Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Yeni Anneler İçin En İyi 10 Besin...

Recommended Posts

Yeni anneler için en iyi 10 besin

Yeni anneler için en iyi 10 besin

YUMURTA

İyi bir protein kaynağı olan yumurta, ideal amino asit dengesini sağlar. Yumurta sarısında bulunan D vitamini, sizin ve bebeğinizin kemik gelişiminde önemli bir rol oynar. İçeriğindeki kolinle bebeğin hafıza oluşumunda hayati bir öneme sahiptir. Bu yüzden günde 1-2 yumurta tüketin.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

YULAF

En süt yapıcı besinlerden birisi olan yulaf aynı zamanda kolay sindirilebilir. Sıkça görülen doğum sonrası kabızlığa da iyi gelir. Demir içeriği anemiyi önler. Taze pişmiş yulafı bir kaşık bal, safran ya da taze meyvelerle tüketebilirsiniz.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

SOMON 

Bebeğim sinir sistemi gelişimine yardımcı olan DHA içeren somon yeni doğum yapmış kadınlar için iyi bir besleyicidir. Protein ve B12 kaynağıdır. Bunlarla birlikte hamilelik sonrası depresyonu önler. Haftada 2 kez taze somon yemeye özen gösterin.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

ESMER PİRİNÇ 

Esmer pirinç gibi tam tahıllı besinler yeni annelerin beslenme programında olmalı. Enerji seviyenizi yüklseltir, kan şekeri seviyenizi sabitler. Lif gibi besleyici ögeleri normal pirinçten daha fazla barındırır. Süt miktarını ve kalitesini de artırır. Esmer pirinci pişirmeden önce birkaç saat suda bekletin. Bu şekilde daha kolay sindirilebilir ve besleyici olacak.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

YABANMERSİNİ

Güçlü bir antioksidan olan yabanmersini sizi ve bebeğinizi birçok hastalıktan korur. Annenin ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineralleri içerir. İçerdiği yeterli dozda karbonhidrat enerjinizi yükseltir. Günde 2 ya da daha fazla porsiyon yabanmersini tüketebilirsiniz.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

ISPANAK 

Yeşil yapraklı bitkilerin hepsi yeni anneler için gereklidir ancak ıspanak aralarında en önemlisi. A vitamini bakımından zengindir. İçerdiği folik asitle doğumda kaybettiğiniz kanı geri kazanmanız için yeni kan hücreleri üretimine yardımcıdır. Süt üretimine de yardım eder. Ispanakta bulunan manganez kemik, kıkırdak ve kolajen gelişiminde önemli rol oynar. Kalsiyum, C vitamini ve demir içerir. Ispanağı çiğ tüketebileceğiniz gibi çorbasını ve suyunu da içebilirsiniz.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

SÜT

Süt üretimini sütle destekleyebilirsiniz. İçeriğindeki D ve B vitamini, protein ve gerekli besleyicilerle bebeğin gelişiminde önemlidir. Emzirirken kaybettiğiniz kalsiyumu sütteki kalsiyumla tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda vücuttaki su kaybını da önler. Günde 2 bardak süt içmeye özen gösterin.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

BADEM 

İyi bir E vitamini kaynağı olan badem, sizin ve bebeğiniz için gerekli yağları barındırır. Bademdeki omega-3 sütü artırır. Kemikleriniz ve dişleriniz için protein ve kalsiyum kaynağıdır. Günde birkaç tane kavrulmuş badem tüketin. Sütü artırmak için 4-6 bademi bir gece suda bekletip sabah yiyin.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

ÇEMENOTU

Süt üretimini destekler. Demir, lif, kalsiyumla birlikte birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir. içeriğindeki kolin ve saponin bebeğin gelişimine katkı sağlar. Yeni doğum yapmış kadınlarda sıkça görülen kabızlık ve gaz gibi sorunlara iyi gelir. Bir kaşık çemenotu tohumunu bir bardak suda bir gece bekletin. Sabah bu karışımı kaynatıp süzdükten sonra için.

Yeni anneler için en iyi 10 besin

REZENE


Süt üretimine ve sindirime katkıda bulunur. Karın ağrısını önler. Bir iki kaşık rezene tohumunu 4 bardak suda 5 dakika beklettikten sonra kaynatın. Süzüp gün boyunca içebilirsiniz. Dilerseniz yemeklerden sonra 1 çay kaşığı rezene tohumu çiğneyebilirsiniz.

 

 

  • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...