Jump to content
Sign in to follow this  
кυвiŁαу

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Açıkladı: Bu Sene TEOG Yapılmayacak

Recommended Posts

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıkladı: Bu sene TEOG yapılmayacak

TEOG sınavının bu yıl yapılıp yapılmayacağı netlik kazandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Bu sene TEOG yapılmayacak" açıklamasında bulundu

Salı, 19 Eylül 2017

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıkladı: Bu sene TEOG yapılmayacak

İşte Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamasından satırbaşları:
"Bu TEOG’un kaldırılmasına karar verildi. TEOG bu sene uygulanmayacak. TEOG’un kaldırılması da Türkiye’nin önünün açılması. Çocuklarımız yarış atına dönüyor. Çocuklar büyüyor, büyüdüğünün farkına varmıyor. Etüt merkezleri arttı TEOG’dan dolayı. Çocukların yarış atına dönmesini hangi anne baba ister. Bize güvenin. Hiç kimsenin kaygılanmasına gerek yok, iyiye gidiyor." 

ÇALIŞMA BAKANLAR KURULUNA SUNULACAK

TEOG yerine adrese dayalı ya da sınavsız geçiş modelinin uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin bir soru üzerine İsmet Yılmaz, "Üzerinde bakanlığımız çalışma yapıyor. Bakanlar Kurulumuza sunacağız, Bakanlar Kurulu'nda çıkan kararı da milletimizin bilgisine sunacağız" ifadesini kullandı.

Hiç kimsenin kaygılanmasına gerek olmadığını dile getiren İsmet Yılmaz, eğitimle ilgili Finlandiya bir değişiklik yaptığında mutlak doğruymuş gibi herkesin Finlandiya'nın takip edilmesini istediğini belirtti. İsmet Yılmaz, "Eğitimle ilgili biz bir değişiklik yaptığımızda herkes kaygı duymaya başlıyor. İyi ama Türkiye'ye bir bakın. Geçmişten daha iyiye gitmiyor muyuz? Geçmişten daha iyiye gidiyor. Buyurun vatandaşımıza sorun. Türkiye, geçmişten daha iyiyse bugün hiç şüpheniz olmasın yarın da bugünden daha iyi olacaktır. Biz bunu beşeri sermayemizle yapıyoruz. Beşeri sermayenin değerli olması, nitelikli olması ancak eğitimle mümkündür" şeklinde konuştu.

NELER YAŞANMIŞTI?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrencinin merak ettiği TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) ile ilgili olarak "Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım" demişti. Bunun üzerine Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçmişti.

TEOG NEDİR?

TEOG, temel eğitimden ortaöğretime geçiş sisteminin kısaltmasıdır. Bu sisteme göre 6, 7 ve 8. sınıflarda 6 dersten 6 ayrı sınava giriliyor ve ağırlıklandırılmış merkezi sınav puana eklenmiş yıl sonu başarı puanlarının ortalaması ile liselere yerleşiliyor.

6 temel ders için (Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) öğretmenin sene içerisinde düzenlediği sınavlardan biri merkezi oluyor. 3 sınavı olan derslerin 2. sınavı, 2 sınavı olan derslerin 1. sınavı merkezi olarak gerçekleşiyor. Bu sınavlardan alınan sonuçlar doğrultusunda ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı hesaplanıyor.

6, 7 ve 8. sınıflarda 1. ve 2. dönem sonunda girilen bütün sınavlar baz alınarak yıl sonu başarı puanları hesaplanıyor ve bu puan öğrencinin liseye yerleşme puanını etkiliyor.

Sınavlara her öğrenci kendi okulunda giriyor ve sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) oluyor.

Kaynak: http://www.posta.com.tr/milli-egitim-bakani-ismet-yilmaz-acikladi-bu-sene-teog-yapilmayacak-haberi-1333993