Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Yılbaşı Kaktüsü Nasıl Yetiştirilir?..

Recommended Posts

Yılbaşı Kaktüsü Nasıl Yetiştirilir?

İlgili resim

Yılbaşı kaktüsü denilen bitkiyi evinizde yetiştiriyor ama hiç çicek açmadığından şikayet ediyor olabilirsiniz. Bunun için bitkinizi suçlayamazsınız. Çünkü bu bitkinin bakımı biraz karışık. Doğru şartlar altında bakımı yapılırsa yıllar boyunca evinizde sizinle birlikte olabilir.

Bu Bitki Hakkında
Yılbaşı kaktüsünün (Schlumbergera bridgessii, veya Schlumbergera × buckleyi) ana ülkesi ormanda gölgeli ağaçlara ve kayalara yapıştığı Güneydoğu Brezilya’nın kıyı dağlarıdır. Yapraksız yeşil, basamaklı bir modelde büyüyen yassı, parçalı pedler oluşturur. Bitki, kışın çiçek açma alışkanlığına rağmen, yılda birden çok kez beyaz, pembe veya kırmızı fuşya benzeri çiçekler üretebilir.

Yılbaşı kaktüsü hem köpekler hem de kediler için zehirli değildir.

Bakım ve Dikim
Adına rağmen, birçok açıdan bir Yılbaşı kaktüsünü bir kaktüsten ziyade tropikal bir bitki gibi muamele etmeniz gerekiyor. Çöl kaktüs değil, orkideye sağlayacağınız koşullara daha yakın koşullarda yaşar. Afrika menekşesinin yaşayabileceği toprakları severler. Suyun saksının içinde kalmaması gerekir. Aslında su dolu bir kabın içine oturtularak sulanması çok daha olur. haftada iki kez su verilmesi yeterlidir.

Yılbaşı kaktüsü yılın çoğunda parlak, dolaylı ışık ve sıcaklıkları 20 ila 30 derece tercih ediyor. Çok fazla doğrudan güneş ışığı altında hasar görebilir ve ısıtıcılar, radyatörler ve şöminelerden uzak tutulması gerekir. Genellikle kapalı alanlarda yetişmesine rağmen, Yılbaşı kaktüsü açık havada da hayatta kalabilir. Herhangi bir don veya kara yağışına tahammül edemez ve iyi sulanması ve aşırı sıcaklıklardan korunması gerekir.

Sıkı saksılar çiçeklenmeyi teşvik edebilir, ancak her iki veya üç yılda bir yeniden saksısının değiştirilmesi gerekir. Bunu yapmak için en iyi zaman, kışın geç döneminde çiçek açmayı bitirdikten sonra yapılmasıdır. Eski kabından biraz daha büyük yeni bir kaba koyun ve alt kısmında boşaltma delikleri olduğundan emin olun.

Çiçeklenme
Bitkinizin yeni yılda çicek açmasını istiyorsanız önceden planlamanız gerekebilir. Çiçeklenmeden önce bir süre bekletilmesi gerekiyor. Ekim veya Kasım ayında sulamayı kesin ve 12-14 saat karanlık ve sıcak bir ortalamada olmasını sağlayın. En iyi çiçek şansını elde etmek için, bitkiyi karanlık bir dolaba yerleştirin, Her akşam 13 saat boyunca herhangi bir ışık almamasını sağlayın. Tomurcuklar oluşana kadar bu uygulamayı yapın. Çiçek açma döneminden sonra, serin sıcaklıklarda tutarak tekrar nemlendirin ve nadiren Mart ayı sonuna kadar sulama yapın.

Çiçek açma sonrası, budama yapabilir, bitkiden yenilerini üretebilirsiniz.

Çoğaltma
Yılbaşı kaktüsünün yayılması oldukça kolay bir bitkidir. Bir ila dört parçaya bölün ve iki ila dört gün boyunca serin, kuru bir yerde bekleyin. Daha sonra bir santim derinlik, tercihen kum karışımlı bir toprağa ekilir. Kök salıncaya kadar az miktarda su verin. Gelişme başlayınca normal su verebilirsiniz.

• Like 2

Ben bu bitkiyi yıllar önce yetiştirmiştim, ama hiç çiçekli halini görmemiştim, keşke o zamanlar bu bilgiye sahip olsaydım. Çiçekleri çok güzelmiş.

• Like 1

Benim iki tane var. Hem bu renk hem de beyaz. Ama burada dediği gibi Ekim Kasım aylarında karanlık bir ortama koymuyorum. Kasım sonundan itibaren neredeyse bütün kış açıyor. Sadece ışık alan bir yerde duruyor, yerini hiç değiştirmiyorum ve az suluyorum...:)

Ben o zamanlar çalışıyordum, çiçeklerin bakımına fazla vakit ayıramıyordum.  Tesadüfen yerini beğenen verdiğim su miktarını beğenen kalıyordu. Bu sıralar melisa çiçeğine takmış durumdayım. Evim melisa çiçeğini kurtarma derneği gibi oldu :D  Daha başarı sağlayamadım çiçek açmadılar bir türlü.

• Like 1

O Melisa çiçeği öyle güzel kokuyor ki anlatamam. Akşam saatlerinde odanın içinde kokusundan başı dönüyor insanın.  Geçen yıl bir tane aldım ama mantar oldu. Öldü çiçek. Nerede hata yaptım bilmiyorum...:)

melisa çiçeği ile ilgili görsel sonucu

• Like 1

Ben de akşam saatlerdeki o kokusunu duymak istiyorum işte :)  Çok su istemiyormuş, bir de bir litre suya bir yemek kaşığı sirke koyup  onunla  sula dediler.  Bir tanesi öldü ne yazık ki. Vazgeçmedim bakalım denemeye devam :) 

• Like 2

Evet sirke çiçeklerde mantar hastalığını ve küflenmeyi önlüyormuş. Ne yazık ki geç öğrendim...:)Geçenlerde çiçekçiye uğradım. Epey yetişmiş bir Melisa Çiçeği vardı. 20 Tl dedi. En kısa zamanda almayı düşünüyorum...:)

• Like 2

Ne güzel bizim buralarda bulamadım. sipariş verip kargoyla getirtiyorum. büyük boy yetişmiş de alıyorum ama saksısını değiştirince  bir haller oluyor çiçeğe :)  Bir daha alırsam kendi saksısında bırakacağım. Daha büyük şık bir saksının içine oturtacağım :) 

• Like 3

sevilay32, 6 saat önce yazdı:

Ne güzel bizim buralarda bulamadım. sipariş verip kargoyla getirtiyorum. büyük boy yetişmiş de alıyorum ama saksısını değiştirince  bir haller oluyor çiçeğe :)  Bir daha alırsam kendi saksısında bırakacağım. Daha büyük şık bir saksının içine oturtacağım :) 

Büyüdüğü zaman saksının dar gelmesi sorun olmaz mı? Benim öyle akşam sefalarım öldü. Ondan sonra çiçek dikmedim daha.

• Like 3

кυвiŁαу, 48 dakika önce yazdı:

Büyüdüğü zaman saksının dar gelmesi sorun olmaz mı? Benim öyle akşam sefalarım öldü. Ondan sonra çiçek dikmedim daha.

Büyüyene kadar bulunduğu yere alışır diye düşünmüştüm ama , yanlışta düşünmüş olabilirim. :)  Bence çok çabuk pes etmişsin :)

• Like 2