Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Canan Karatay: Bunu Yiyen 95 Yaşına Kadar Yaşar...

Recommended Posts

Canan Karatay: Bunu yiyen 95 yaşına kadar yaşar

161020171800082817883.jpg

Prof. Dr. Canan Karatay, "Kavurma da kuyruk yağı ile beraber yenecek. Bu Anadolu´da adettir, kuyruk yağını eritip içerler ve de 90-95 yaşına kadar yaşarlar" dedi.

Rize’de öğrencilerle buluşan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu. “Kendine iyi bak” konulu söyleşi programında çay ve fındığın insan sağlığı ve beslenmesi için yararlı olduğunu kaydeden Karatay, "Bol bol şekersiz çay için, fındık yiyin" dedi.

"Bol çay için, hamsiyi kızartmayın"

Yaz aylarının yaklaştığını ve sağlıklı beslenmenin günümüzde daha bir önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Karatay, öğrencilere beslenirken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda açıklamalar yaptı.

Karadeniz’in milli yemeği hamsiye de değinmeden geçmeyen Karatay şu önerilerde bulundu:

"Karadeniz insanı bol bol hamsi yiyor ama hamsiyi kızartmamalısınız. 'Kızartmayın' deyince bana kızıyorlar ama kızartınca sağlık için tehlikeli oluyor. Kızartma kanserojendir, tehlikedir. Hamsinin her tür yemeğini yiyebilirsiniz. Öte yandan, köy tereyağı sabah akşam yiyebilirsiniz. Sabah akşam eritip içebilirsiniz. Fındık, çay çok önemli. Bol bol fındık tüketip, çay içebilirsiniz. Fındık, fıstık çıtır çıtır, hem kan yapar, hem ısıtır. Fındık doğanın hem mineral, vitamin, karbonhidrat, omega3 deposudur. Bunun yanında çay da çok önemli. Bol bol çay içeceksiniz. Şekersiz olmak kaydıyla... Bol bol çay içebilirsiniz. Çay dinç tutar. En güçlü antioksidan vardır içerisinde. Onun için bol bol içmenizde fayda vardır. Çay da kahve de öneriyorum" dedi.

“Kuyruk yağı içip uzun yaşıyorlardı”

Yıllardır bilinen veya yapmayın denilen bazı şeylerin aksine bütün Anadolu´da sabah öğlen kavurma yeme kültürünün olduğunu hatırlatan Karatay, "Kavurmayı yağı ile beraber yemelisiniz. Kuyruk yağı ile birlikte yenmeli. O zaman dinç olur, dağlara çıkar inersiniz” diye konuştu. Yumurta sarısı ile beraber bol köy yağı ile yenmesi gerektiğini belirten Karatay şöyle konuştu:

“Beraber yenecek. Kavurma da kuyruk yağı ile beraber yenecek. Bu Anadolu´da adettir, kuyruk yağını eritip içerler ve de 90-95 yaşına kadar yaşarlar. 'Yağ dokunuyor kalp hastalığı yapıyor' deniyor. Hangi yağ? Trans yağlar ya da margarin dediğimiz yağlar tehlikelidir. Yoksa senelerdir asırlardır yediğimiz köy tereyağları neden tehlikeli olsun. Evvel yoktu, rivayet yeni çıktı."

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne yersen ye uzun ömür kısaltmaz kısa ömür uzamaz. Sağlıklı yaşarsın o ayrı bir konu yolda giderken ayağına taş takılır ölürsün. Ömür bu sağlıklı olsanda sağlıksız olsanda vaktin gelince elvada dersin dünyaya. Bu Canan hocaya da hayranım bu arada 

Edited by hacersş
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
İη¢ιѕєℓ, 1 dakika önce yazdı:

Kendisi kac yasina kadar yasayacak acaba kuyruk yagi cok agir oluyor ama icilmez

Kadın yağ içme taraftarı. Ne mide var ama ya, bir çay bardağı zeytinyağını kafasına dikip içiyor... xD

  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orda bir ayrıntı var ama, günümüzde hayvan yemleri değiştiği ve pek çok kimyasal işin içine girdiği için, insan vücudunun ısısı artık hayvansal yağları tolere edemiyor, sonucun damar tıkanıklığı olma ihtimali çok yüksek.

Edited by AYLİN
  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...