Jump to content
  • 0
BalveBadem

İnsan Allah'a Küsebilir mi?

Soru

1. Buna hakkı var mı?

2. Bu isyan etmek midir?

3. Gönül incinirse insan nasıl davranmalı...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Önerilen İletiler

• 0

Hakkı yoktur tabi ki. Olur mu öyle şey?  İsyan etme sınıfına girer mi bilemem ama,  Allah'a küstüm diyen, zaten O'ndan uzaklaşmış olur.  Allah'tan uzaklaşanın kulağına şeytan da vesveseler verip seni iyice geri dönülemez bir yola sokar. Allah korusun!

Yusuf suresinde, "Kafirlerden başka hiç kimse Allah'tan ümidini kesmez" der.  Gerisini sen düşün.

• Like 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 0

Bazen bende küsüyorum.

• Confused 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 0

İnsan ALLAH'a A.C. küser tabii küsebilir,..

Zira ALLAH, insan benim yer yüzündeki vekilimdir buyuruyor, insan bir çok şeye MALÎK! Rivayet odur ki; bir gün bir adam ALLAH'a küsmüş, çünkü bakmış ki insanlar öyle bir körü yapıyor üzerinden insanlar, hayvanlar, arabalar geçiyor, ALLAH bir köprü yapmış kıldan ince kılıçtan keskin, adam diyor ki, "sen alemlerin rabbisin, şu insanların yaptığı kadar bir köprü yapamadın mı ki!? Senin köprün böyle geniş değil de, kıldan ince kılıçtan keskin?"

Musa A.S. o adamın oturduğu köprüden geçerken, bakmış bir adem orda oturuyor selam vermiş, ama adam selamı almayınca, Musa A.S. biraz şaşkınlıkla adamın yanından geçip Tur-i Sina'ya Rabbi ile konuşmaya gitmiş. Alemlerin Rabbi buyurur ki: - Ey Musa tekrar köprüden geçerken git o kuluma bir tokat atıver!!!

Musa A.S. dönüş yolunda adama selam veripte, adamın almadığını görünce adama okkalı bir tokat patlatıverir!

Adam derhal secdeye varır, Hikmetinden sual olunmaz Ya RABBİ, sen köprüyü bunca geniş yapsaydın, insanlar geçmek için bir birini yerdi diyerek pişmanlığını dile getirir, kalbinden!

Yani tokadı yediğinde olayı anlamış ve küslüğü bitmiştir çoktan, insan zanneder ki Allah'ın bir hikmeti yok, dünyada herşey kendiliğinden oluyor. Sonsuz hüküm sahibi buna razı olur mu!? Bir gün herkes anlayacak. Gereken her şey insanlığa bildirildi, ama anlayışlar farklı farklı, isteyen anlayabilir isteyen ikaz ve uyarıları arkasına atabilir, problem yok, Mutlak Hükümdar'ın elinde her şey. :D

Salaklar kendi egolarını çok büyük zanneder benim zamanım hiç geçmez zanneder. Bu alemde her şeyin bir ömrü var, insan büyür beşikte mezarda yatmak için, bir atomdan, bir gezegene her şey bir ömrü var ülkeler, krallıklar, imparatorluklar son buluyor bu dünyada, bir gün güneş bile sönecek, bilim adamları mı desem yoksa milim adamlarımı desem hiç bir şeye yetmeyen akıllarıyla her şeyi açıklamaya çalışıyorlar ama onlarda ACİZ! Küsmek isteyen ALLAH'a küssün, insanın anasından, babasından ona daha çok acıyan RABBİ öyle büyük ve yücedir ki, insan bunu çookk sonra anlayacak!

Ama küsme hakkın var evet, bize bu hakkı bile o tanımış hemde gülümseyerek!!! :)

• Like 2
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 0

Freestyle, espri amaçlı mı küsebilirsin dedin, yoksa ciddi mi?  İnan anlayamadım. Ha, küsersin tokadı yer, kendine gelirsin anlamında mı?  Öyle bile olsa benim mantığıma aykırı.

Ben de bir örnek vereyim madem.  Birine neden küsersin? Sana bir fenalık ettiği, seni incittiği için değil mi? Ya da bir şey istedin, vermedi/yapmadı?   Yani bu durumda Haşa, Allah'ı töhmet altında bırakmış olmuyor musun? 

Peygamber efendimiz, "Allah'a tam teslimiyetle dua ediniz" demiştir. "Küsmek"  ile, "tam teslimiyet"  asla bir arada olamaz.

• Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 0
gönderildi (düzenlendi)

Ahir zamanda doğru yanlış birbirine girmiş. 

Kalbindeki katmanlar artmış içeri girilmez olmuş. 

Gönlün çektiği her tatlı şey haram.

Bir deryada yüzüyorsun ama bir damla su nasip olmuyor bir düşün.. (maddi olanaklar varken cebimizde para varken fakirlik çekiyoruz- bu tamamen ailevi durumumla ilgili) 

Ettiğin dualar tokat misali yüzüne iniyor.

Insanlara muhtaç olmak çok acı.

Ölmek bile nasip olmuyor kurtuluş için.

tarihinde BalveBadem tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 0

images.jpeg

• Haha 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 0
ege, 6 saat önce yazdı:

images.jpeg

Bunu anlamadım??

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap