Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Kalp Krizine Karşı Makarna Üretildi...

Recommended Posts

Kalp krizine karşı makarna üretildi

Kalp krizine karşı makarna üretildi

Bilim insanlarının ürettiği makarnayı yiyen ve kalp krizi geçirtilen farelerin hayatta kalma oranlarının daha yüksek olduğu görüldü

İtalyan bilim insanlarının, kalp krizini önlemede etkili makarna ürettiği bildirildi.

AA'nın Sputnik kaynaklı haberine göre; Toskana'da Sant'Anna İleri Çalışmalar Okulu'nda görevli bilim insanları, durum buğday unu ile tam tahıllı arpa ununu karıştırarak yeni bir tür makarna üretti.

Damar sağlığı için önem teşkil eden beta glukandan zengin makarnayı tüketen farelere kalp krizi geçirtildiğinde hayatta kalma oranlarının sadece durum buğday unundan hazırlanan makarnayı yiyenlerden daha yüksek olduğu keşfedildi.

Sonuçları "Scientific Reports" internet sayfasında yayımlanan araştırmada ayrıca arpa yiyen farelerde kalp hasarının daha az olduğu tespit edildi.

Araştırma ekibinin lideri Profesör Vincenzo Lionetti, yeni makarna türünün, "vücudu strese ve koroner damar rahatsızlığına karşı daha dayanıklı hale getirdiğini" ifade etti.

• Like 2

Kardiyoloji ve kalp damara gittiğimde sen kalp krizi geçirmeyeceksin merak etme demişti dr. gülmüştüm yani sağlıklıymışım  demek ki makarnadan bende çok severek yerim, peynirli,tereyağlı, sarmısak ve yoğurtlu çeşit çeşit renk renk çok seviyorum makarnayı...

Ben kendimde yapıyorum makarna; fındık,şehriye,mantılık, fitil vs. çeşit çeşit, övmesem olmaz kendimi Bolu luyum çünki,xD

Edited by hacersş
  • Like 1

2 hours ago, hacersş said:

Ben kendimde yapıyorum makarna; fındık,şehriye,mantılık, fitil vs. çeşit çeşit, övmesem olmaz kendimi Bolu luyum çünki,xD

En guzeli ev yapimi,ellerine saglik Hacerss.Insallah buluslari gercekten ise yarar..ne kadar fobim en buyuk korkumda olsa ?,nedir bu farelerin bizden cektigi,ozellikle kalp krizi gecirtiyorlar!! .Estanbul ailesinin Lokman Hekimi Renan,faydali bilgiler icin tesekkurler...