Jump to content
  • 0
BalveBadem

Cennette Nasıl Anılmak İstersiniz?

Question

Cennette isteyeceğiniz en büyük şey ne olurdu?

Sizi cennette tanıyacakları belirgin bir vasıf özellik... Allah'tan ne isterdiniz? En büyük ne isterdiniz?

Ben zeka ve bilgi isterdim.

Ardından, cennette baskın bir dişi olmak.

20150816_160944.jpg

• Like 3

24 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Ben ne cennet isterim nede cehennem kimler istiyorsa Rabbim onlara versin. Ben tamamen yok olmak isterim...

Cennete gitsem cehennemdekilere üzülürüm,

Cehenneme gitsem cennetdekileri kıskanırım.

En iyisi tamamen yok olmak...:D

• Like 1

• 0

Hele bir cennete gidelim de o zaman düşünürüz. Cennete gidebileceğimiz ne malum. Çarşıdaki ete soğan doğramayalım şimdiden...:laugh:

• Like 3
  • Haha 3

• 0

Ama olmadı ki hayallerin içine tükürdünüz hemen. 

Allah vermeye muktedir. Ben istiyorum Rabbimden. Hepimizin hataları günahları var. 

Şimdi, sıratta düşmemek için ne yapılır veyahut cehennem ateşinin etkisini en aza indirmek için ne yapılır, diye soracak değildim.

• Like 3

• 0
BalveBadem, 16 dakika önce yazdı:

Ama olmadı ki hayallerin içine tükürdünüz hemen. 

Allah vermeye muktedir. Ben istiyorum Rabbimden. Hepimizin hataları günahları var. 

Şimdi, sıratta düşmemek için ne yapılır veyahut cehennem ateşinin etkisini en aza indirmek için ne yapılır, diye soracak değildim.

Canımsın, çok özür dilerim hayallere tabiki karışamayız onlar kişiye özeldir,

sende çok uç noktalardasın ya yerledeyim diyorsun ya göklerdeyim diyorsun en iyisi bir hikaye paylaşayım...

yeryüzünde ol derin nefes al şükret....

Bir Zen hikayesi:
Bir zamanlar bir bilge yaşarmış. Bu adam her şeyi bilirmiş ve nâmı her yere yayılmış. Bir gün çok okumuş, çok bilgili bir ilim adamı bilgenin yanına gelmiş. Kendini tanıtmış ve demiş ki: "Nâmını duydum ve senden öğrenmeye geldim." 
Bilge adam: "Önce birlikte çay içelim" demiş. 
Bilge çayları hazırlamış ve iki fincandan birini misafirin önüne koymuş. İçine çayı doldurmaya başlamış. Fincan dolmuş ve taşmaya başlamış ama bilge hâlâ çayı dökmekteymiş. Misafir telaşla adama seslenmiş:
"Dur, fincan doldu taşıyor! Görmüyor musun?" 
Bilge durmuş ve misafire dönerek şöyle demiş: "İşte sen de bu fincan gibisin. Dopdolu yanıma geldin ve benden öğrenmek istediğini söyledin. Bu imkânsız. Önce git boşalt içini ki, bilgi alacak yer açılsın!" 
Ve misafiri yalnız bırakıp odadan çıkmış.

• Like 4

• 0

Hayallerinin içine tükürmek istemem  :D  Ama benim hayalim, cennette hangi vasıflarla tanınacağım değil öncelikle oraya girebilmek. 

Talip olunan cennet ne kadar büyükse...
Tabi tutulan imtihanlarda o kadar büyük olur...
Tut elimizden Allah'ım tut ki kalmayalım sensiz...
Şüphesiz bizim tedbirimiz Sen' in takdirinden küçüktür...
Bizleri kazanma kuşağında kaybedenlerden değil,
Hakiki rızana erenlerden eyle...

Rabbim hepimizi cennete girenlerden eylesin. 

• Like 3

• 0

Ben de sanıyorum ki; insanlar dünyada eksik yanlarını cennette tamamlamak isterler. Dünyada Allah rızası için sabrettikleri ne varsa kendilerine o alemde verilmesini arzu ederler. Rableri vermeye muktedir, onlar kocaman bir şey hayal ederler ve en azından cennette dilerler. Zannediyordum.

Gerçekten sadece bir düş kuracaktınız.

Neyse.

• 0
BalveBadem, Şimdi yazdı:

Ben de sanıyorum ki; insanlar dünyada eksik yanlarını cennette tamamlamak isterler. Dünyada Allah rızası için sabrettikleri ne varsa kendilerine o alemde verilmesini arzu ederler. Rableri vermeye muktedir, onlar kocaman bir şey hayal ederler ve en azından cennette dilerler. Zannediyordum.

Gerçekten sadece bir düş kuracaktınız.

Neyse.

Cennette, hastalık yok, yaşlılık yok, yokluk yok,  dedikodu, iftira, fitne  vs. insanı mutsuz  edecek hiç bir şey yok. Orada eksik hiç bir şey yok zaten. Bence düşümüz sadece oraya gidebilmek olmalı. 

• Like 4