Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

''Antidepresanlardan Uzak Durun''...

Recommended Posts

''Antidepresanlardan uzak durun''

''Antidepresanlardan uzak durun''

Türkiye'de her 10 kişiden biri, psikolojik sorunlar nedeniyle bir uzmana başvuruyor ve doktor önerisi ile antidepresan kullanıyor. Ancak son yıllarda, "arkadaş tavsiyesi" ile kullanımı artan ve doktora danışmadan alınan ilaçlar, kaygı seviyesini azaltmak yerine daha da artırıyor ve önemli sağlık sorunlarına yol açıyor.

Antidepresanların hormonları kontrol altında tuttuğunu ve uzman doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini belirten Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şaban Karayağız, insanlar üzerindeki etkisi 70'li yıllarda keşfedilen molekül şeklindeki antideprasanların, beyindeki hormonları değiştirmek için kullanıldığını söyledi.

Bu ilaçların beyinde azalan ya da değişen hormonları, normal seviyesine düşürmekte veya yükseltmekte etkili olduğunu aktaran Dr. Karayağız, "Sadece depresyon için değil, kaygı bozukluğu olan hastalar üzerinde etkili oldukları, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Geçmişte yüksek oranda olan yan etkileri, günümüzde minimum düzeye indirilmiştir ve hastaya uygun tedavilerde kullanılmaktadır" dedi.

BİLİNÇSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI ÖNEMLİ YAN ETKİLERE YOL AÇIYOR

Bilinçsiz antideprasan kullanımının son yıllarda arttığını vurgulayan Karayağız antidepresanların etkileri ve kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında şunları aktardı:

"Uzman doktor önerisi olmadan eş, dost, arkadaş gibi kişilerin, 'bana iyi geldi, sen de kullan' önerisi ile alınan ilaçlar önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Antidepresanlar farklı özelliğe sahip ve insan vücudundaki etkileri ağır seyreden ilaçlar olduğundan, hastanın şikayetleri doğrultusunda iyi değerlendirilip, uzman doktor tarafından yine kişiye özel ilaç uygun dozda verilmelidir. Hasta yakınlarının ve hastanın belli bir zaman aralığındaki anlatımına bağlı kalarak yapılan değerlendirme sonucu, antidepresan grubundan uygun olan ilaç, uzman doktor tarafından önerilmelidir.

RUHSAL VE BEDENSEL SORUNLARA NEDEN OLUYOR

Kişiye uygun olmayan antidepresanların kullanımı ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kaygı bozukluğu nedeniyle uygun ilacı kullanmayan bazı hastaların kaygı seviyeleri artmakta, çarpıntı ve uyku bozukluğu gibi fizyolojik sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Psikolojik olarak kontrol edilemeyen heyecan ve huzursuzluk hissi, kişiyi duygusal bir sarmalın içine çekmektedir. Aşırı sinirlilik hali ve ağlama nöbetleriyle tablo daha da ağırlaşmaktadır. Sonuç olarak kaygı seviyesinin yoğunlaşmasının, zamanla intihar düşüncesine dönüşme gibi bir riski bulunmaktadır.

ANTİDEPESAN İLE TEDAVİ KİŞİYE ÖZELDİR

Her hastadaki kaygı ve duygu-durum bozukluğu farklı şekilde kendini göstermektedir. Bu nedenle hastaya özel antidepresan kullanılır yani tedavi planı kişiye uygun olarak belirlenir. Antidepresan grubu ilaçların etkisi, bir iki gün içinde değil ilaç kullanılmaya başladıktan iki hafta sonra hissedilir ve 8'inci haftaya kadar aşamalı olarak devam eder. Örneğin kaygı bozukluğu ortaya çıktığı andan itibaren başlayan ve en az 6 ay süren ilaç tedavisi önerilmektedir.

İlaçların etkisine göre tedavi süresi belirlenir. Bazı ilaçların etki süreleri hastaya göre de değişebilmektedir. İlaçların başlangıç ve bitiş sürelerinde doz ayarlamaları yapılmalıdır. Halk arasında, bu gruptaki ilaçların böbrek ve karaciğere zarar verdiği, beyini çürüttüğü düşüncesi de doğru değildir. İlaçların bağımlılık yapıcı özelliği bulunmamaktadır. Antidepresan grubundaki ilaçların dost tavsiyesi üzerine değil uzman hekimlerin önerisiyle kullanılması gerekmektedir."

• Thanks 1

Kesinlikle uzak durun bu ilaçlardan. şu an ben ilaçlardan nefret eden birisiyim Belki annemin çok ilaç kullanmasından kaynaklanıyor bilemem lakin yaşadıklarımda buna örnek, yaklaşık 20 yıl olmuştur antidepresan dr. kontrolünde kullanmışken bile karaciğer ve böbreklerimi etkilemişti hemen ilaç kullanımı kesildi, dişlerimden dolayıda 12 yıl önce çok antibiyotik kullanmıştım sabah akşam 2'şer den 4 iğne olmuştum buda rahimde ve rahim ağzı vajinada mantar yapmıştı. bence dr.kontrolünde bile kullanmayın. çok şükür sağlıklıyım bazı rahatsızlıklarım var onlardan önceden kullandığım ilaçların kalıntıları imiş. sağlıklı beslenin düşüncelerinizide hastalık duygusundan uzak tutun...

Renan, 56 dakika önce yazdı:

İlaçların etkisine göre tedavi süresi belirlenir. Bazı ilaçların etki süreleri hastaya göre de değişebilmektedir. İlaçların başlangıç ve bitiş sürelerinde doz ayarlamaları yapılmalıdır. Halk arasında, bu gruptaki ilaçların böbrek ve karaciğere zarar verdiği, beyini çürüttüğü düşüncesi de doğru değildir. İlaçların bağımlılık yapıcı özelliği bulunmamaktadır. Antidepresan grubundaki ilaçların dost tavsiyesi üzerine değil uzman hekimlerin önerisiyle kullanılması gerekmektedir."

Bence tamamen doğrudur ama bence çünki ben zararlarını çok çektim. ilaç kullanırken çok düşünün......

Ben hiç tavsiye etmem derdi veren Rabbim dermanını da ver diye dua edin ALLAH tan cevap gelecektir....Çok Şükür:D

• Like 2

bundan bilmem 9 - 10 yil evvel dr. tavsiyesi üzerine bende antidepresan kullanmistim kendimde degisiklikler gözlemledim degisik ruh halimle fiziksel halim hic uyusmuyordu dahasi ortalikta deli gezer gibi olmustum mantigim kabul etmedi birden kestim.. kullanma sürem iki hafta felan sürdü cok cabuk etkisini elde etmistim oysa tabletin dörttebirini kullanmama ragmen (tümünü hic almadim bilincli olarak)

• Like 3

Antidepresan kisiyi daha cok toplumdan uzaklastiriyor bence.Insirah suresi ve Ya Basit esmasi en etkili antidepresan benin fikrimce.

• Like 2

Yaa Allah aşkına yapmayın. Insanlar o kadar zorda ki o kadar çaresiz ki intiharı düşünüyorlar yazık değil mi. Ilaç kullanmayın demek ne kadar mantıklı. Doktor bir şey biliyor ki yazıyor. 

Çare evet kendinizde ama işin içinden çıkamayacak kadar güçsüz isek ne olacak. 

Doktora 'herşey içimizde istersek kurtulabiliriz ilaç kullanmamız gerekmez' dedim aynı bu mantıkla ama 'çıkamamışsın işte' dedi. Ilac yazdi. Iki üç sene önceydi. Karanlık dünyam aydınlandı. Neşe doldum. Enerji doldum. Iyileştim. Yoksa kullanmasam kilo kaybından hastalanabilirdim intihar edebilirdim.

Iki hafta kullanmakla etki etmiyorlar ayrıca. Ilk 10 gün durumda kötüleşme ve hemen sonrasında durumda ileri derecede düzelme gözleniyor. Iki tane attım işe yaramadı demek ne kadar doğru. 

Ben bunu yaşayarak doktordan duyarak ilaç prospektusunde okuyarak ve araştırarak her şekilde şahitim.

Insanlarda yanlış algı var ilaç kullanmamak gerek şeklinde. 

Unutmayalım ki ömürlerimizin uzamasını gelişen tıbba borçluyuz.

• Like 1
  • Sad 1

youtube den Bülent Sevin bey efendinin kanalini siddetle takip etmenizi istiyorum videolarinda herseyi ifsa ediyor...

• Like 1

Bal ve badem yanlış düşünüyorsun ben sanırım 33-35 yaşlarındaydım deprosyon geçirdim . her bünye aynı değil tabiki dr. kontrolünde ilaç kullandım vucudum davul gibi şişti gözlerim yumuk yumuk oldu hemen ilacı kestiler. ha sen faydasını görmüşsündür diyeceğimiz birşey yok, bende ilaç fayda etmedi bol bol yasin okumuştum birde sıkıntı duası vardı ya hayyum... devam eden onu okumuştum. bence sen sır kitabı var onu oku sende de çok şey değişecektir... sen çok dolmuşsun herşey üstüne üstüne geliyor gibisin sakinleş biraz inan ilaç kullanmadan bile neşeli ve enerjili olursun. senin enerjini emen insanlardan uzaklaş.. ha ömür meselesine gelirsekte Kuranda da birçok ayette de yazıyor ne bir saniye ileri ne bir saniye geri vakti gelince teslim edeceğiz ruhumuzu.....

bir tanesini yazayım

16/NAHL-61: Eğer Allah zulümleri yüzünden insanları cezalandırsaydı, yeryüzünde tek canlı bırakmazdı. Fakat onları takdir edilen bir süreye kadar geciktirir. Süreleri dolunca da, ne bir an geri kalabilirler ne de ileri geçerler.

Ve sen yine denendiğinde ve yine kalbin daraldığında

ve yine bütün kapılar yüzüne kapandığında ve yine ne yapman gerektiğini bilemediğinde

Uzun uzun düşün  ve hatırla yaratanını!   Allah kuluna kâfi değil mi?   (Zümer/36)

Edited by hacersş
  • Like 1

BalveBadem, 3 saat önce yazdı:

Yaa Allah aşkına yapmayın. Insanlar o kadar zorda ki o kadar çaresiz ki intiharı düşünüyorlar yazık değil mi. Ilaç kullanmayın demek ne kadar mantıklı. Doktor bir şey biliyor ki yazıyor. 

Çare evet kendinizde ama işin içinden çıkamayacak kadar güçsüz isek ne olacak. 

Doktora 'herşey içimizde istersek kurtulabiliriz ilaç kullanmamız gerekmez' dedim aynı bu mantıkla ama 'çıkamamışsın işte' dedi. Ilac yazdi. Iki üç sene önceydi. Karanlık dünyam aydınlandı. Neşe doldum. Enerji doldum. Iyileştim. Yoksa kullanmasam kilo kaybından hastalanabilirdim intihar edebilirdim.

Iki hafta kullanmakla etki etmiyorlar ayrıca. Ilk 10 gün durumda kötüleşme ve hemen sonrasında durumda ileri derecede düzelme gözleniyor. Iki tane attım işe yaramadı demek ne kadar doğru. 

Ben bunu yaşayarak doktordan duyarak ilaç prospektusunde okuyarak ve araştırarak her şekilde şahitim.

Insanlarda yanlış algı var ilaç kullanmamak gerek şeklinde. 

Unutmayalım ki ömürlerimizin uzamasını gelişen tıbba borçluyuz.

Doktor tavsiyesi olmadan alınan ilaçları diyor yalnız. "Arkadaş tavsiyesi" üzerine antidepresan kullanan çok var. 

Ben şahsi ömürlerimizden bahsetmiyorum. Insanlığın ömründen bahsediyorum.  Eskiden 40 lı yaşlarda ölünürkden şimdi 80ler de. Teknoloji, tıp ilmi-bilmini inkar edemeyiz ki canım.

ona bakarsan da ilk  insanlarda 900-1000 yıl yaşıyorlarmış...insanlığın ömrüde yazıyor ki kitabımızda...Biçilen ömür uzamaz kısalmaz. bir insan ömrü varsa yatakta yatar ömrünü tamamlar aldığımız verdiğimiz nefes sayılı.. ha sen fetö yü kasdediyorsan onlarda Allaha kafa tutuyorlar herhalde tövbe tövbe...