Jump to content
berresu

Bir Hitit Duası

Önerilen İletiler

Bir Hitit Duası...

Tanrım beni yavaşlat...
Aklımı sakinleştirerek, kalbimi dinlendir.
Zamanın sonsuzluğunu göstererek, bu telaşlı hızımı dengele.
Günün karmaşası içinde, bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sukunetini ver.
Sinirlerim ve kaslarımdaki gerginliği, belleğimde yaşayan akarsuların melodisiyle yıka, götür.
Uykunun o büyüleyici ve iyileştirici gücünü duymama yardımcı ol.
Anlık zevkleri yaşayabilme sanatını öğret.
Bir çiçeğe bakmak için yavaşlamayı,güzel bir kedi yada köpek okşayabilmek için durmayı,güzel bir kitaptan birkaç satır okumayı,balık avlayabilmeyi,hülyalara dalabilmeyi öğret.
Her gün bana kaplumbağa ve tavşan masalını hatırlat.
Hatırlat ki,yarışı her zaman hızlı koşanın bitirmediğini,yaşamda hızı artırmaktan çok daha önemli şeyler olduğunu bileyim.
Heybetli meşe ağacının dallarından yukarıya doğru bakmamı sağla.
Bakıp göreyim ki onun böyle güçlü ve büyük olması,yavaş ve iyi büyümesine bağlıdır.
Beni yavaşlat Tanrım ve köklerimi yaşam toprağının kalıcı değerlerine doğru göndermeme yardım et.
Yardım et ki kaderimin yıldızlarına doğru daha olgun ve daha sağlam olarak yükseleyim.
Ve hepsinden önemlisi Tanrım;
Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmek için sabır,ikisi arasındaki farkı bilmek için akıl ve beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak dostlar ver.
Amin...

Alıntı....

• Like 1
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Bunu nerden buldun veya nerden aklına geldi bilmiyorum ama Aklınla bin yaşa emi. 2900 yıl öncesi taşlara yazılan bir yazı. Çok hoş ve güzel teşekkürler canım.

:) Detayı var şimdi aklımda yok düşüneyim yazarım... 

tarihinde hacersş tarafından düzenlendi
  • Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
berresu, 2 saat önce yazdı:

hepsinden önemlisi Allah ım;

Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için

cesaret,

değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmek için

sabır,

ikisi arasındaki farkı bilmek için akıl

ve beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak

dostlar ver.
Amin...

Amin

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Internette gördüm çok beğendim paylaştım. Yanı müslüman bir insanında hristiyaninda edeceği ortak bir dua

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dünya besmele ve İslam üzerine kurulmuş. Çok derin bir konu ama kısaca Hz İbrahim Allah dostu ve müslüman ve ayrıca peygamberimizin dedesi. Nasıl diyorlar yanlış veya yalan olmasın bunlar meshep ler veya tarikatlar yada Allah doğru yolu göstermek için kutsal kitaplar Zebur, Tevrat, İncil, Kuranı Kerim. Yani diyeceğim oki bu duanın Hristiyanlıkla ilgisi yok bence. 

Not: bu tamamen benim düşüncem yanılmış ta olabilirim. M. Ö. 900 Yıllar yani yaklaşık 2900 yıl önce taşlara yazılmış bir yazı sadece 

• Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dua yalnız Allah’a yapılır. Kul bütün samimiyetiyle, huşu içinde Allah’tan ister. Hayırlı olan her şey Allah’tan istenebilir. 

2900 yıl öncesinin bayramı

2900 yıl öncesinin bayramı...

Güzel bulduğum, okumaya değer bulduğum yazıları saklarım. Bunları zaman zaman da okuduğum olur. Her okuyuşta başka başka yönleri dikkatimi çeker. Aslını ararsanız, sadece seçili yazılar değil her yazı değişik zamanlarda okunduğunda da değişik anlamlar verebilir. Bu sadece yazılardan kaynaklanmaz. Okuyan kişinin farklı duygu ve düşüncelerle okumasından da kaynaklanabilir. 

2899 yıl öncesinin bayramı...

Milat'tan 900 yıl önce yani bundan 2899(2900) yıl evvel insanlar bir tapınağa aşağıdaki yazıyı asarlar.
Sıraya girip okurlar...
Sonra...
Birbirlerine sarılır....
Bayramlarını kutlarlardı.
İşte o yazı: 

"Gürültü patırtının ortasında sesizce, sükunetle dolaş; sesizliğin içinde huzur var. Sakın bunu unutma.
Herkesle dost olmaya çalış.
Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık: unutmak olsun.
Bağışla ve unut...
Ama kimseye teslim olma...
İçten ol;

Telaşsız anlat...
Kısa, açık ve net konuş...
Başkalarına da kulak ver...
Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü, dünyada herkesin bir öyküsü vardır.
Yalnız...
Yaptığın plânların değil...
Başardıklarının da...
Tadını çıkar...

Ne kadar küçük olursa olsun işinle ilgilen. Hayattaki dayanağın işindir, unutma. Sevebileceğin bir iş seçersen yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini öyle seveceksin ki, başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirken verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın...

Olduğun gibi görün...
Ve göründüğün gibi ol....

Sevmiyorsan eğer...
Sever gibi yapma...

Çevrene, tanıdıklarına...
Önerilerde bulun...
Fakat asla hükmetmeye kalkma. 

İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki, insanlığın sevgi konusunda yüzyıllardır öğrenebildiği bir kumsaldaki kum taneciği bile değildir.

Aşka sakın burun kıvırma...
Aşk nedir?
Çöl ortasındaki yemyeşil bahçedir... O bahçeye bakmayı hak etmiş bir bahçevan olmak için her bitkinin sürekli ilgiye, yardıma, bakıma, sevgiye ihtiyacı olduğunu da unutma.

Hayatta kaybedebilirsin...
Kaybetmeyi...
Ahlaksızca bir kazanca tercih et.
Birincisinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki; o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür.

Yıllar geçiyor, geçecek....
Yılların geçmesine öfkelenme...

Gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme.

Rüzgarın yönünü...
Değiştiremiyorsan....
Yelkenlerini...
Rüzgara göre ayarla...
Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getirmediğinle ilgilenir.

Arasıra...
Kendini tutamayabilirsin...
Yüreğini isyana kaptırabilirsin...
Fakat unutma:
Evreni yargılamak imkansızdır.
Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendinle barış içinde ol...

Annenin seni doğurduğu...
Saatleri hatırlıyor musun?
Sen ağlarken...
Herkes sevinçle gülüyordu...
Öyle bir ömür geçir ki, sen öldüğünde herkes ağlasın.

Sabırlı, sevecen ol..
Erdemini yitirme...

Önünde sonunda sahip olduğun tek servet yine 

Önünde sonunda sahip olduğun tek servet yine kendinsin. Görmeye çalış ki, bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de insanoğlunun biricik güzel mekanıdır.

(Xsentos İsa'dan Önce 9. Yüzyıl) 

İnternet ortamından çıkardığım bu yazının aslını astarını bulamadım. Umarım siz bulursunuz. 

hacersş, 3 saat önce yazdı:

Bunu nerden buldun veya nerden aklına geldi bilmiyorum ama Aklınla bin yaşa emi. 2900 yıl öncesi taşlara yazılan bir yazı. Çok hoş ve güzel teşekkürler canım.

:) Detayı var şimdi aklımda yok düşüneyim yazarım... 

Hatırlattığın için teşekkürler tekrardan 

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

O zamanlarda bile dine ahlâka önem veriliyormuş. Şimdi ahlâkî umursayan yok dini zaten silmek istiyorlar.

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

guzel yazi ve konuydu ama tandri  degil ALLAH  diye okunmasi daha dogrudur

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Sunrise, Bir saat önce yazdı:

guzel yazi ve konuydu ama tandri  degil ALLAH  diye okunmasi daha dogrudur

Biz okurken kendimize göre düzenleyebiliriz. Ama konunun orjinalini paylaştım.

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap