Jump to content
Sign in to follow this  
кυвiŁαу

Osmanlı Tarihi (2 Cilt Takım Kutulu) / Ahmed Rasim

Recommended Posts

5ac2611b08b87_select(1).thumb.jpg.8d305e6916b93c37e3d6589c90439808.jpg

Ahmet Rasim’in kaleminden çıkmış olan Osmanlı Tarihi, bizde tarih eğitiminin salt bir kopyacılıktan ibaret olduğu düşüncesine karşı hareket ederek hazırlanmış olan bir eserdir.

Her Türk kendi tarihini bilmekle mükelleftir. Ruslar tarihlerini yazdıktan sonra milliyetlerini ispat edebildiler. Bu hakikat meydanda bulundukça tarihi eserlere vereceğimiz önemin ne kadar büyük olması gerekeceğini onaylamamak mümkün değildir. Bugün her bildiğimiz güçlü ve medeni milletler, tarihine sahip olan milletlerdir. Tarihi toplanmamış, bilim ve teknoloji ile ilgilenmemiş milletler henüz siyasi ve medeni terbiyesini tamamlamamış olanlardır.

Tarihini bilmeyen millet yıkılır, diyor Ahmed Rasim kitaba yazdığı önsözünde.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.

Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.

Yazar: Ahmet Rasim

Sayfa Sayısı: 1088

Baskı Yılı: 2 Aralık 2011

Yayınevi: İlgi Yayınları

Ahmet Rasim'in bu eserini bilmiyorum ama Osmanlıyı ve tarihimi birazcık biliyorum. Yavuz Sultan Selim'in 13 günde geçtiği sinâ çölünü, övüle övüle yere göğe sığdırılamayan Napolyon'un 300 yıl sonra çok daha iyi imkanlara rağmen geçemediğini ve 1. Dünya savaşında tankların, Sultan Selim'den tam 400 yıl sonra ancak 11 günde geçebildiğini biliyorum.

Ayrıca Yavuz Sultan Selim'in tankları olsaydı o çölü kaç günde geçeceğini de biliyorum! :D :D 

Bir Mimar Sinan'ın, bir Pir-i Reisin hala dünyaya gelemediğini de biliyorum!!! Ortaya koydukları eserlerin bir benzerini insanlar bu gün neden hala ortaya koyamazlar onu da anlamıyorum!? Amerika süper güç ama Türk'leri tarihten çıkarsan ortada tarih diye bir şey kalmaz diyen Fritz Neumark yalan söylemiyor bunu biliyorum.

Hiç bir mazeret zaferin yerini tutamaz diyen Atatürk, bunu bazı olaylardan yola çıkarak söyledi, zaman belli yerlerde döngülerle kırılır, bu kimi zaman liderlerin, kimi zaman ülkelerin, kimi zaman gezegenlerin son bulduğu anlamına gelebilir, Atomdan güneş sistemlerine kadar her şey bir döngü içerisindedir ya hani!

Dünyayı kurtarmak superman'ın, batman'ın, spiderman'ın işi değil, hayali kahramanlar bir kenarda hazır ol da beklesin, dünyayı kurtarmak Sultan Selim'in, Süleyman'ın, Fatih'in ve Abdulhamit'in işi buna adımdan bile daha çok eminim! :)