Jump to content
ege

Kediler ve Diğerleri

Önerilen İletiler

Kedi sevgim bir kaç yıl öncesine dayanıyor aslında.

Bir gün   telefonda  bir arkadaşıma (Konu neydi hatırlamıyorum) "Dile benden ne dilersen!" dedim,  "Ne desem yapacak mısın?" Dedi, "Söz" dedim, "Sen saçma sapan bir şey istemezsin!" 

"Peki madem, sabah ilk işin kedilere yemek vermek olsun" dedi.

Sabah unutup dışarı çıktım, çöp konteynerleri önünde dolanan kediler görünce eve dönüp buzluktaki kıymayı tavada eritip kedilere verdim, verirken üstüme tırmanışları çok mutlu etmişti beni. Gerçi akşam kardeşimin şaşkın şaşkın " Ya  abi, buzluktaki kıymadan haberin yok değil mi?" demesi hâlâ gözümün önünde, kahkaha atmamak için dudağımı ısırmıştım. 

Kedilere sevgim o gün başlamıştı. Müsait olduğum her zaman, markete girer bir şeyler alır veririm. Kedi seven, ya da yiyecek veren birini görsem, hayranlıkla izlerim. Ama bu aralar sadece binaların arka kısmında kalan saklı bahçelerdeki kedilere ancak yetişebiliyorum, yaklaşık 25-30 kedi var ve sürekli çoğalıyorlar. Tabii kötü yanları da var, bahçeler çok ama çok kötü kokmaya başladı, tek kötü yanı da bu, çünkü şikayet edenler çok, belediyeyi arıyorlar, neyse ki belediye umursamıyor!

TV'lerde falan görmüşsünüzdür, kameralar gelir, sıkışan bir kediyi kurtarmak için mahalleli, belediye, veterinerler hazırda bekler, ve genellikle duygu yüklü bir sonla kedi kurtarılır ve kedi bakıma alınır!

Bu işin görünen tarafı ama gerçekler öyle değil, ortada kamera yoksa iş değişiyor.  Neyse artık konuyu bağlamam gerekiyor.

Dün parkın kenarında hareketsiz yatan yavru bir kedi gördüm, çok zayıftı, kemikleri görünüyordu, ölü sandım, yanına çömelip elimi boğazına koydum, okşadım, o ara gözlerini gördüm, bir gözü tamamen iltihaplanmıştı, diğer gözünü açıp bana baktı, "Bırak öleyim" der gibi, Fatih Hayvan hastanesi çok yakındaydı, bir ara kafamı kaldırıma cevirdim, insanlar  bana deliymişim gibi bakınıyor ve geçiyordu,  avuçlayıp  hastaneye götürdüm kapalıydı, hemen yakınında özel bir hayvan kliniği var, oraya götürdüm, sağolsun ilgilendi, aldı pamukla gözlerini temizledi, bir de ,iğne yaptı, "tedavi edebilir miyiz?" dedim, "ben bunun sorumluluğunu alamam" dedi, yarın hayvan hastanesine götürün, onlar daha iyi ilgilenir" dedi! Çok ilginç bir durum!

Alıp götürdüm,  karton kutu yapıp bahçeye koydum, ha bu arada, koku alamadığıdan yemek yemiyor. Sabaha yaşar inşallah dedim ve eve gittim.

Bugün sabah hareketsiz yatıyordu, baktım hırıldayarak nefes alıyor, işyeri çalışanı arkadaşla belediye hastanesine yolladım, gözlerini

temizlemişler, 2 iğne yapmışlar, reçete yazmışlar (5 Farklı ilaç ), sabah akşam verin demişler, giden arkadaş "Abi bu sokak kedisi, benim değil" demiş, "Madem öyle bulduğun yere bırak" demişler.

Başka söz gerek yok sanırım!

• Like 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Grip sanırım, dikkatli bakılması gerekiyor. Genelde veterinerler öyle diyor, çok azı hayatta kalabiliyormuş. Mümkünse ve hâlâ yaşıyorsa immuneks de verin ege . Gözleri sürekli temizlenmeli , damla vermişlerdir zaten, o zaman  burnu daha çabuk düzelir. Damlalıkla beslenmeli, yavru kedi mamalarının suyunu zorla içirebilirsiniz .

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kedi bakmak sürekli büyüyen bir aşktır, sokakta onlara mama verirken bazı insanların sevgiyle bazılarının ise tiksinerek deli bu diyerek bakmalarına alışmak,evde azıcık halsiz dolaşsalar çocugunuzmuş gibi panikleyip veterinere koşmak,onları görmeyince özlemek,işten eve gelince ayaklarınıza dolanmalarındaki keyif,sokakta miyavlayan her kediye acaba açmı diye yanına sokulmak, yanında mama olmamasına hayıflanmak vs. vs...Bunlar hep aşktır ve sadece kedi seven insanlara has özelliklerdir :) Kedi seven insan merhametlidir,hassas ve kırılgandır.Lütfen Kedileri sevelim kedi sevenleri daha çok sevelim :)

Gözleri akıyorsa  gentagut  damla iyi geliyor ege inşallah minik en kısa zamanda toparlanır....

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aylin, İncisel, ben kedi için elimden geleni yaptım, iğnesiz şırınga ile tarif edilen gibi ilacını verdik.  Sabahki durumunu şu anda bile merak ediyorum. İnşaAllah  bir kaç güne düzelir.

Benim çok ama çok bozulduğum şey , veterinerin "Bulduğun yere bırak" demiş olması idi, bu çok iğrenç bir durum.

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ege, 6 dakika önce yazdı:

Aylin, İncisel, ben kedi için elimden geleni yaptım, iğnesiz şırınga ile tarif edilen gibi ilacını verdik.  Sabahki durumunu şu anda bile merak ediyorum. İnşaAllah  bir kaç güne düzelir.

Benim çok ama çok bozulduğum şey , veterinerin "Bulduğun yere bırak" demiş olması idi, bu çok iğrenç bir durum.

Bir veteriner hekim için hayvan canının önem taşıması gerekiyor. Çünkü onun için yetiştiriliyorlar. Sokak ya da ev hayvanı olması önemli değil. Ancak Veteriner Fakülteleri, ''Tıp olmazsa veterinerlik olsun'' diye tercih yapan insanlarla dolu ne yazık ki. Hayvan sevgisi olmayan, hayvanlar konusunda duyarlı olmayan insanlar veteriner olmamalı. 

Çok emek harcamışsın, inşallah ufaklık iyileşir...

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bugün güzel geçti, sabah yavrucuk ayağa kalkabiliyordu, gerçi yürüyemiyordu, yemek de yediremedim, ağzını açamadığımdan ilacını da veremedik, ben de tekrar Fatih belediyesi hayvan hastanesine yolladım,  farklı bir veteriner varmış, durumu anlatınca o arkadaş  form doldurtup yavruyu kabul etmiş, Yavru düzelince arayıp almamızı isteyeceklermiş, almazsak barınağa yollayacaklarmış.  Sonuç olarak veteriner kontrolünde yavru muhtmlen düzelecek.  Renan'ın dediği gibi, keşke sadece hayvan sevgisi olanlar veteriner olsa.  Haberleri olmayacak ama Fatih Belediyesi  Hayvan Hastanesine teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ege sen işin başında çok büyük bir beklenti içine girmişsin zaten. Ülkede insana yapılan muamele bile adalete müsle yapıldığını kanıtlar nitelikte. Bu cümle biraz klişe belki ama örneklerle rahatsızlık verecek derecede somutlaşıyor. Daha bugün okudum, manyağın biri tartıştığı kız arkadaşını kamyonetle eziyor. Kız yoğun bakımda, adam tutuksuz yargılanıyor. Toplum olarak ciddi şekilde  bozulmuş bir haldeyiz. Sebebi ise eğitimsizlik. Çocuklara hoşgörülü olamayı ve vandalizmin ne olduğunu öğretemiyoruz bir türlü. Bu yüzden bir şeylere zarar verme eğilimi daha okuldayken başlıyor. Her nasılsa çocuklara ve gençlere aklı başında hareket etmek "saflık" olarak yutturulmuş. Bu şekilde yetişen / yetiştirilen nesilden adam olma ihtimali olmadığından haliyle, yaptığı işin sorumluluğunu dahi kavrayamayan veteriner bozuntuları çıkıyor anca.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bugün bir abimiz oğlunu azarlıyordu, " oğlum biraz hırçın ol, yırtık ol, böyle aç kalırsın" Oğlunu görseniz efendi, saygılı kibar biri, böyle bir oğul için Allah'a 40 yıl dua eder insan! Durum aynen budur.

Kubilay, sen aklı başında ve düzgün bir insansın, konu biraz değişecek ama bazı şeylere çok ama çok sitemkâr durumdayım. İşi siyasete dökmek istemiyorum ama , İnsanlar gözü kapalı bir şeyleri savunuyor, ya da muhalefet ediyor, kast ettiğim insanlar sadece aklına gelen kesim değil, her kesim insanlar için bu geçerli,  çünkü bunu reel hayatta görüyorum, yaşıyorum, kinleri nefretleri gözlerden anlıyorum, bu forumda da gözü kapalı olarak  her şeyi savunan/muhalefet eden bir kesim var biliyoruz, artık istesen de tarafsız ve objektif olunmuyor, çünkü ikiye bölünmüş durumda herkes,  her halükarda eleştiren veya savunanlar,  bu mevcut durumda insanı çileden çıkartıyor, eleştireceğin şeyi eleştiremiyor,   öveceğin şeyi övemeyecek duruma geliyorsun, çünkü elini ovuşturup bekleyen kötü niyetli olarak düşündüğün  insanlar var sanıyorsun, belki de öyle, bilmiyorum,  ben bu durumu dün gece eski bir üye arkadaşımla face'te paylaştım,  karşıt görüşlü olduğu halde " seni öyle iyi anlıyorum ki bilemezsin" dedi. Konu çok farklı yerlere geldi biliyorum ama,  hayvan insanın yanında nedir ki? Ama biz artık hayvan bile olamıyoruz, keşke hayvan olabilsek,  hayvan, ihtiyacı dışından sonra başka canlıya zarar vermiyor, ama biz insanlar, önümüze geleni, zevk için katlediyoruz. Bu durum hayvanlarda asla yok.  İnsanlar objektif bakabilse, çok güzel ortak paydalarda buluşurlar halbuki, ama olmuyor, olamıyor ve sanırım asla olmayacak.

Mesela A partisi kedilere topyekün sahip çıksa, B partisi topyekün kedilere düşman olacak duruma geldi.

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Pazar günü bir aylık civarında, duvara sinmiş yavru kedi buldum,  iki gözü de sırılsıklam akıyordu, yemek de yediremedim, iş yeri bahçesine getirdim, kedileri çok çok çok  seven bir arkadaşı aradım, tobrased %0.3 damla aldırdı, gözlerine 2,şer damla döktüm,  bir işlem yaptım ama gözleri cam gibi oldu :)  böyle bir sıkıntı yaşayanlara  tavsiye ederim.  

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap