Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Ay Tutulması

Recommended Posts

Görüntünün olası içeriÄi: yazı

 

ALLAH, gökleri ve yeri hak ile yarattı. Geceyi gündüze, gündüzü geceye çevirir. Güneş’i ve Ay’ı musahhar (emre amade) kıldı. Hepsi belirlenmiş bir zamana kadar (yörüngelerinde) akar (gider).
Zümer Suresi 5. ayet

Güneş, Ay, Mars ve diğerleri ALLAH'ın yarattığı yörüngelerinde akıp gidiyorlar. Öyle güzel bir yörüngede akıyorlar ki bazen biri diğerinin önüne geçiyor ve muazzam görsel bir ziyafet oluşuyor. Yani aslına bakacak olursanız bir tutulma hadisesi yok. Görsel bir ziyafet var. ALLAH'ın yaratışının muhteşemliğini izleme fırsatı var. Yani Ay tutulması dedikleri olaydan korkmana, felaket habercisi olarak görmene gerek yok. İzle, tefekkür et, düşün ama Ay tutulmasında korkma sen asıl AKIL tutulmasından kork. Müslüman coğrafyası yüzyıllardır akıl tutulması yaşıyor o yüzden bu felaketleri yaşıyoruz. Halbuki İslam'ın muhteşem kitabı defalarca soruyor; hala aklınızı kullanmayacak mısınız?
Soruyorlar hangi namazı kılalım?
Bugünün bir özelliği yok. Bugüne özel bir namaz yok. Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimiz Ay tutulurken şu namazı kıldı şu duayı etti diyorlar. Gök cisimlerine tapan yıldızlara güneşe tapan insanlara İslam’ı anlatmaya ALLAH’ı anlatmaya gönderilen uğruna kainat yaratılan, parmağıyla Ay’ı ikiye ayırıp daha sonra birleştiren Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimiz Ay tutuldu diye özel bir namaz kılar mıydı? Bir düşün artık ne olur azcık düşün o akıl sana sadece konuş diye verilmedi düşün diye verildi. Sen namaz kılmak istiyorsan vakit namazlarını kıl ve sonrada her gece Kur’an-ı Kerim’in özellikle tavsiye ettiği gece namazını kıl. Ama sadece bu gece yarısı değil her gece yarısı kıl… 
Dua etmek mi istiyorsun; “ALLAH’ım tüm Müslüman aleminin akıl tutulmasından kurtulmasını nasip eyle.” Diye dua et.
Ve gecenin bir yarısı gökyüzüne bak düşün tefekkür et. Bak Kur’an-ı Kerim Ali İmran Suresi 119. Ayette diyor ki; “Aklı selim sahipleri ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken Allah'ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler ve şöyle derler: “Ey Rabbimiz! Sen bunu, boşuna yaratmadın; seni noksan sıfatlardan uzak tutarız. Bizi cehennem azabından koru!” 
Bak gördün mü; Kur’an sana gökyüzüne bakıp bazı garip hadiseler gördüğünde ne yapman gerektiğini söylüyor. Bugün daha güzel bir fırsat var gökyüzünde. Ay Mars Güneş Dünya tek bir hat üzerinde… İzle tefekkür et…
Bak bu gece neler düşünebilirsin;
Ay yörüngesi ve dönüş hareketi nedeniyle Dünya’yı yavaşlatıyor. Binlerce yıl önce bir tam güm 8 saat civarındayken şimdi bir tam gün Ay nedeniyle 24 saat ve her yıl mili saniye oranında günler uzuyor. Günler yirmiyıl öncesine göre milisaniyede olsa uzadıysa neden sen günleri kısalmış olarak hissediyorsun?
Dünya’nın dörtte biri büyüklüğünde olan Ay sadece iniş yapılan bölgede gösterildiği gibi beyaz bir toz yığını, kum yığını mı?
Düşünürsen aklını çalıştırırsın. Aklını çalıştırırsan ilim peşinde koşarsın. Unutma senin peygamberin sana ne dedi? 
“İlim Müslümanın yitik malıdır. Nerede bulsa alır” dedi 
“İlim Çin’de olsa gidip alın” dedi

Bir Türk devleti Ay yörüngesine uydu yerleştirip tüm Ay yüzeyini fotoğrafladığı zaman bilinen herşey değişir.

 

Mustafa Kaya

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...