Jump to content
Sign in to follow this  
кυвiŁαу

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı / Prof. Dr. İlber Ortaylı

Recommended Posts

0000000263125-1.jpg

 

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda modernleşme sürecini, siyasi, toplumsal ve kültürel değişiklikleri ele alan İlber Ortaylı'nın başyapıtı gözden geçirilmiş baskısıyla Timaş'ta. Sırpça, Yunanca ve Macarca'ya çevrilen, Ukraynca çevirisi devam eden kitap son dönem Osmanlı modernleşme tarihini ele alıyor...

"Osmanlı modernleşmesi otokratik bir modernleşmesidir, iç ve dış gelişmeler, hayatının son kırk yılında imparatorluğu bu otokratik modernleşmeden anayasal bir monarşiye kadar sürükledi, imparatorluk genç Cumhuriyete parlamento, siyasal parti kadroları, basın gibi siyasal kurumları miras bıraktı. Cumhuriyetin tabipleri, fen adamları hukukçu, tarihçi ve filologları son devrin Osmanlı aydın kadrolarından çıktı. Cumhuriyet ilk anda eğitim sistemini, üniversiteyi, yönetim örgütünü, mali sistemini imparatorluktan miras aldı. Cumhuriyet devrimcileri bir ortaçağ toplumuyla değil, son asrını modernleşme sancıları ile geçiren imparatorluğun kalıntısı bir toplumla yola çıktılar. Cumhuriyetin radikalizmini kamçılayan öğelerden biri de yeterince radikal olamayan Osmanlı modernleşmesidir.

Bugünkü Türkiye’nin siyasal-sosyal kurumlarındaki sağlamlık ve zaafın bilinmesi, son devir Osmanlı modernleşme tarihini iyi anlamakla mümkündür. 19. yüzyıl bütün Osmanlı camiasının en hareketli, en sancılı, yorucu, uzun bir asrıdır; geleceği hazırlayan en önemli olaylar ve kurumlar bu asrın tarihini oluşturur."

 

Yazar: Prof. Dr. İlber Ortaylı

Sayfa Sayısı: 335

Baskı Yılı: 26 Nisan 2017

Yayınevi: Timaş Yayınları

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kitabına karşı kitapmı yazayım!? İlber Ortaylı kendini tarihçi zannettsin ama gerçekten tarihçi mi yoksa yanlı ve taraflı mı düşünüyor, Abdulhamit Han'ın batının kültürünü ve ilmini alsınlar diye dönemin Fransa'sına gönderdiği ve geriye Jön Türk'ler olarak dönen Masonlaşmış İttihat ve Terakki gurubunun, kendi ülkesine karşı yaptığı hainlikleri burada anlatmaya lüzûm var mı? Kur'anda yazar, "Biz fethi sizin aranızda döndürüp, dolaştırıyoruz!" Diye Osmanlının yıkılış zamanı gelmişti, bir fetret dönemi yaşandı ve şimdi yeniden fetih zamanı Türk'lere geçti bunu Avrupa, Amerika çöp kutularına adımızı yazarak bizi aşağılayarak mı durduracak :) Bu hataya düşmeye, bizleri hafife alma devam etmeleri dileğiyle, bir kaç on yıl sonra bizzat konunun sahibi bile nefret ederek, inanmadığı bir gerçeği yaşamak zorunda kalacak, onun için üzgün ama kendi adıma mutluyum, milletim adına da, çünkü batı tekrar önümüzde diz çökmeye mahkum!!!

Adamlar yapmışlar abi!

Bütün yenilikler ve gelişmişlikler batıdan çıkıyor kardeşim!

Gibi söylemlere inat gerçeğin ne olduğunu, parlayan her beyni çalıp götürmeleri, tüm teknolojiye sahipmiş gibi davranmaları, bir yana yıkılmaya mahkum sömürge zihniyetine gelecek tokatlara selam olsun! Yaşasın yeni Osmanlı :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...