Jump to content
кυвiŁαу

Sosyal Medyanın Gündemine Oturan Doktora Teziyle İlgili Açıklama Geldi

Önerilen İletiler

Sosyal medyanın gündemine oturan doktora teziyle ilgili açıklama geldi

Erzincan Üniversitesi'nde kabul edilen bir doktora tezi büyük tartışma yarattı. Tezin sadece 'indeks' şeklinde hazırlanması, yararlanılan kaynaklardan bilgilerin dahi aktarılmayıp sadece sayfa numaralarının verilmesi özellikle sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Tartışmalar üzerine YÖK bir açıklama yayınladı.

 

06 Aralık 2017, Çarşamba
 
Sosyal medyanın gündemine oturan doktora teziyle ilgili açıklama geldi
 
 
Erzincan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı alanında, Meriç Aybar tarafından yazılan bir “bilimsel” tez, sosyal medyanın gündemine oturdu.

“19.yy’da Osmanlıyı ziyaret eden yabancı yazarların eserlerinde Osmanlı halk hayatının derlenmesi” başlığını taşıyan tezin içeriğini görenler ise şaşkınlığını gizleyemedi. Daha önce yazılmış kitaplardan alınan bölümlerin aynen kullanıldığı tezde ayrıca bilgiler verilmek yerine sadece o bilgilerin hangi kitabın hangi sayfasında yer aldığı yazıldı. 
 

YÖK AÇIKLAMA YAYINLANDI


YÖK kamuoyunda tartışma yaratan tezle ilgili bir açıklama yayınladı. Yükseköğretim Kurulunca yapılan açıklamada, bir üniversite tarafından kabul edilen doktora tezinin YÖK tarafından onaylandığına dair çeşitli medya organlarında çıkan haber ve paylaşımlara ilişkin açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu aktarıldı.

8529500.jpg

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Öncelikle bilinmesini isteriz ki YÖK, kurulduğundan bugüne kadar üniversitelerimizde yapılan hiçbir tezin akademik incelemesini yapmamış, kabul veya reddi sürecine müdahil olmamıştır. Bu kapsamdaki bütün işlemler, akademik özgürlük ve ilgili mevzuat çerçevesinde sadece tezin sunulduğu üniversitelerin ilgili enstitülerince oluşturulan jüriler tarafından yapılmaktadır. Yükseköğretim Kurulu olarak, bilim dünyamızın tezlere erişimini kolaylaştırmak için tek bir merkezde toplayıp akademik camiamıza sunarken, her yönüyle üniversitelerimizin ilgili komisyon ve kurullarınca kabul edilmiş olan bu tezlerin içeriğine yönelik yeni bir inceleme yapılmamaktadır."

Kamuoyuna mal olan konuya ilişkin gerekli incelemenin ilgili üniversite tarafından yapılacağından emin olunduğu, bu tür haberlerin bilgi eksikliğinden kaynaklandığının düşünüldüğü kaydedildi.

Söz konusu tezden bazı bölümler şöyle:

8529499.jpg
8529495.jpg8529496.png8529497.jpg
 

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ'NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Erzincan Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı alanında, Meriç Aybar tarafından fihrist şeklinde yazılan ve sosyal medyanın gündemine oturan 'bilimsel tez' ile ilgili Atatürk Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği açıklama yaptı.

'19.yy'da Osmanlıyı ziyaret eden yabancı yazarların eserlerinde Osmanlı halk hayatının derlenmesi' başlığını taşıyan tezin içeriğini görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Daha önce yazılmış kitaplardan alınan bölümlerin aynen kullanıldığı tezde ayrıca bilgiler verilmek yerine sadece o bilgilerin hangi kitabın hangi sayfasında yer aldığı yazıldı. Fihrist gibi yazılan tezle ilgili olarak Atatürk Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Üniversitemizde 2015 yılında yapılan bir doktora tezi ile ilgili basın ve sosyal medyada yer alan haber ve yorumlara istinaden konunun incelenmesi amacıyla bir komisyon kurularak gerekli işlemler başlatılmıştır. Süreç rektörlüğümüz tarafından titizlikle takip edilmektedir. Kamuoyuna duyurulur." Konuyla gili YÖK tarafından yapılan açıklama ise şöyle: "Bir üniversitemiz tarafından kabul edilen doktora tezinin YÖK tarafından nasıl onaylandığına dair çeşitli medya organlarında çıkan haber ve paylaşımlara ilişkin açıklama yapılması gereği hâsıl olmuştur. Öncelikle bilinmesini isteriz ki YÖK,  kurulduğundan bugüne kadar üniversitelerimizde yapılan hiçbir tezin akademik incelemesini yapmamış, kabul veya reddi sürecine müdahil olmamıştır.  Bu kapsamdaki bütün işlemler, akademik özgürlük ve ilgili mevzuat çerçevesinde sadece tezin sunulduğu üniversitelerin ilgili enstitülerince oluşturulan jüriler tarafından yapılmaktadır. Yükseköğretim Kurulu olarak, bilim dünyamızın tezlere erişimini kolaylaştırmak için tek bir merkezde toplayıp akademik camiamıza sunarken, her yönüyle üniversitelerimizin ilgili komisyon ve kurullarınca kabul edilmiş olan bu tezlerin içeriğine yönelik yeni bir inceleme yapılmamaktadır. Bununla birlikte, kamuoyuna mal olan konuya ilişkin gerekli incelemenin ilgili üniversitemizce yapılacağından eminiz. Bu tür haberlerin bilgi eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir."

 

Kaynak: http://www.posta.com.tr/sosyal-medyanin-gundemine-oturan-doktora-teziyle-ilgili-aciklama-geldi-haberi-1359755

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok mu uykum geldi, sıkıntı nerede  anlamadım.  APA yöntemi uygulamış ve 2 Prof. ve 4  Doc'un imzası var. 

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yalnız APA yöntemi böyle olmaz. APA yöntemiyle böyle Böyle tez hazırlanmaz. Başlığı belirlenen tezi kişi kendisi yazar. Yazarken, bir düşünceyi oluştururken de çeşitli kaynaklardan faydalanır, o kaynakları dip not olarak düşer, sonra da o 2 prof. 4 Doç'un önünde ter dökerek tezini savunur. Hem de doktora teziymiş.  Zamanında biz de tez hazırladık. Bir yüksek lisans tezi için defalarca kapılardan döndük. Böyle kolay yolu olduğunu bilseydik hiç uğraşmazdık. İyimiş böyle. Neyse, İncelemeye alınmış zaten...

 

  • Like 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kaynaklar verilmiş,  indeks verilmiş, ter döküp dökmediğini de bilmiyoruz diyecektim  ama bir daha okuyayım dedim  "sadece sayfa numaraları verilmiş"  yazıyormuş, atlamışım. Ama  böyle bir şey olmaz, bir hata vardır. Böyle bir şey mümkün değil.  

Şu an bir şey daha gördüm :) adam evinde tişörtle sırıtarak  çektiği  fotoğrafı,  akademik veri yönetim sistemine yüklemiş,  ben o fotoğrafı sosyal medya  fotoğrafı sanmıştım.  http://aves.erzincan.edu.tr/maybar/egitim 

  • Like 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Senin gerçekten uykun gelmiş gece...:D Her şey gördüğünden ibaret. Adam fihrist yazmış tez diye...:laugh:

  • Haha 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×