Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Peygamberimizin Hz.Hatice Sevgisi

Recommended Posts

Efendimiz Sav'ın Hz. Hatice’ye olan sevgisi diğer hanımlarına kıyasla çok daha farklı idi. Onu o kadar çok seviyordu ki ahirete irtihalinden sonra da onu asla unutmamış ve sürekli hayırla yâd etmiştir. Hz. Aişe bu konuda şöyle söyler:

“Ben hiç kimseyi Hatice’yi kıskandığım kadar kıskanmadım. Çünkü Resulullah ondan çok bahsederdi. Yine bir gün koyun kesmiştik. Allah Resulü koyunun budunu kesip ‘Bunu Hatice’nin akrabasına götürün’ dedi. Bunun üzerine ben ağlayarak ‘O ancak yaşlı bir kadındı. Allah sana daha hayırlısını nasip ettiği halde niçin halen Hatice’den bahsediyorsun?’ dedim. Bu söz üzerine Resulullah’ın adeta rengi değişti ve ‘Hayır, vallahi Rabbim bana Hatice’den daha hayırlısını nasip etmemiştir. Çünkü insanlar beni dışlarken o, Allah ve Resulüne iman ederek bana imanı ve malı ile destek oldu. İnsanlar bana eziyet ederken o bana şefkat kucağını açarak teselli oldu. Hiç kimseden değil, Rabbim sadece o mübarekten bana cennet gülleri olan çocuklar bahşetti. Şimdi söyler misin ya Aişe? Bu kadar güzellikleri kendisinde toplayan biri sevilmez mi?’ buyurdu.”

Erkeğin kadına muhabbeti ALLAH TEâLâ’NIN CEMâLine vuslatı talepden ibarettir.Kadını sadece cinsi zevk ve şehvetlerin bir tatmin aleti görmek basit ve iptidai bir zihniyetin eseridir.Her güzelin hüsnü,Allahın cemalinden müsteardır. Sevecekseniz Hz. Hatice annemize “Gönlümün Rızkı” diyen Peygamberimiz(SAV) gibi sevin.?

İbn’ül-Fâriz’