Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Cangirl75

Teheccüd Sorusu

Question

Arkadaslar,

bilen yaniltsin rica ediyorum Teheccüd Namazi Kazasi kilinacaktir ancak

Sünneti mi Vacip mi denilecek ?

Netten hic bir yerden net cevap alamadim. Ayetler konulmus ama cevap acik kalmis ..

Simdiden cok tesekkür ediyorum..

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Teheccüd namazı  sünnettir. Sadece vaktinde kılınmayan beş vakit namazın farzları ve vacip olan vitir namazı kaza edilir. 

• 0
Cangirl75, 4 dakika önce yazdı:

yani teheccüd kazasi niyet olarak sünneti kilmaya mi diyecegim dogru mu anladim ?

Teheccüd namazının kazası olmuyor. 

• 0

gec kaldigim icin sünnet diye niyet edip kildim.. ben kazasi var diye biliyorum ögle ye kadar kiliniyor.. cevabin icin tesekkür..

• 0

Eğer kalkmak için gerekli tedbiri aldığı hâlde uyanamamışsa, teheccüd namazını kılmış sayılır. Bir hadis-i şerif:
(Gece ibadete niyet edip, sabaha kadar uyuyup kalana, niyeti sebebiyle gece ibadet etmiş gibi sevab yazılır, uykusu da kendisine sadaka olur.) [Nesaî]

Başka bir hadis-i şerif:

Bir kimse, her gece okuduğu dua ve zikirleri ihmal edip okumadan yatarsa, ertesi günü öğleye kadar okursa, vaktinde okumuş gibi aynı ecir ve sevaba kavuşur. [Müslim]

Ebû Hanife ve Ebû Yusuf (r.a.) bu hadise dayanarak, geceleyin nafile olarak kıldığı bir namazı veya revâtip sünnetlerden birini kaçıran kimsenin, onu ertesi gün kerahet saatlerinin dışında sabah namazı ile öğle namazı arasında kaza etmesinin müstehab olduğunu söylemişlerdir.

Ben teşekkür ederim.
Ameller niyetlere göredir. Allah kabul etsin. 

Edited by sevilay32

• 0

Teheccüd namazı farz namazlardan sonraki en makbul ve Allahın hoşnut  oldugu namazdır.Gece vakitlerinde fazileti  büyük bir an vardır. Oanda uyanıp namaz kılmak istersen kehf suresi 107 108 109 110.ayetleri oku.Benim denediğim ve sonuc aldıgım bir nimettir.Uyandıgın zaman hissettiğin huşu ile anlayacaksın. 

Edited by tamerhan
  • Like 1

• 0

benim bildiğim niyet , niyet ettim Allah rızası için teheccüt namazı kılmaya denir namazını kılarsın , kazası olmaz ...2 rekatta bir selam vererek ,ister 2 ister 4 rekat 8 rekata kadar kılabilirsin diye biliyorum ...

Edited by NURLAN