Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Yemekleriniz Dışında Karabiberi Kullanacağınız 8 Alan...

Recommended Posts

Yemekleriniz Dışında Karabiberi Kullanacağınız 8 Alan

karabiberin-faydalari

Karabiberi, genellikle sadece mutfaklarımızda yemekler için kullanırız. Oysa karabiberin yemeklere verdiği lezzet dışında başka alanlarda da kullanabilirsiniz. Bunlar denenmiş, geçmişten günümüze taşınan tecrübeler.

 1- Çamaşırlarınızın renklerini koruyun

Renkli çamaşırlarınızın çok sık yıkanmasından dolayı renkleri mi soluyor? Eğer böyle bir şikayetiniz varsan, renkli çamaşırlarınızı makinaya koyduktan sonra üzerine bir çay kaşığı karabiber dökün. Renklerinin parlaklığını koruduğunru göreceksiniz.

 2- Balgamlı Öksürük için kullanın

Geleneksel Çin Tıbbında, bal ve karabiberi bir bardak çaya koymak en iyi balgam söktürücülerden biridir.  Taze çekilmiş 1 çay kaşğı karabiberi, bir fincan sıcak çay ve 2 kaşık bal ile karıştırın. Balgam sökülecek, öksürük geçecektir. Bir başka tarif ise, limonun üzerine karabiber serpin. Sonra limonu emerek yiyin. Öksürük için iyi gelecektir. (Zerdeçal neden karabiberle kullanılmalı?)

 3- Sigarayı bıraktırır

2013 yılında Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, sigara içenlerin karabiber yağı kokusunu soluduklarında sigara içme istekleri azalıyor. karabiber yağı kokladıktan sonra sigara içenler, boğazlarında yanma olduğunu sigaranın zevk vermediğini belirttiler. Sigarayı bırakmak isteyenlere, canları sigara çektiğinde karabiber yağı koklamalarını öneriyor.

 4- Tıkalı burnu rahatlatın

karabiber doğal dekonjestan olduğu biliniyor. Tıkalı burnunuz için Bir kaba karnar su, okaliptüs yağı ve 5 damla karabiber yağı damlatın. Bu karışımı koklayın. Burnunuz açılacaktır.

 5- Kasları gevşetir

Zor bir idmandan sonra kaslarınız ağrıyor mu? Karabiber yağı ile masaj yaparak gergin kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Bu uygulandığı bölgede dolaşım ve ısı artacaktır. Çünkü Karabiber, bir “ısınma yağ” olarak kabul edilir. 4 damla Biberiye yağı ile iki damla karabiber yağını karıştırın. İsterseniz, iki damla zencefil yağı da ekleyebilirsiniz. Doğrudan cilde uygulayın. kaslarınızın nasıl gevşediğine inanamayacaksınız. (Karabiberin faydaları)

 6- Sindirimi rahatlatın

karabiber, gut hastalığının önlenmesinde etkilidir. karabiber, mide asidinin etkisi arttırdığı için sindirime de yardımcı olur.

 7- Cilt bakımı için kullanın

Karabiber, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Biber ayrıca cilt üzerindeki gözenekleri açar ve derin bir temizleyici olarak kullanabilir. Ayrıca kan dolaşımını da hizlandığı için temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Siyah noktalardan kurtulmak için biber yağını cildinize fırça yardımıyla sürebilirsiniz. (Karabiber deyip geçmeyin)

 8- Kanamaları durdurur

Evdeki küçük yaralanmalarda karabiber yine sizin yardımcınız olacaktır. Biber antibakteriyel özelliklere sahiptir ve aynı zamanda kanamayı durdurur, kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır.

  • Like 2
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

bana ilginç geldi teşekkürler.

1- Çamaşırlarınızın renklerini koruyun

 3- Sigarayı bıraktırır

karın ağrılarında veya genç kızlarda çok olur adet ağrılarında karabiberli şerbet yapılır içirilirdi, anında ağrı yok olur...

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Karabiberli serbetin biraz detayını alsbilirmiyim. Yani içine şeker konuyormu socakmi sogukmu içiliyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tabiki,

1çay bardağı sıcak su 1 tatlı kaşığı şeker 1çay kaşığının yarısı kadar yada biraz daha az karabiber karıştır iç, hemen ağrı geçer.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...