Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ege

6 Adet Sorum Var

Question

Bütün sorulara, ya da herhangi bir soruya cevap verebilirsiniz. Gerçekten çok merak ediyorum düşüncelerinizi.

İsrail, Kudüs'ü 1980 yılında başkent ilan etmiş. Tepki neden şimdi veriliyor?

Kudüs'ü başkent olarak tanıyan ilk ülke ABD olmasına rağmen, tepkiler neden ABD'ye değil?

Kudüs'ü başkent ilan eden ABD olmasına rağmen, Erdoğan neden "İsrail ile bütün diplamatik ilişkiyi keserim" dedi?  Bunun mantığı nedir?

Müslüman dünyası neden Filistin'lileri sevmiyor? 

Erdoğan Yunanistan'daki  toplantısında, Yunan gazeteci " Din özgürlüğünden bahsediyorsunuz ama, ruhban(rahip) okulunu neden açmıyorsunuz" sorusuna neden cevap vermedi?

Erdoğan Yunanistan'da, Çipras ile  ile yaptığı basın toplantısı , Çipras "Aslında siz Kıbrıs'ı işgal etmeseydiniz, şu an Kıbrıs diye bir sorunumuz olmazdı" dediğinde, Erdoğan neden Kıbrıslı Türklere yapılan katliamları anlatmadı ve hiç duymamış gibi yaptı?

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Erdoğan Yunanistan'da, Çipras ile  ile yaptığı basın toplantısı , Çipras "Aslında siz Kıbrıs'ı işgal etmeseydiniz, şu an Kıbrıs diye bir sorunumuz olmazdı" dediğinde, Erdoğan neden Kıbrıslı Türklere yapılan katliamları anlatmadı ve hiç duymamış gibi yaptı?

Bu sorunun cevabi cok basit, Sayin Cumhurbasbakanimiz ile ilgili  haberleri takip eden biri olarak hep ayni seyleri söylüyor bunun cevabini verebilmek o kadar kolay degildir ancak tarih ile ic ice olan icin ancak cevap verebilirdi diye düsünüyorum.. 

Ahtapot gibi Amerika herseye el konacak :)

Edited by Cangirl75
  • Thanks 1

• 0

Ilber Oltayli birsey anlatmisti cokta hosuma gitmisti..

Amerika`dan Iran`a adamlar geliyorlar sigara tütünü felan satabilmek icin.. Iranlilar izin veriyorlar fabrika kuruyorlar derken bir Iranli molla  vaaz veriyor sigara icmek haramdir diyor derken sigara icilmiyor ve iflas ediyorlar ve fabrikalarini kapatip cekilip gidiyorlar..

Maalesef bizde böyle ş uur yok..

• Like 1
  • Thanks 1

• 0

2015 yılında İran'a gitmiştim. Herkes püfür püfür sigara içiyordu, ki; paketi 1 lira mıydı neydi hatırlamıyorum, ama çok ucuzdu. Muhtemelen Amerikan sigarası içmek haramdır demiştir :) 

• 0
2 minutes ago, ege said:

2015 yılında İran'a gitmiştim. Herkes püfür püfür sigara içiyordu, ki; paketi 1 lira mıydı neydi hatırlamıyorum, ama çok ucuzdu. Muhtemelen Amerikan sigarası içmek haramdır demiştir :) 

belkide cevre temizligi icin demis olabilir .. tüh yine yanlis anladik :wallbash:

• Haha 1

• 0

Tüm bunlar da durmuş durmuş eastmed antlaşmasıyla aynı güne denk gelmiş, tesadüf olsa gerek

• Thanks 1

• 0

Israil kudus i 1980 yılında başkent olan etmiş olabilir ama hiçbir ülke tanımadığı için resmi bir başkent olamadi.

neden tepkiler amerika ya değil ısrail e demissin bence ikisinede tepki aynı oranda

Tayyip nedenisraille daha büyük tepki gösterdi çünkü trampi ısrail zorladı ve israile tepki göstermek abd ye göstermekten daha etkili

Hiçbir müslüman ülkenin filistini desteklememesinin sebebi filistin topraklarını israile parayla şartı şimdi sattığı yerlerde hak iddia ediyor

Benim filistin e karşı şahsi fikrim hem topraklarını parayla sat hem hak iddia et hem ısrail askerlerinin karşısına çocukları cikart.

Edited by berresu
  • Thanks 1

• 0

ben  düşüncelerimi  söyleyim ege  konuya tam vakıf değilim ama ben böyle düşünüyorum .

İsrail in reşmi olarak tanınan başkenti telaviv di artık kudüs olacak . her milletten insanlar kudüse rahatlıkla girip çıkarken yahudiler  hiç kimseyi kudüs e sokmaz çünki mabet inşa edecek .zaten filistin i müslümansızlaştırmaya çalışıyor .

abd ye tepkiler var , abd kadar mısır sudi arabistanda bunda payı var . İsrail filistinlinin karşısında robokop gibi askerlerle bekliyor  orantısız güç uyguluyor  .

Erdoğan ın neden israile diplomatik ilişkileri keserim demesi belki mali olarak israilin para üzerine kurulu olması, bizdende  çok  para kazanıyor  olması olabilir .

Müslüman dünyası o kadar kendi  benliklerine düşmüşlerki  filistin i veya   başka hiç bir Müslüman  ülkeyi görmezler bence .

Yunanistan ziyareti hakkında bir şey bilmiyorum ege .

Filistinliler toprak satmamış diye duydum Talha uğurluerin proğramında   .bu israilin uydurması olabilir .

İsrail askerleri kendilerine tehlike olarak kadın ve yaşlı erkekleri değil , genç erkekleri  ve erkek çocukları görüyor . 

• Thanks 1

• 0

Her soruya çok kısa bir şekilde değinirsek... Ege son iki sorunun cevabı, her horoz kendi çöplüğünde öter. Bir de Türkiye'de Erdoğan'ın cevaplayamayacağı bir soru sorman mümkün değil. Ola ki sordun, ertesi gün FETÖ'cüsün. 

İsrail'in Kudüs'ü daha önce de başkent ilan ettiği doğru ama hem NATO hem de ABD'de tarafından bu denli destek görmemişti. Suudi Arabistan bile haber yasağı koymuş! Tepki konusuna gelince, ABD'ye tepki versek ne olacak? Adamlar bizi iplemiyor bile. Türkiye toprakları içerisinde faaliyet gösteren bir terör örgütünün Suriye uzantısı ile aşk evliliği yaşıyor ve üstüne Türkiye'ye ambargo koyduğu silahları bedelsiz olarak PYD'ye veriyor. Biz bu konuda ne yaptık? "ABD tarafını seçsin!" E seçmiş zaten. 

En genel ve yanlış bilinen ise Filistinlilerin Yahudilere toprak sattığı tezi. Böyle bir şey yok. Filistin'de yaşayan ve üçüncü dünya elitleri diye tabir edilen bir avuç zenginin topraklarını sattığı doğru fakat bu tüm Filistin halkına mâl edilemez. Fakir halkın toprağı zorla elinden alındı ve üstüne çerez parası verildi. Yani "Topraklarını sattılar!" iddiası kara bir propagandadan başka bir şey değil. Lâkin şehir efsanelerine benzeyen tarihi tezler toplumumuzda çok tutuluyor.

Kudüs konusunu toparlarsak, İsrail Filistin'i işgalini ve ülkenin kuruluş felsefesini Tevrat'a dayandırıyor. Tevrat denilen kitap ise kan, vahşet, katliam ve cinsel sapkınlık dışında bir şey barındırmıyor. Yani İsrail, Filistin'i haritadan silene kadar durmayacak. 

• Thanks 1

• 0

Soruları sorarken, cevapları bende saklı olduğundan sormadım kesinlikle. Herkesin fikrini merak ettim.

Çok farklı bir yorum Aylin'den geldi,  Eastmed anlaşması, Nedir bu Eastmed anlaşması? Tüm bu sorularla ne ilgisi vardı?  Türkçe olarak sadece Kuzey Kıbrıs'ın yerel gazetesinde haberi görebildim. İtalya'yı uzun süre İsrail'e mahkum edecek bir anlaşma gibi duruyor. İsrail'den güney kıbrıs, Yunanistan, İtalya'ya  deniz altından Doğalgaz taşıması  yapılacak bir anlaşma gibi okudum.  Ama büyük bir anlaşma mı? Cidden bilmiyorum, büyükse bile İtalya önemsememiş gibi görünmüş. Anlaşmayı imzalamak için İtalya Dış işleri bakanı bile teşrif etmemiş, yerine birini yollamış. 

Cevapları okumaya devam ederiz inşallah :)