Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

İnternet 25 Yaşında!..

Recommended Posts

İnternet 25 yaşında!

Ä°nternet 25 yaÅında!

İnternet günümüzün olmazsa olmaz standartlarından biri haline geldi. Kullanıcılar ilk olarak bilgisayarlar aracılığıyla internete girebiliyordu. Ama zamanla gelişen teknoloji sayesinde internet de gelişti. En başta bağlantı hızı arttı, sonra eski yavaş modemler yerini hızlı modemler aldı, teknolojik çözümler işi daha ileri götürdü ve internet telefonların içine kadar girdi. Şu anda internet oldukça yaygın, fakat seneler önce böyle değildi. Bugün o ülkemiz için oldukça tarihi bir olay yaşanmış ve ilk internet bağlantısıgerçekleşmişti.

İnternet artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Çok büyük bir bilgi okyanusu. Birçok konuda birçok bilgi bulunuyor. Bununla birlikte internet rutin işlerimizi halletmemiz için de yardımcı oluyor. Mesela eskiden fatura yatırmak için ilgili kurumun binasına gitmek gerekirdi. Ama şimdi ise internet bağlantısı ve online hizmetler aracılığıyla oturduğunuz yerden faturayı yatırabilirsiniz.

Peki Türkiye'de ilk internet bağlantısının ne zaman olduğunu biliyor musunuz?

25 yıl önce bugün Türkiye'de ilk internet bağlantısı gerçekleştirildi. Türkiye'nin ilk internet ağı projesi, 1991 yılında ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından başlatıldı.

İlk internet bağlantısı ise 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na ait yönlendiriciler ve PTT'den sağlanan 64 Kbps kapasiteli kiralık hat kullanılarak gerçekleştirildi.

NSFNet ile bağlantı kuruldu.

Türkiye'de üniversitelerin başını çektiği internet; ODTÜ'nün ardından 1994-96 yılları arasında Bilkent, Boğaziçi, Ege ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde de hayata geçti.

İnternetin Türkiye'de ticari kuruluşlarda kullanılması süreci, 1994 yılında T.C. Merkez Bankası ile başladı. İnternetin geniş kitlelere ulaşması ise 1996 yılı sonunda mümkün oldu.

Aradan geçen yıllar içinde internet iyice yayıldı. Gelişen teknoloji sayesinde artık olduğumuz yerden internete çok kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Mobil internet bağlantısı sayesinde akıllı telefonunuzla internette sörf yapabiliyorsunuz.

Türkiye'de internet kullanımı her geçen gün daha da artıyor. İnternete erişim sayısı arttı.

Bu konuda paylaşılan son rakamlara bakacak olursak, AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) "Bilgi Toplumu İstatistikleri"nden derlediği bilgilere göre, 2013-2017 yıllarında 10 ve üzeri çalışanı olan girişimlerde bilişim teknolojileri kullanım oranında artış gerçekleşti. Söz konusu girişimlerde 5 yılda bilgisayar kullanım oranı yüzde 92'den yüzde 97,2'ye çıktı.

Söz konusu dönemde, 10 ve üzeri çalışanı olan girişimlerde internet erişimi yüzde 90,8'den yüzde 95,9'a, web sitesi sahipliği yüzde 53,8'den yüzde 72,9'a yükseldi.

Hanelerde de 5 yıllık dönemde bilgisayar kullanımı ve internete erişim oranlarında dikkat çekici artışlar gerçekleşti.

Söz konusu dönemde hanelerde bilgisayar kullanım oranı yüzde 49,9'dan yüzde 56,6'ya ulaştı. Bu alanda erkekler kadınları geçti.

Erkeklerin 2013'te bilgisayar kullanım oranı yüzde 60,2 iken geçen yıl itibarıyla yüzde 65,7'ye yükseldi. Kadınlarda ise söz konusu oran yüzde 39,8'den yüzde 47,7'ye çıktı.

Aynı dönemde, hanelerde internete erişim oranına bakıldığında, 2013'te yüzde 48,9 olan oran geçen yıl yüzde 66,8 olarak kaydedildi.

Hanelerdeki erkeklerin 2013'te yüzde 59,3 olan internet kullanım oranı, geçen yıl yüzde 75,1'e yükseldi. Kadınların da internette geçirdiği vakit artarken, 2013'te yüzde 38,7 olan oran 2017'de yüzde 58,7'yi buldu.

Türkiye'de, bilgi toplumu olma hedefine ulaşmak, internet ve bilgisayar okuryazarlığının artırılması, iletişim teknolojilerine erişimi kolaylaştırmak ve bölgeler arasındaki uçurumu yok etmek amacıyla yapılan yatırımlar da kayıtlara yansıdı.

Bu kapsamda hanelerin internete erişimi 2013'te yüzde 49,1 iken geçen yıl yüzde 80,7'ye yükseldi.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe konuyla ilgili olarak açıklamalar yapmış ve Türkiye'nin kendi bilişim teknolojilerini üretmesi gerektiğini söylemişti.

21. yüzyıldan itibaren bilgi toplumuna dönüşümün hız kazanmasıyla "bilgi ekonomisi" adıyla yeni bir ekonomi dalının oluştuğunu belirten Aktepe, internet erişimi ve kullanımı, web sitesi sahipliği (özellikle KOBİ'ler ve girişimciler için) ve bilgisayar kullanımındaki artışların olumlu olduğunu, Türkiye'nin bilgi toplumu olma yolunda ciddi ilerlemeler kaydettiğini vurgulamıştı.

 

 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şimdi okurken heyecanlandığım 12.04.1993 ilk internet bağlantısı olayına olay zamanı heyecanlanmamistim. Nedir nasıldır nasıl kullanılır bilmiyordum. Şimdi 10 dakika internetsiz duramıyorum. Ama en güzeli iyiki internet var foruma giriyoruz internet olmasaydı böyle güzel arkadaşları nerden bulurdum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...