Jump to content
кυвiŁαу

İran'daki Protestolarda İki Kişi Daha Hayatını Kaybetti!

Önerilen İletiler

İran'daki protestolarda iki kişi daha hayatını kaybetti!

İran'da tansiyon düşmüyor. Gelen son dakika haberine göre protestolarda iki kişi daha yaşamını yitirdi. Hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 10'a yükseldi

01 Ocak 2018, Pazartesi

 
İran'daki protestolarda iki kişi daha hayatını kaybetti!
 
 
ILNA haber ajansının haberine göre İran'da düzenlenen protesto gösterilerinde 2 kişi hayatını kaybetti.

Ülkede geçtiğimiz Çarşamba'dan bu yana süren protestolarda ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.

İran'da gösteriler devam ediyor. Dün gece dünyanın yeni yıl kutlamaları yaptığı anlarda halka televizyondan hitap eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkede günlerdir devam edem kitlesel gösterilerin ardından ilk kez konuşarak, "İranlılar, İran hükümetini protesto etmek ve eleştirmekte özgürdürler" dedi. Reuters haber ajansı dün geceki gösterilerde iki kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Bu sabah gelen son dakika haberine göre ölü sayısı 4'e yükseldi.
 
RUHANİ'DEN İLK AÇIKLAMA


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkede günlerdir devam edem kitlesel gösterilerin ardından ilk kez konuştu. Ruhani, "İranlılar, İran hükümetini protesto etmek ve eleştirmekte özgürdürler. Protestolar, İslam Cumhuriyeti'ndeki durumun iyileşmesine yol açacak bir şekilde yapılmalı. Şiddet ve kamusal alanlara zarar vermek eleştiri değildir. Ama eleştiri ve protestoların ülkenin ve halkın durumunu iyileştirmesi için çaba harcamalıyız. Hükümet vandallık yapan ve çevreye zarar veren gruplara tolerans göstermeyecektir" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarına karşılık Ruhani, "İranlılara terörist diyen bir kişinin İranlılar hakkında açıklama yapma hakkı yok" diye konuştu.
 

ABD: İRAN HALKINI DESTEKLİYORUZ


ABD yönetimi, İran'da devam eden protestolarla ilgili, "İran halkının kendini barışçıl bir şekilde ifade etme hakkını destekliyoruz." açıklamasını yaptı.

Beyaz Saray Basın Sözcülüğünden İran'daki protestolarla ilgili yazılı açıklama yapıldı.  Açıklamada, "İran halkının kendini barışçıl bir şekilde ifade etme hakkını destekliyoruz. Onların sesi duyulmayı hak ediyor. İlgili tüm tarafları, barışçıl yollarla temel ifade hakkını korumaya ve sansüre katkı sağlayacak herhangi bir eylemden kaçınmaya çağırıyoruz." ifadelerine yer verildi.

ABD Başkanı Trump da önceki gün Twitter hesabından İran'la ilgili bir açıklama yapmış ve açıklamasında, "Rejimin yolsuzluklarından ve ülkenin varlığını yurt dışında terörizme harcamasından bıkmış olan İran vatandaşlarının barışçıl protestolarıyla ilgili bilgiler geliyor. İran yönetimi, kendini ifade hakkı da dahil kendi halkının haklarına saygı göstermelidir. Dünya bu süreci izliyor." ifadelerini kullanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de İran'daki yönetim karşıtı gösterileri yakından takip ettiklerini açıklayarak, olaylar sırasındaki tutuklamaları kınadıklarını bildirmişti.  Nauert, "İran'ın liderleri, zengin tarihi, kültürü olan varlıklı bir ülkeyi, şiddet, kan ve kaos ihraç eden ekonomisi bitmiş dolandırıcı bir ülkeye çevirdi. Başkan Trump'ın da söylediği gibi İran liderlerinden en çok zarar görenler İran halkıdır. ABD barışçıl göstericilerin tutuklanmasını sert bir şekilde kınıyor. Bütün ülkelere İran halkını ve onların temel haklarını alma ve yolsuzluğa son verme çabalarını açık bir şekilde desteklemeleri çağrısında bulunuyoruz." değerlendirmesini yapmıştı.

İran'ın Meşhed ve Kaşmer kentlerinin ardından rejim ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yönetimi karşıtı gösteriler Kirmanşah'ta devam ediyor. Sosyal medyada yer alan görüntülerde, Kirmanşah kentindeki gösterilere çok sayıda kişinin katıldığı görülmüştü. Hayat pahalılığı gerekçesiyle düzenlenen gösterilerin, İran'ın başka şehirlerine de yayıldığı belirtiliyor.

İRAN: İÇİŞLERİMİZE KARIŞMAYIN


İran'ın Meşhed kentinde perşembe günü başlayan ve ülkenin birçok bölgesine yayılan protesto gösterilerini bazı devletler, "halkın barışçıl gösterileri" olarak nitelendirirken, İran yönetimi bu devletleri iç işlerine karışmakla suçladı.

ABD Başkanı Donald Trump, İran'daki gösterilerle ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Halk nihayet paralarının nasıl çalındığını ve teröristlere harcandığını anlamaya başladı. Anlaşılan, artık böyle olmayacak." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: http://www.posta.com.tr/iran-daki-protestolarda-iki-kisi-daha-hayatini-kaybetti-haberi-1367691

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Anlaşılan sıra Iran'a geldi. Daha sonra da Türkiye'ye gelir sıra kesin. 

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Arap baharı diye  oyun üzerine  oyun sırada  ülkemiz varAllah  sonumuzu  hayır  etsin

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
yakaza, 9 saat önce yazdı:

Arap baharı diye  oyun üzerine  oyun sırada  ülkemiz varAllah  sonumuzu  hayır  etsin

Türkiye'de kimse hayat pahalılığı yüzünden sokağa çıkmaz. Çıkarsa FETÖ'cüdür.

  • Like 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bir devrim yapıyorsunuz ama, karşı devrim olmasın diye Devrim Muhafızları diye 2. bir ordu kuruyorsunuz, ve İran İslam Cumhuriyeti adı altındaki o Devrim Muhafızları, ülkede çok fahiş fiyatla alkol ve uyuşturucu satıcısı oluyor, seks partileri yapabilmek için yine Devrim Muhafızlarına fahiş ödemeler yapıyorsunuz, Aynı Devrim muhafızları, İslam Cumhuriyetinin tek savunucusu oluyor ve İran Cumhurbaşkanı "Devrim Muhafızları sahaya inmedi daha" deyip, sokağa çıkanlara gözdağı veriyor. Bir solukta ancak bu kadar yazabildim.

İran'lı kadınlar Türkiye'ye giriş yaptıkları anda ilk yaptıkları saçlarını açmak, ve erkeklerle beraber hemen içki içecekleri yer arıyorlar. Aşırı bir baskı var, Tüm bu baskılar varken, İran'da karşı devrim olma ihtimali neredeyse sıfır. 

Bugün artık Cuma, Cuma namazı sonrası olay çıkmazsa, Batının "Arap baharı" diye gaz verdiği olaylar silsilesi, burada son bulacak demektir. Aslında bir yanım, olaylar çıksın, devrilsin bu rejim derken, diğer yanım, Avrupa, ABD ve İsrail için şeytan azapta gerek düşüncesi ile, İran'ın hep bu şekilde kalmasını istiyor. Bakalım neler göreceğiz!.

 

  • Like 3

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×