Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ege

6 Adet Sorum Var

Question

Bütün sorulara, ya da herhangi bir soruya cevap verebilirsiniz. Gerçekten çok merak ediyorum düşüncelerinizi.

İsrail, Kudüs'ü 1980 yılında başkent ilan etmiş. Tepki neden şimdi veriliyor?

Kudüs'ü başkent olarak tanıyan ilk ülke ABD olmasına rağmen, tepkiler neden ABD'ye değil?

Kudüs'ü başkent ilan eden ABD olmasına rağmen, Erdoğan neden "İsrail ile bütün diplamatik ilişkiyi keserim" dedi?  Bunun mantığı nedir?

Müslüman dünyası neden Filistin'lileri sevmiyor? 

Erdoğan Yunanistan'daki  toplantısında, Yunan gazeteci " Din özgürlüğünden bahsediyorsunuz ama, ruhban(rahip) okulunu neden açmıyorsunuz" sorusuna neden cevap vermedi?

Erdoğan Yunanistan'da, Çipras ile  ile yaptığı basın toplantısı , Çipras "Aslında siz Kıbrıs'ı işgal etmeseydiniz, şu an Kıbrıs diye bir sorunumuz olmazdı" dediğinde, Erdoğan neden Kıbrıslı Türklere yapılan katliamları anlatmadı ve hiç duymamış gibi yaptı?

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Basında çok fazla bilgi yok, doğrudur. Konuyla ilgilenenler israil kaynaklarından takip ediyorlar anladığım kadarıyla. Ben de sınırlı biliyorum, bir süre önce bu hattın Türkiye'den geçmesi planlar dahilindeydi çünkü maliyeti çok daha düşük ama şu an görüşülüyor mu ya da ne durumda , net bilgi yok. Önemine gelince, İsrail enerjide dışa bağımlı bir ülkeydi, doğu akdenizde doğal gaz rezervleri bulması bu bağımlılıktan kurtulması demektir ve ihracatçı bir ülke konumuna geliyor. Gazı sadece İtalya'ya değil tüm Avrupa'ya eastmed hattı yoluyla göndermesi demek Avrupa'nın da Rus gazına karşı alternatifi olacaktır demek. Hat Türkiye'den geçerse aynı alternatif bizim için de geçerli. İsrail'in eli oldukça güçlenecektir sonuçta. Diğer taraftan güzergah güney kıbrıs, ege ve yunanistan. Son 15 yıldır hiç konuşulmadığı kadar kıbrıs, lozan konuşuyoruz öyle ki 65 yıldır ilk defa bu düzey bir ziyaret gerçekleşti, yunanistanın egedeki adalarımıza bir şekilde yerleştiğini de unutmayalım. Gelelim bu gazda başka kimlerin payı var, o kısım da bayağı uzun, kuzey kıbrıs sebebiyle, yanlış eksik yazmak istemiyorum ,isteyen araştırabilir. ama Filistin'in payı olması gerekiyor öncelikle. Hamas lideri mısırla pek sık görüşüyor bu ara. Kısaca ortadoğuda olan biten hiç birşey enerji ve enerji yollarından bağımsız değerlendirilemez, suriyedeki savaş örneğine bakınız. Tüm bunları din ve mezhep savaşı olarak görürsek hem toplumsal hem siyasi, ekonomik ya da askeri yükünü ülke olarak biz çekeriz , şu an olduğu gibi

• Thanks 1