Jump to content
Renan

Liseli Öğrenciler, Avokado Çayının Kolon Kanserini Yendiğini İspatladı!...

Önerilen İletiler

Liseli öğrenciler, Avokado çayının kolon kanserini yendiğini ispatladı!

Liseli öğrenciler, Avokado çayının kolon kanserini yendiğini ispatladı!

Liseli iki genç, yaptığı çalışmalar sonucu avokadonun kolon kanserini yendiğini ortaya çıkardı. Kolon kanseri hücrelerini öldüren avokado, kanser hastalarına umut oldu.

AVOKADO YAPRAĞI ÇAYI

Liseli iki öğrenci, avokado yaprağı çayının kolon kanseri hücrelerini yüzde elli oranında öldürdüğünü ilmen tespit etti. Lise öğrencisi Ceren Doğru ve Sadife Keskin, kolon kanseri üzerinde yaptıkları çalışmayla kanser hastalarına umut oldu. Yaptıkları çalışmalarla avokado yaprağı çayının kolon kanseri hücrelerini yüzde 50 oranında öldürdüğünü tespit eden öğrenciler, bundan sonra avokado yaprağındaki hangi maddenin kolon kanseri hücrelerini öldürdüğünü belirlemek için araştırma yapacak.

liseli-ogrenciler-avokado-cayinin-kolon-kanserini-yendigini-ispatladi-1521018565477.jpeg&mw=600

KOLON KANSERİ HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR!

Eskişehir Anadolu Üniversitesinden aldıkları kolon kanseri hücrelerinin üzerine avokado yaprağı çayı enjekte eden öğrenciler, yaptıkları çalışmalar neticesinde bu çayın kolon kanseri hücrelerini yüzde 50 oranında öldürdüğünü tespit etti.

liseli-ogrenciler-avokado-cayinin-kolon-kanserini-yendigini-ispatladi-1521018938746.jpg&mw=600

Bu çalışmalarıyla Uludağ Üniversitesi ve TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen "49. Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması Bölge Sergisi"ne katılan gençler, başarı kazanmayı hedefliyor.

liseli-ogrenciler-avokado-cayinin-kolon-kanserini-yendigini-ispatladi-1521018498138.jpeg&mw=600

Biyoloji Öğretmeni Emine Erdağ, "Öğrencilerimizin katkısıyla TÜBİTAK proje yarışmasına istedik. Öğrencilerimiz avokado meyvesine çok meraklıydı. Daha sonra çalışmalar ilerledikçe avokado yaprağı çayının faydalarını incelediler. Bu yaprakla kolon kanseri arasındaki ilişkiyi merak ettik.

liseli-ogrenciler-avokado-cayinin-kolon-kanserini-yendigini-ispatladi-1521018944105.jpg&mw=600

Anadolu Üniversitesi bize kolon kanseri hücreleri verdi. Biz de avokado çayını evdeki usul gibi demleyerek hücrelere verdik. Bu çayın kanserli hücreleri yarı yarıya öldürdüğünü gözlemledik. Bu bizim için kıymetliydi. Bu yaprağın içindeki hangi etken maddenin kanserli hücreleri öldürdüğünü araştırmak istiyoruz. Bundan sonraki çalışmalarımız bu yönde olacak" dedi.

https://www.sabah.com.tr/saglik/2018/03/14/liseli-ogrenciler-avokado-cayinin-kolon-kanserini-yendigini-ispatladi

 

  • Thanks 2

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×