Jump to content
Sign in to follow this  
denmeh1

Kavga Etmeden Kazanmanın Yolları...

Recommended Posts

Herhangi bir problemi kavga etmeden çözmek ister misiniz? Kavga derken sadece fiziksel güç kullanmaktan bahsetmiyoruz. Beyin aikidosu yapın diyoruz Nasıl mı? İşte size bazı öneriler.

  • Beyin aikidosu bir topun üzerinde dengede durmak gibidir – saldırmadan önce dengelemek. Doğu kültüründe “Kabullen, davayı kazanmış olursun” derler, Budistler de “Direnci kırmak için kabullen” diye öğretiler.
  • Kavga etmeyin, kavga ederseniz bir süre sonra kaçınılmaz bir şekilde kavga ettiğiniz şeye dönüşürsünüz. Fazla güç tersine sonuçlanır. Başkalarını yönlendirebilmek için önce yönlendirilmeyi öğrenin.
  • Size bağıran kişi etkileyen konumundadır bu da demektir ki algısı kapalıdır. Algısı kapalı olan biriyle konuşmaya çalışmak anlamsızdır. Duvara konuşmakla aynı şeydir. İyi bir ruh halinde olan birinin karşısındakine bağırdığını gördünüz mü hiç?
  • Size bağıran bir kişiye bağırarak cevap vermek, boğulan bir kişiye kürekle vurmakla aynı şeydir. O zaten kendi sinirinde boğuluyordur. Siz de ona bağırarak daha fazla yardım etmeyin.
  • Suçlu veya kötü hissettiğimizde ne yaparız? Başkalarını suçlarız, bağırırız, ağlarız. Biri size bağırdığı zaman aslında o kişi kendini suçlu hissediyor demektir.
  • Karşınızdakinin bağırmasına nasıl son verebilirsiniz? Sessiz kalıp yatışmasını bekleyerek. Kulaklarınızı tıkayın ve söylediklerini duymayın, acı çektikleri için bağırıyorlar sadece. Yüz ifadenize nasıl mı hakim olacaksınız? Bunu yapabildiğiniz için kendinizle gurur duyduğunuzu kendi kendinize söyleyerek.
  • “Bu tür insanlar karşısında soğukkanlılığımı koruyabilirim!” diyorsanız sessiz kalmak en iyi yöntemdir. Bir bardak soğuk su etkisi yapar.

Haklı olduğunuz bir konuda kabullenmek ve sessiz kalmak çok zor bir iş olsa da buna değer, emin olun! Kavgada taraflardan biri akıllıca davranırsa diğerleri de sakinleşecektir. Bu nedenle tartışma ortamlarında veya kavgalarda beyin aikidosu yöntemini kullanmanızı öneriyoruz – böylece hem kendinizin hem de etrafınızdakilerin ruh ve akıl sağlığını korumuş olursunuz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kavga etmeden kazanamam, edince de kazanmiyorum zaten. Kaybedenler kulübü daimi üyesiyim

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...