Jump to content
Renan

Stephen Hawking Hayatını Kaybetti...

Önerilen İletiler

Stephen Hawking hayatını kaybetti

Stephen Hawking hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti.

Motor nöron hastalığına rağmen çalışmayı hiç bırakmayan "Ünlü Fİzikçi" sabaha karşı yaşamını yitirdi.

AİLESİ DÜNYACA ÜNLÜ FİZİKÇİNİN CAMBRİDGE'DEKİ EVİNDE YAŞAMINI YİTİRDİĞİNİ BİLDİRDİ

Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti.

Ailesi tarafından yapılan açıklamada, Hawking'in Cambridge'deki evinde bu sabaha karşı yaşamını yitirdiği bildirildi.

Hawking geçen yıl İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC'ye verdiği röportajda 75 yaşına kadar yaşayacağını hiç düşünmediğini, birikimini halen yansıtabildiği için kendisini şanslı hissettiğini dile getirmişti.

HAYATINI KAYBEDECEĞİ SÖYLENMİŞTİ ANCAK 54 YIL DAHA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜ

21 yaşındayken motor-nöron hastalığı teşhisi konulduğunu ve iki ya da üç yıl içinde hayatını kaybedeceğinin söylendiğini belirten Hawking, bundan 54 yıl sonra daha güçsüz ve tekerlekli sandalyede olsa da hala çalıştığını ve bilimsel makaleler ortaya koyduğunu anlatmıştı.

Çalışmalarını ailesi ve arkadaşlarından yardımlar alarak birçok zorlukla yaptığına değinen Hawking, hayalinin motor-nöron hastalığını tamamen iyileştirecek bir tedavi veya en azından bir gelişme yaşanması olduğunu ifade etmişti.

Ünlü İngiliz bilim adamı Stephen Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı geniş kapsamlı çalışmalarla tanınıyordu.

Vücudunun neredeyse hiçbir kısmını kullanamayan, kendisi için özel olarak geliştirilen bilgisayar sistemine sadece yanak kaslarından biriyle komut veren Hawking, bu şekilde günde yaklaşık 2 bin 500 kelimeyle iletişim kuruyor ve bilimsel çalışmalarını sürdürüyordu.

Araştırmaları 40'ın üzerinde dile çevrilen Hawking, bilim çevrelerinde Albert Einstein'dan sonraki en büyük dahi olarak görülüyor.

Hawking'in hayatı 2015'te gösterime giren "Her Şeyin Teorisi" adlı filme de konu olmuştu.

STEPHEN HAWKING'IN HAYATI

Stephen Hawking, 8 Ocak 1942'de ailesinin Londra'daki Alman bombardımanından kaçarak geldiği Oxford'da dünyaya geldi.

Babası da araştırmacı biyolog olan Hawking, Oxford'da fizik alanında lisansını bitirdikten sonra Cambridge üniversitesinde kozmoloji üzerine lisansüstü araştırması yaptı.

GENÇ YAŞLARINDA MOTOR NÖRON HASTALIĞINA SAHİP OLDUĞUNU ÖĞRENDİ

Genç yaşlarında ata binmek ve kürek çekmekten hoşlanıyordu ancak Cambridge döneminde motor nöron hastalığına sahip olduğu teşhisi konuldu. İlk eşi Jane ile 1964'te evlenme hazırlığı yaparken, doktorlar Hawking'e 2 ya da 3 yıl daha ömür biçiyordu.

Ancak hastalık beklenenden çok daha yavaş ilerledi. 1988 yılına geldiğimizde çiftin üç çocuğu vardı ve Hawking'in 'Zamanın Kısa Tarihi' isimli kitabı 10 milyon kopyadan fazla sattı.

1995'te ilk eşi Jane'de ayrılarak hemşirelerinden biriyle evlenen Hawking, 2001'de Cambridge Üniversitesi'nden matematik profesörlüğü yaparken, ikinci kitabı olan Ceviz Kabuğundaki Evren'i çıkardı.

2009'da Hawking, Birleşik Devletler'in en yüksek sivil rütbesi olan Başkanlık Hürriyet Madalyası ile ödüllendirildi.

"EĞER UZAYA GİDİLMEZSE İNSAN IRKININ GELECEĞİ OLMAYACAK"

2007 yılında, içerisinde özel olarak yer çekimsiz ortam oluşturulan bir uçakta ağırlıksız olmayı deneyen ilk felçli insan oldu. Bu denemeyi insanları uzay yolculuğuna özendirmek için yaptığını belirten Hawking, "Dünyadaki yaşamın nükleer savaş veya ölümcül bir virüs gibi tehlikeler nedeniyle yok olma riskinin giderek arttığına inanıyorum. Bence, eğer uzaya gidilmeyecekse insan ırkının bir geleceği olmayacak. Bu yüzden uzaya olan ilgiyi teşvik etmeye çalışıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

76 yaşında hayata gözlerini kapayan Stephen Hawking'in hayatı 2014 yapımı The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi) isimli filmle beyaz perdeye yansıtılmıştı.

Hawking, Albert Einstein'in doğum gününde yaşamını yitirdi.

https://www.sabah.com.tr/galeri/dunya/stephen-hawking-hayatini-kaybetti

• Like 2
  • Sad 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ilginç bir hayat. Söylediği birseyi unutmuyorum, eğer uzaylılar sizinle iletişim kurarsa onlarla iletişim kurmayın ıyi niyetli değiller demişti.

• Like 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
berresu, 1 saat önce yazdı:

Ilginç bir hayat. Söylediği birseyi unutmuyorum, eğer uzaylılar sizinle iletişim kurarsa onlarla iletişim kurmayın ıyi niyetli değiller demişti.

Bak ama uyarmasına rağmen  dinlememişsin  stephen'ı.

Hayatının anlatıldığı "Her şeyin teorisi" filminin izlemedinizse, artık izlemenin vakti geldi. Muazzam bir hayat hikayesiydi.

Başrol oyuncusunun ona benzerliği inanılmazdı. Hani bu o mu yoksa moduna giriyorsunuz.

Hastalandığında 2 yıl ömrü kaldığı söylenmiş ama fazladan 50 yıl daha yaşadı.

Yıllar önce artık Allah'ın varlığına inandığını açıklayıp ateistlerin şoka sokmuştu.

• Like 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

O filmi ben de izlemeliyim. Bu hafta sonu indirir izlerim artık...

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Inancsiz olduğunu biliyorum demekki son anlarda doğru yolu buldu.

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Renan, 4 saat önce yazdı:

O filmi ben de izlemeliyim. Bu hafta sonu indirir izlerim artık...

Bak Renan, sen de klavyenin azizliğine uğramışsın, "hafta sonu orijinal CD. alıp izliyeceğim" yazmışsın ama, klavye hatasından "hafta sonu indirip izlerim" cümlesi olarak değişmiş. Ahh şu klavyeler :)

• Like 1
  • Haha 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Evrenin ve Tanrının nasıl çalıştığını anladığını iddia eden bilim adamı öldü he!? Öldükten sonra neler yaşıyor acaba merak ediyorum. Her yeni eskir, her canlı ölürmüş. Güle güle Stephen, Belki de kurtuldun!

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

kitaplarını ve çok düşünerek okuduğum bir yazardı hayatının ilginçliğide cabası dini inanç durumu beni ilgilendirmez ben dehasına hayrandım

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap