Jump to content
Renan

Neden Sarılırız?..

Recommended Posts

Neden sarılırız?

Neden sarılırız?

Sarılma terapisi iyileşmenin en etkili yollarından biri. Sarılmanın ve gülmenin hastalıklardan iyileşmede, yalnızlığı gidermede, depresyonu, anksiyeteyi ve stresi azaltmada çok etkili olduğunu gösteren araştırmalar mevcut. 

 
1. İnsana şefkat duygusu veren bir sarılma iki kişi arasında güven ve emniyet duygusu sağlar. Bu da dürüst ve açık bir iletişim sağlanmasına yardım eder. 
 
2. Kucaklaşmalar, çok hızlı bir şekilde oksitosin seviyesinin artmasını sağlar, bu artış da yalnızlık, izole edilmişlik ve öfke gibi duyguları tedavi eder. 
 
3. Kucaklaşma süresini biraz uzatmak ise serotonin seviyesini yükseltir, ruh halini yükseltir ve mutluluk hali yaratır.

4. Sarılma bağışıklık sistemini güçlendirir. Hugs strengthen the immune system. Göğüs kafesinde hissettiğiniz hafif baskı, Solar Plexus Çakranızı harekete geçirir. Bu da vücudun beyaz kan hücresi üretimini dengeleyerek, sizi hastalıklardan koruyan timüs bezini harekete geçirmektedir. 
 
5. Kucaklaşmak özgüveni de yükseltir. Doğduğumuz günden bugüne ailemizle fiziksel kontak halinde olmak, sevildiğimizi ve özel olduğumuzu hissettirir. Kendimize verdiğimiz değerle, dokunmayla oluşan duyular arasındaki ilişkiler, yetişkinliğimizde de sinir sistemimize yerleşir. Anne-babamızla kucaklaşmalarımız hücresel seviyede vücudumuza kazınır ve tensel seviyede hep hatırlanır. Dolayısıyla sarılmanın, kendimizi sevmekte bile etkili olduğunu söyleyebiliriz. 

6. Sarılmak kasları rahatlatır. Sarılmayla birlikte vücuttaki gerginlik salınıverir. Sarılmak, acıları hafifletir çünkü yumuşak dokularda dolaşımı hızlandırır ve böylelikle acılarda hafifleme hissederiz. 
 
7. Kucaklaşmalar sinir sistemini de dengeler. Sarılan ya da sarılınan bir kişinin galvanik deri reaksiyonu, derinin iletkenliğinde değişkenliğe sebep olur. Bu değişim, derinin nem ve elektriği açısından daha dengeli bir sinir sistemine dönüşmesini sağlar. 
 
8. Sarılmak bize almayı ve vermeyi öğretir. Sıcaklığa, vermeye, paylaşmaya karşı taşıdığımız hislerle sarılmayla ilgili hisler benzerdir. Sarılmak bize, sevmenin nasıl da çift taraflı bir hareket olduğunu öğretmek konusunda çok başarılıdır.

9. Sarılmak, aynı kahkaha atmak gibi bir çeşit meditasyondur. Bize, yaşadığımız anda var olma hissini öğretir. Hayat enerjisiyle birlikte yaşamayı teşvik eder. Sizi, kendi düşüncelerinizden ayırır ve sizi kalbinize, nefesinize ve hislerinize bağlar. 
 
10. Sarılan iki kişi arasındaki en önemli alışveriş, ilişkilerine yaptıkları dev yatırımdır. Empati ve anlayışı güçlendirmektedir. 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hele hele en yakınlarına sarılmak mükemmel bir şey. İçten sarılanlarınız booll olsun 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

yabanci radyodan dinlemistim yillar önce bazi insanlar insanlara ihtiyac duyarlarmis terapi olarak sarilma ofisi varmis sadece sicaklik alabilmeleri insan tenine sicakligini giderebilmekmis..

Benim sahsen bir arkadasim var kendisi cok soguktur pek sarilmaz etmez ama söyledigi su olmustur ailesi onu cok ihmal etmis cocukken (bebekken hatirlamaz elbette) otururmus bir kösede ...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ben insanlara sarılarak bana karşı ne hissettiklerini anlarım. Gerçek menfaatsiz sevgi dolu bir sarılma istiyorsaniz down sendromlu birine sarilin. Bütün ruhunuza hissedersiniz.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...