Jump to content
Sign in to follow this  
кυвiŁαу

Bu Araştırma Üzdü! Bir Dakika Kitap, 3 Saat Telefon...

Recommended Posts

Bu araştırma üzdü! Bir dakika kitap, 3 saat telefon...

Ajans Press, Türkiye’nin günlük alışkanlıklarına yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmaya göre Türkiye’de günün 2 saat 59 dakikasını cep telefonu ile geçirirken kitap okumaya sadece bir dakika ayrılıyor. Günlük 2 saat 14 dakika ise televizyon başında geçiyor

Çarşamba, 27 Eylül 2017

 
Bu araştırma üzdü! Bir dakika kitap, 3 saat telefon...
 
 
Medya takibinin önemli kuruluşu Ajans Press, Türkiye’nin günlük alışkanlıklarına yönelik bir araştırma gerçekleştirdi.

Ajans Press’in We Are Social verilerini derlediği araştırmada, Türkiye’de bulunan 71 milyon mobil kullanıcının yüzde 75’i akıllı telefon kullanıyor.

Türk halkının cep telefonu başında geçirdiği süre son bir yılda yüzde 15,4 artarak günde 2 saat 59 dakika oldu.
 

ALIŞVERİŞLERİ DE ETKİLİYOR


Cep telefonlarının internet hizmeti sağlamada ileri seviyelere ulaşması, bilgisayar trafiğini de etkiledi; internete bilgisayar üzerinden girenlerin oranı geçen yıla göre yüzde 29 oranında geriledi. Mobilden internete girenlerin oluşturduğu trafik ise yüzde 33 oranında artarak yüzde 61’e çıktı. Mobil internet kullanımının artması mobilden yapılan alışverişleri de etkilerken, mobil alışverişte Almanya, Fransa, Japonya gibi devleri geride bıraktık.
 

KİTAP İÇİN GÜNDE 1 DAKİKA


Türkiye İstatistik Kurumu’ndan elde edilen bilgilere göre ise Türkiye’de bireylerin kitap okumak içinde günce sadece bir dakika vakit ayırdıkları belirtildi. Ajans Press ve PRNet’in bu yıl içerisinde gerçekleştirdiği medya analizinde ise kitap konulu 96 bin 563 haber yansıması tespit edilirken, internet konulu 118 bin 985 haber çıkışı saptandı. Medyada internetin daha çok yer alması araştırmanın dikkat çekici başlıklarından birisi oldu.

Kaynak: http://www.posta.com.tr/bu-arastirma-uzdu-bir-dakika-kitap-3-saat-telefon-haberi-1336613

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amerika'da veya Avrupa'da, toplam okunan kitap sayısını, toplam satış rakamlarından elde edebilirsiniz AMAA Türkiye'de bu veriler son derece sağlıksızdır, çünkü kitapları bir birimize veriyor, başkalarına okutuyoruz, bir gazeteyi bir kahvehane de 50 kişi okuyor. Bizleri kendi akıllarına göre değerlendirmeye kalktıkları için de, baltayı taşa vuruyorlar...

Sonuç: Bu analiz yanlış! :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konu gazetelerin spor sayfası değil. Sosyoloji öğretmeni Platon'un Devlet adlı eserini okumamış, tarih öğretmeni Fidel Castro'yu bilmiyor, sokak röportajında "İstiklâl Marşı" yazarı kim sorusuna cevap veremeyenler var. Öteki tarafa kafamda soru işaretleri ile gidersem ne olacak korkusu ile bırakın kitap okumayı, düşünüp sorgulamaktan korkan adam gördüm ben! Şu kitap satış-okuyucu rakamı konusunun Türkiye'de olmadığını iddia eden ilk kişi Erdal Demirkıran fakat mevcut tablo Demirkıran'ı yanıltırken kahve muhabbetini politikaya yansıtanlara da kalkan olmuş. 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

KUBİLaY sende haklısın insanlar süse, püse,lükse, dedikodulara cep telefonlarına ayırdıkları vakti kitap okumaya ayırmıyorlar, lakin freestly haklı, biz halk olarak imece usulu okuyoruz birbirimize destek olarak. Rahmetli babam kitap, gazete konusunda çok hassastı kime ne verse sanki hiç el sürülmemiş gibi geri getirirlerdi akşamları bize gelirler okudukları kitap gazete hakkında konuşur yorum yaparlardı bizimde çok hoşumuza giderdi bazen okumasak bile okumuş gibi olurduk. şimdi herkeslerde dedikodu, iftira, çamur at izi kalsın mantığı, herkes gününü kurtarmaya çalışıyor, yazık çok yazık....Şimdi insanlar birbirini basamak olarak kullanıyor ezip geçiyorlar...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kubilay Erdal Demirkıran dediğin adam, Avrupa Birliğine Kadeş antlaşmasının Niğde'de yapıldığını kabul ettiren kişidir! Hani burdan kaldırıp İlber Ortaylı'ya sataşabilirsin çünkü ortada gözle görülür bir başarısı yok ama Erdal Demirkıran gibi bir adamı bu şekilde sözle eğip bükemezsin! Sen kahvehanelerde sadece spor sayfaları mı okunuyor sanıyorsun!? Son zamanlarda Brezilya, Mısır, Pakistan gibi dünyanın seçme ülkeleri darbelerle yıkılırken, el birliğiyle ülkesini koruyan tek MİLLET'tir bu millet. Sözüm ona hani cahiliz ya, ama eğitimin en alasını alan o kadar generale tükürdüğünü yalattırıyoruz. Amerika'nın Pentagon'u da Türkler Fırat Kalkanı operasyonunu iki yılda bitiremez demişlerdi, sonra "biz hata yapmış olabiliriz!!!" Dediler. Bu millet okumuyor öyle mi, dileyen istediği tarafından öyle sansın. Bu zihniyet hala kendini çok beğenmiş, ötekilerini kendinden aşağı gören zihniyet. Stratejistler stratejilerini ortaya koysun, Generaller planlarını yapsın ama gördüğümüz gibi inancın değeri paha biçilemez! :)

Kahve muhabbetini politikaya yansıtanlar istediğini kendine kalkan yapsın, bir örneği çarpıtarak istediğin tarafa çekmeyi bedava sayan aklı evvelleri ne yapacağız peki? Heryerde kendini haklı saymak, kendi fikrinden başka kimsenin aklını beğenmeyen zavallılar ne olacak, onlara gelelim. Sokak röportajlarında Mehmet Akif'i bilmeyenler varmış, medya bu istediği yerde dallandırır, budaklandırır, bir kişi bilmese bile ne ala, bunu mu referans alacağız yani şimdi. Kesin kaynaklarla konuşsana madem öyleyse, o kaynaklarında gazete dergi, tv, ne idüğü belirsiz saçma sapan idealistler yada yanlı yayın organları olmasın mümkünse. Kalemine güvenen beri gelsin kardeşim. Erdal Demirkıran'dan daha büyük işler başaran onu küçümsesin de, kendi başardıklarını göstersin. Bu millet Dünya'da bir tane hala kendi potansiyelinin farkına varmamış olması, ki burada 15 Temmuz hiç bir şey değil! Her önüne gelenin bu milleti yerden yere vurabileceği anlamına gelmez. Bu millet cahil değil, safkan inanandır...

Öbür tarafa kafamda soru işaretleri ile gidersem diye okumayan gördüm, diyorsun. Yobaz müslümanlardan bahsediyorsun kendince, ama İslam'ın ilk emri İKRA yani OKU'dur ona söyle dinini yanlış anlamış! :))

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Erdal Demirkıran'ı ben de takip ederdim. Bir kaç kitabını alıp okumuşluğum var. Özellikle Azrail'in Secde Ettiği Adam kitabı biat kültürüne tepki olarak yazılmış güzel bir eser fakat bu demek değildir ki söylediği her şeyi olduğu gibi kabul edeceğim. İlber Ortaylı'yı zaten eleştiririm. Vasat ve altı olmasına rağmen çok fazla abartılıyor. Kitapları ise  iki elin parmağını geçmeyecek sayıda faydalı bilgiler sağlamasının dışında tekrardan ibaret. İlber Ortaylı'nın 16 tane kitabını okumak  yerine Erhan Afyoncu'nun Sorularla Osmanlı İmparatorluğu'nu okumak kat be kat daha faydalıdır. Din konusunda mümkün mertebe tartışmamaya özen gösteririm çünkü tartışma uzadıkça karşı taraf İslam'ın küfür saydığı söylemleri virgülsüz aynı cümle içinde kullanıyor. 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Virgül ve nokta değil meselenin özü, Erhan Afyoncu'da burada olsaydı keşke ama malesef, geçmişi sorgulamak mı kolaydır yoksa, şimdiyi mi!?  Ben mesela seni yanıma alıp imparator Justinianus'u onlarca şekilde eleştirebilirim, ama gel bir de onun zamanında onun karşısına çık! :D

Zamanın gerisine konuşmak kolay ilerisine konuşmak, bilgi ister, sallamak bedava; bilmiyorum anlatabiliyor muyum!? Erdal, Plato, Fidel, hepsinin kralının kralı gelsin vesselam zaten her şeye he diyor her dediğini kabul ediyorsan zaten düşünmüyorsun, o zaman inan seninle tartışmazdım bile! Sevgili yönetim tartışmak illa sözel bir boks maçı değildir, Birisi kaybedecek diğeri kazanacak diye bir şey yok, tartışma yapıcı şekilde de ilerleyebilir... Bu dipnottan sonra ben sana dinsizlik ve uzatmamak adına barışçıl bir meydan okusam kabul eder misin!?

İki kişilik bir düello bu ama silah çekmek yerine kitap okumaktan ibaret, kimin daha hızlı okuduğu değil kimin daha doğru, mantıklı ve akılcı olduğu meselesinde bir mücadeleye var mısın Kubilay? :) 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...