Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Uyku Sırasında Olan 10 İlginç Şey...

Recommended Posts

Uyku Sırasında Olan 10 İlginç Şey

 

uyku6.jpg

 

Gözlerinizi kapattığınızda iyi bir uyku çekmek istersiniz. Ama aslında vücudunuz uyku sırasında bir çok deneyim yaşar, bunları bilmek isteyeceksiniz. Şaşırmaya hazır mısınız?

 

1. Ani zıplama ve irkilmeler

 

uyku5.jpg

Bunu kesinlikle yaşadınız. Tam uykuya daldığınızda bir anda irkildiniz. Bu hepimizin yaşadığı yaygın bir durumdur, ve bir ciddiyeti yoktur. Bu olgu aynı zaman hipnotik itki olarak da bilinir ve sadece uyku sırasında olur. Vücudunuzun uyku sırasında gerçekleşecek değişikliklere alışması sırasında meydana gelir. İşlevlerimiz yavaşlar ve beyin bu değişimi düşüş olarak algılar. Dolayısıyla da irkiliriz.

 

2. Uyku paralizi (Karabasan)

 

Bu bir çok insanın yaşadığı bir durumdur. Sadece REM olarak bilinen uykunun en derin olduğu zamanlarda gerçekleşir. Bu durum bir anda rüya gördüğümüzü anladığımız zaman oluşur. Çok kötü bir rüya görüyoruzdur ve gerçek olmadığını biliriz. Ne kadar tepki göstermeye çalışsak da kollarımız bacaklarımız paralize olmuştur.

 

Bu durum korkutucu olabilir, çünkü rüya olduğunu bildiğimiz halde bir tepki veremeyiz. İşte bu anlar kabusların en gerçekçi olduğu anlardır.

 

3. Diş sıkma ve gıcırdatma

 

uyku4.jpg

Bu ayrıca bruksizm olarak bilinir. Dişlerimizi stres veya çene yamukluğu yüzünden sıkarız veya gıcırdatırız. Bu yüzden çene ve baş ağrısı veya başka diş sorunları yaşayabiliriz.

 

4. Yüksek sesle konuşmak

 

Bu yanınızda uyuyan kişiye hiç oldu mu? Çok yaygındır ve bazen çiftler arasında soruna yol açabilir. Bir kelime söyleyebiliriz veya küçük bir konuşmaya girebiliriz. Bu olguyu genelde unuturuz ve ne kadar yanımızdaki kişi bize hatırlatmaya çalışsa da inanmayız.

 

5. Cinsel uyarılma

 

uyku3.jpg

Ara sıra bunu da yaşamışsınızdır. Özellikle erkekler sık sık gece ereksiyonu yaşar, bu çok doğaldır ve sağlıklı kan dolaşımının bir sonucudur. Ama bu sadece erkeklerin yaşadığı bir şey değildir. Kadınlar da bazen uyku sırasında cinsel uyarılma yaşayabilir. Bu heyecan genelde gece belli başlı hormonların salınımından kaynaklanır.

 

6. Hızlı göz hareketi (REM)

 

Göz kapakları kapalı da olsa gözlerimiz durmaz, özellikle REM sırasında. Açıkçası bilim adamları bu konuda ortak bir açıklamaya ulaşamadı. Artan sinirsel uyarılmayla bağlantılıdır, bu yoğun beyin aktivitesi anıları organize eder, bilgileri sınıflandırır ve hafızamızı optimize eder. Dolayısıyla da biyolojimize özgü olan rahat uyku ihtiyacı gelişir.

 

7. Geceleri biraz daha uzunuz

 

uyku2.jpg

Şaşırtıcı mı? Kesinlikle, ama sadece geceleri biraz daha uzunuz. Bunun sebebi omurganın daha fazla sıvı alması ve geceleri omurların birbirinden ayrılmasından kaynaklanır. Dolayısıyla diskler birbirinden biraz ayrılır ve biraz daha uzarız. Ama evet, sabah olduğunda diskler yine eski haline gelir. İlginç değil mi?

 

8. Beyin gece detoks yapar

 

Gördüğünüz gibi uyku sağlığımız için çok önemlidir, özellikle de beyin geceleri inanılmaz derecede aktiftir. Bilgileri organize etme ve sınıflandırmanın yanı sıra lenfatik sistem sayesinde toksinlerden arınır. Mesela bu yöntemle beyni koruyan proteinler en iyi şekilde kullanılır ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruma sağlanır.

 

9. Çocuklarda büyüme hormonları salgılanır

 

uyku1.jpg

Çocuklar büyümek için uykuya ihtiyaç duyar. İnsanın büyümesi için gerekli olan HGH hormonu salgılanır ve bu da kasların ve kemiklerin büyümesini sağlar. Aklınızda bulunsun, bu aynı zamanda yetişkinlerde dokuların yenilenmesini sağlar. Evet bu yüzden deliksiz uyumalısınız!

 

10. Uyurken kilo verin!

 

Uyku aktivitesinin bize sunduğu pek bir şey yoktur ama hiç enerji kaybetmediğimiz anlamına gelmez. Uyurken vücut detoks, zararlı maddelerin atılımı gibi yenilenme için gerekli işlevleri yerine getirir. Detoks yapmadığımızda sıvıları tutarız, şişeriz ve böbrekler iyi çalışmaz…

dolayısıyla uyumazsak veya iyi uyku almazsak ghrelin isimli ‘açlık hormonu’ ortaya çıkar. Ve bu hormonun ne yaptığını biliyorsunuz. Acıktırır. Akılda tutmaya değer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...