Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Çocuğunuz Sessizse Dikkat!..

Recommended Posts

Çocuğunuz sessizse dikkat!

image.png.5a7c76567da04c1428bd4162eb32161e.png

Sessiz kalmayı tercih ediyorsa. Çocuklarınıza her aklına geleni söyleme ve dürüstlük arasındaki farkı öğretmeniz gerekiyor. Bunun için çocuklarınızı yargılamadan dinlemeniz en önemli şey. Daha sonrasında olayları anlayabilmesi için yardımcı olmalısınız. Sorunları konuşarak çözdüğünüzü görünce, sessiz kalmaktan vazgeçecektir

Kardeşler arasında sonsuz bir rekabet varsa

Problemin köküne inin ve bir şekilde birbirlerine fiziki zarar vermelerini yasaklayın.Çocuklarınızı bir takım gibi yetiştirir ve herhangi bir sorunla karşılaştığınızda adil olursanız; çocuklarınız rekabet yerine birlikte hareket etmeyi öğrenirler.

Bir şeyleri çalarken yakaladıysanız

Çocuklarınıza doğru ahlaki değerler kazandırmanız çok önemli. Dolayısıyla önce sakin olun. Çocuğunuz eğer hayatında ilk defa bir şey çalıyorsa, neden olduğunu keşfetmeye çalışın ve ona bunun neden yanlış olduğunu anlatın. Sonra da çocuğunuzdan çaldığı şeyi sahibine iade etmesini ve özür dilemesini rica edin.

Eğer hırsızlık eylemi devam ediyorsa, profesyonel birinden yardım almanızda yarar var. Aksi takdirde bu kalıcı bir alışkanlık haline dönebilir.

Karşısındakine saygı duymuyorsa

Çocuklarınıza kendi hislerini ve duygularını doğru şekilde anlatmayı öğretmeniz gerekiyor. Eğer kalabalık içinde karşısındakini incitici davranışlarda bulunuyorsa bunun mutlaka bir sebebi vardır. O sebebi bulmayı deneyin.

Duygularını anlatabilen insanlar daha sakin ve empati kurabilen insanlardır. Ve bu davranışlar en iyi çocukken öğrenilebilir.

İsteklerini ağlayarak elde etmeye çalışıyorsa

Karşısında soğuk kanlı olun ve ondan isteğini normal ses tonunda anlatmasını rica edin. Ardından karşınıza alın ve iki büyük insan gibi durumu mantıklı bir şekilde ele alın. Böylelikle hem o önemli hissedecek hem de anlama becerisi gelişecektir.

Yalan söylüyorsa

Çocuğunuza hemen sinirlenmeyin. Unutmayın ona her şeyi teker teker öğretmeniz gerekiyor. Ve buna dürüstlüğün önemi de dahil. Unutmayın, bunu yaparken sizin davranışlarınız da önemli. Çocuğunuza kendiniz yalan söylerken, ona dürüstlükten bahsetmeniz tabii ki inandırıcı olmayacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...