Jump to content
  • 0
arveles

Bu Nedir?

Question

18 answers to this question

Recommended Posts

• 2

Hacer'in kızı Hayriye,
Birde Emine yada âmine oğlu Mustafa var, tanıyor musunuz böyle birilerini? Sevgi için yazılmış. Yani ikisi birbirini sevsin diye yazılmış. 

Edited by ege
Ekleme yaptım

• 0

Cangirl :) Yorumlamakla ilgili değil, yazılanla  ilgili :)

• 0
ege, 22 saat önce yazdı:

Hacer'in kızı Hayriye,
Birde Emine yada âmine oğlu Mustafa var, tanıyor musunuz böyle birilerini? Sevgi için yazılmış. Yani ikisi birbirini sevsin diye yazılmış. 

Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Bir kaç yıl önce tanıştığımız ve evimize ziyarete gelen bir aileye ait isimler bunlar. Bizim birşey yapmamız gerekir mi acaba?

• 0

En doğrusunu Allah bilir. Ben bildiğimi söyleyeyim yine de.

Tabi ki bir şeyler yapmanız gerekir. Musallat  alabilirsiniz çünkü.

Bazı  yerlerde, denize at, sirke dök,  yak at  diye yorumlamalar var.  Yakmak,  tütsü vazifesi göreceğinden  en tehlikelisi.

Bunlardan birini yaparsanız, çok ama çok  iyi araştırın derim.

Bu sıkıntıdan kurtulmanın en sağlam yolu, kesinlikle bir akarsuya gidip, akarsuya batırılmış halde iken kağıdı  parçalayın.

Bir yöntem daha var ama çok meşakkatli.  Akarsu bulamam, mümkün değil diyorsanız, nette,  musluk altında muska ya da büyü bozmak gibi bir cümle yazın, anlatımını bulursunuz.  Geçmiş olsun

Edited by ege

• 0

Ege; verdiğin cevaplar için ben de teşekkür ederim.

Tabi ki bir şeyler yapmanız gerekir derken ne kadar isabetli bir yaklaşım sergilemişsin. Bu tür konuları sadece kulaktan dolma şeylerle bilen insanların, konuya yönelik derin araştırma yapmayan kişilerin, ben inanmıyorum ki diyerek sıyrılma çabasına adeta büyük cevap olmuş. Musallat konusunu arveles isimli arkadaş ne kadar anlayabildi bilemiyorum ama, malum varlıklardan söz ettiğin aşikar. Şahsa yönelik söylemiyorum lakin, yakın zamanda bir kişi bana şöyle bir soru sormuştu '' ne yani (evde bulduğu kağıdı ima ederek) büyü illa ki kötü bir şey midir belki iyi bir şey için yapmıştır? '' Büyünün henüz niyetinin önemli olmadan, ne kadar sıkıntılı bir şey olduğunu şahsen ben o arkadaşa izah edemedim. Senin söylemin iyi bir cevap olmuş.

Yalnız ben şunu merak ediyorum, evinde büyü kağıdı bulan arkadaşım, öncesinde çok iyi niyetle, çok samimi duygularla yapıp yolladığım kek için alay etmişti benimle. Güya şaka adı altında, bunda büyü var mıdır hehehe demiş idi. Büyüyle uzaktan yakından işi olmayan, her şeyden öte Allah'tan korkan bir insan olarak sana sorum şudur: Başka birinin kendisine büyü yapmasına karşılık, suçsuz bir insana böyle atıfta bulunan, şakayla karışık olabilitesini sorgulayan bu arkadaş, sence benim HAKKIMA girmiş midir? Girdiyse, hangi tütsü, hangi sirke, hangi akarsu onu aklayacaktır? 

Saygılarımla...

• 0

Peri, teşekkür ederim iltifatın için.
Yanlış anlamayın ama, imanlı birine "büyü sakıncalıdır" demenize gerek yok .
İmanlıysa zaten sakınır, bildiği halde sakınmazsa, ahiretini yakıyordur. kendisine sadece "bu ne cesaret?" denebilir.

Ben de ehil biri değilim. Bu tür konular insanı vebal altında bırakabilir.  Ama cevap vermeye çalışayım.
Allah, ikinizin o an kalbinizden geçenleri bilir. O alay  ya da şaka edip sizi üzmüşse, hak geçmiştir.
Farkında değilse de hak geçmiştir.  Sizin "hakkım haram olsun" demenize bile gerek yok.
Ama üzülmenize, kırılmanıza rağmen, o   helallik istemeden siz kendi kendinize "hakkım helal olsun" derseniz,
helalleşmiş olursunuz.
Ve son olarak, sizi kıracak şekilde, şaka ya da alay etmişse, ve hatta farkındaysa ve siz olduğu gibi bırakırsanız, hak geçmiştir ama, Allah'a havale etmiş olursun. Allah ikinizin de kalbini bilir.

Birini öldürürseniz, öldürdüğünüz kişinin anne babasından helallik isteyebilirsiniz. (koşulları var)

Birinin parasını yerseniz, o ölse bile, yakınlarına ödeyip helallik alabilirsiniz (koşulları var).

Ama yazdığınız hak yeme ve benzeri durumlarda, sadece kendisinden helallik isteyebilirsiniz. Zor bir durum.
Yani Akarsu, sirke, boza falan bu konuda geçerli değil. :) 

Edited by ege
İmla hatası
  • Thanks 1

• 0

bendeki eski muskalari (kismet icin yaptirdigimizlari ve kendim cizip yazip katlayip vs.) atesle tutusturdum küllerini cöpe attim ve daha da inanmadim hic birsey de olmadi..

• 0

Bir din alimi "Muskayı yakmak günah olmayabilir"  demişti. emin değilmiş. Sen eminsen, tabi ki senin bileceğin bir durum. Ayrıca içeriğinde tam olarak ne var, o da önemli. Yazılan kağıdın  adının ne olduğu da o kadar önemli değil, Kağıdın içine rakamlar veya bazı şekiller çizmişlerse iş farklı yerlere gidiyor. Varlıklar onu sahiplenebilir o durumda.

Daha önce de yazdım, ehil biri değilim, "ben yaktım, hiç bir şey olmadı" dediğinde, hem elindeki aynı şey olmayabilir, hem de kişi zor duruma düşerse vebal altında kalabilirsin.  

• 0

günümüzdeki muskalar islek degil hocalar sahtekar yazip cizip yaptigindan islek olmuyor eskiden hocalar itikatliydi ondan dolayi inancindan dolayi calisyordu..