine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Serap Karakış Akcan, yanlış fırça ve yanlış metotlarla diş fırçalanmasının dişetlerinde travma yaratarak dişeti çekilmesine, açığa çıkan kök yüzeylerinde aşınmalara ve sıcak ile soğuğa karşı artan hassasiyetlere yol açabileceğine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Akcan, "Yanlış metot ile diş fırçalanması yetersiz mekanik plak kontrolü ve neticesinde dişeti hastalığının gelişmesi ve ilerlemesi ile de sonuçlanabilmektedir" şeklinde konuştu.

 

Diş fırçalarının dişler üzerinde yer alan eklentilerin mekanik olarak uzaklaştırılması amacıyla kullanıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Serap Karakış Akcan, "Diş fırçalamada ağız içerisinde yer alan tüm dişlerin yanağa veya dudağa bakan ön yüzeyleri ile ağız boşluğuna bakan iç yüzeylerinin ve arka grup azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki eklentilerin uzaklaştırılması amaçlanır" dedi.

 

Diş fırçaları manuel fırçalar ve elektrikli fırçalar olarak veya kıllarının sertliğine göre sert kıllıdan çok yumuşak kıllı fırçalara kadar uzanan geniş bir yelpazede bulunmasının dışında özel amaçlar için üretilen fırçalar da olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Akcan, cerrahi işlemler sonrasında önerilen diş fırçaları, ortodontik tedavi sırasında kullanılan diş fırçaları, implant yüzey temizliği için özel tasarlanmış diş fırçaları veya ellerini farklı nedenlerle tam olarak kullanamayan hastalar için geliştiren özel fırçaların bu kategoride olduğunu ifade etti.

 

"TEK BİR FIRÇALAMA TEKNİĞİ YOK"

Tüm hastalar için uygun olan tek bir fırçalama tekniğinin olmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Akcan, diş fırçalarının hekimin uygun gördüğü şekilde dişler ve dişetlerinin durumu, hastanın el becerisi gibi özellikler değerlendirilerek önerildiğine vurgu yaparak: "Diş fırçalama teknikleri de benzer şekilde diş dizilimi, diş ara yüzlerinin durumu, dişeti çekilmelerinin varlığı, dişeti kalınlığı gibi özellikler ile hastanın el becerisi özellikleri dikkate alınarak hekim tarafından önerilir." dedi.

 

Yaygın olarak toplumda yatay yönde fırçalama tekniği (Bass metodu) kullanılsa da, bu fırçalamanın her hasta için uygun olmayabileceğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Akcan, temelde dikey yönde yapılan fırçalama tekniklerinde de fırçanın dişetindeki pozisyonu, açılanması ve ağız içerisine doğru fırçanın hareket yönünün yine hekim tarafından hasta üzerinde uygulamalı olarak anlatılmasının önemine işaret etti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...