Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
BalveBadem

İnsan Allah'a Küsebilir mi?

Question

46 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Hakkı yoktur tabi ki. Olur mu öyle şey?  İsyan etme sınıfına girer mi bilemem ama,  Allah'a küstüm diyen, zaten O'ndan uzaklaşmış olur.  Allah'tan uzaklaşanın kulağına şeytan da vesveseler verip seni iyice geri dönülemez bir yola sokar. Allah korusun!

Yusuf suresinde, "Kafirlerden başka hiç kimse Allah'tan ümidini kesmez" der.  Gerisini sen düşün.

 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

İnsan ALLAH'a A.C. küser tabii küsebilir,..

Zira ALLAH, insan benim yer yüzündeki vekilimdir buyuruyor, insan bir çok şeye MALÎK! Rivayet odur ki; bir gün bir adam ALLAH'a küsmüş, çünkü bakmış ki insanlar öyle bir körü yapıyor üzerinden insanlar, hayvanlar, arabalar geçiyor, ALLAH bir köprü yapmış kıldan ince kılıçtan keskin, adam diyor ki, "sen alemlerin rabbisin, şu insanların yaptığı kadar bir köprü yapamadın mı ki!? Senin köprün böyle geniş değil de, kıldan ince kılıçtan keskin?"

Musa A.S. o adamın oturduğu köprüden geçerken, bakmış bir adem orda oturuyor selam vermiş, ama adam selamı almayınca, Musa A.S. biraz şaşkınlıkla adamın yanından geçip Tur-i Sina'ya Rabbi ile konuşmaya gitmiş. Alemlerin Rabbi buyurur ki: - Ey Musa tekrar köprüden geçerken git o kuluma bir tokat atıver!!!

Musa A.S. dönüş yolunda adama selam veripte, adamın almadığını görünce adama okkalı bir tokat patlatıverir!

Adam derhal secdeye varır, Hikmetinden sual olunmaz Ya RABBİ, sen köprüyü bunca geniş yapsaydın, insanlar geçmek için bir birini yerdi diyerek pişmanlığını dile getirir, kalbinden!

Yani tokadı yediğinde olayı anlamış ve küslüğü bitmiştir çoktan, insan zanneder ki Allah'ın bir hikmeti yok, dünyada herşey kendiliğinden oluyor. Sonsuz hüküm sahibi buna razı olur mu!? Bir gün herkes anlayacak. Gereken her şey insanlığa bildirildi, ama anlayışlar farklı farklı, isteyen anlayabilir isteyen ikaz ve uyarıları arkasına atabilir, problem yok, Mutlak Hükümdar'ın elinde her şey. :D

Salaklar kendi egolarını çok büyük zanneder benim zamanım hiç geçmez zanneder. Bu alemde her şeyin bir ömrü var, insan büyür beşikte mezarda yatmak için, bir atomdan, bir gezegene her şey bir ömrü var ülkeler, krallıklar, imparatorluklar son buluyor bu dünyada, bir gün güneş bile sönecek, bilim adamları mı desem yoksa milim adamlarımı desem hiç bir şeye yetmeyen akıllarıyla her şeyi açıklamaya çalışıyorlar ama onlarda ACİZ! Küsmek isteyen ALLAH'a küssün, insanın anasından, babasından ona daha çok acıyan RABBİ öyle büyük ve yücedir ki, insan bunu çookk sonra anlayacak!

Ama küsme hakkın var evet, bize bu hakkı bile o tanımış hemde gülümseyerek!!! :)

  • Like 2
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Freestyle, espri amaçlı mı küsebilirsin dedin, yoksa ciddi mi?  İnan anlayamadım. Ha, küsersin tokadı yer, kendine gelirsin anlamında mı?  Öyle bile olsa benim mantığıma aykırı.

Ben de bir örnek vereyim madem.  Birine neden küsersin? Sana bir fenalık ettiği, seni incittiği için değil mi? Ya da bir şey istedin, vermedi/yapmadı?   Yani bu durumda Haşa, Allah'ı töhmet altında bırakmış olmuyor musun? 

Peygamber efendimiz, "Allah'a tam teslimiyetle dua ediniz" demiştir. "Küsmek"  ile, "tam teslimiyet"  asla bir arada olamaz.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ahir zamanda doğru yanlış birbirine girmiş. 

Kalbindeki katmanlar artmış içeri girilmez olmuş. 

Gönlün çektiği her tatlı şey haram.

Bir deryada yüzüyorsun ama bir damla su nasip olmuyor bir düşün.. (maddi olanaklar varken cebimizde para varken fakirlik çekiyoruz- bu tamamen ailevi durumumla ilgili) 

Ettiğin dualar tokat misali yüzüne iniyor.

Insanlara muhtaç olmak çok acı.

Ölmek bile nasip olmuyor kurtuluş için.

Edited by BalveBadem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...