Jump to content
Sign in to follow this  
hacersş

Bunları Biliyor muyuz?

Recommended Posts

Bildiklerimiz veya Bildiğimizi sandığımız 

Hatta unutmuş olduğumuz her ne varsa birbirimize hatırlatalım. 

Mesela

“Kadın dövmek maalesef, Türklerin Arap kültürü ile tanışmasından sonra başlamış bir olaydır.
Türk kültüründe, örfünde kadın her zaman el üstünde tutulur. 
Cengiz Han’ın eşi için söylediği “Ben sizin Han’ınızım. Bu da benim Han’ım” sözüyle dilimize yerleşen Han’ım kelimesi bile bunu gösterir. 
Kadın evin Hanıdır...”
 İlber Ortaylı

• Like 5
  • Thanks 1

O zaman bende kadınlarla ilgili bir hatırlatma yapıyorum. 15 yıl kadar onceye kadar evli kadınlar kocalarından yazılı izin olmadan işyeri açamazdı.

• Like 2

Yok öyle birşey ben iş yeri açmıştım. Eşimin imzasını falan istemediler. Yalnız Hac a gidecekler den 50 yaş altı kadınlar kendi başlarına gidemiyorlardı yakın erkek akrabası eş, baba, kardeş dayı amca veya gidebilir diye imza gerekiyordu. Şimdi nasıl bilmiyorumda., 4 yıl önce, Kuzenim eşinden imza alıp babası ve iki çocuğu ile gitmişti. 

Edited by hacersş

hacersş, 12.12.2018 - 09:38 yazdı:

Bildiklerimiz veya Bildiğimizi sandığımız 

Hatta unutmuş olduğumuz her ne varsa birbirimize hatırlatalım. 

Mesela

“Kadın dövmek maalesef, Türklerin Arap kültürü ile tanışmasından sonra başlamış bir olaydır.
Türk kültüründe, örfünde kadın her zaman el üstünde tutulur. 
Cengiz Han’ın eşi için söylediği “Ben sizin Han’ınızım. Bu da benim Han’ım” sözüyle dilimize yerleşen Han’ım kelimesi bile bunu gösterir. 
Kadın evin Hanıdır...”
 İlber Ortaylı

Cengiz Han'ın bu jesti çok güzeldir, ama derininde çok büyük bir sorumluluk da barındırır. Bir atasözümüz şöyle der "erkek bozulursa,aile; kadın bozulursa, ulus bozulur." 

Arap toplumları islamdan önce, kız çocuklarını katlediyordu, aileler çocuklarının yaşayabileceği hayatı bildiği için,buna mecbur kalıyordu. Bugün , kız ya da erkek, çocuklarımızı kimlere emanet ediyoruz ? O toplumdan daha mı ilerdeyiz, daha mı gerideyiz? Takdir sizin.. gerisinde yürüyen sebebi ve mantığını iyi görmemiz gerekiyor bazı şeylerin..çünkü malum, 40 maymun bir arabayı istila etse de yürütemez. 

Emeğinize sağlık, bu güzel hatırlatma için.. ( bu, eşin çalışma  izni  vermesi meselesi de sanırım tazminat alabilmek için kullanılıyordu)

• Thanks 1

Kimi içeriden dışarıya bakar, kimi dışarıdan içeriye bakar.

Bütün mesele, neye, nereden bakıp, nerede olduğunu bilip, ona göre hareket etmektir.

Teşekkür ederim. 

Yalnız tazminat olayına takıldım gerçekten bilmediğim bir şey şimdi ben işyeri açıcam eşim izin verecek imza atıcak ben eşimden mi tazminat alıcam. 

2002 (yılı tam hatırlamıyorum unutmak istediğim birşey) yılında iş yeri açtım. Eşinin imzası gerekiyor demediler bana, Risk almayı çok severdim, şimdi ise hiç sevmediğim birşey hep kendime eziyet etmişim. Kendi kendime düşünüyorum ne manyakmışım dediğimde çok oluyor. 

Bazı insanlar örnekleri görerek vazgeçer ya ben yaşayarak örneklendirdim kendime.... 

Edited by hacersş
  • Like 1

İşyeri açmakla ilgili ne desem yalan olur, bilmiyorum. Şöyleydi, çalıştığınız işyerine istifa gerekçesi olarak eşinizin  izninin olmadığını beyan ederseniz, kıdem tazminatınızı alabiliyordunuz ayrılırken. Belli bir zamanı vardı, arkadaşlarım kullanmıştı ordan hatırlıyorum.

İçerden ya da dışardan da baksak , Rabbim doğru yolundan ayırmasın, önemli olan o. 

• Like 1

Amin. Ha sen çalışma hayatından bahsettin. Doğru çalışma hayatında yani kurumsal özel iş yerlerinde kızlar evlenirken tazminat alıp ayrılıyorlar. 

• Like 1

Geçenlerde kızımın okulunda din öğretmenleri bir hikaye anlatmış,asıl onu yazacaktım. Kafasına göre bir sıralama yapmış, en altta engelliler, sonra kız çocukları geliyor , böyle bir "insani sıralama" çıkıyor hikayeden.  Kızımı okuldan aldım, kafası allak bullak, üzgün.. biz öyle birşey hissettirmedik ona,  büyürken bana da hissettirilmedi. Çocukların kafasını bu şekilde zehirleyip sonra, yok engelliler için farkındalık, yok şiddet şöyle böyle diye tvlerde gevelemek  hiç samimi gelmiyor bana. Biz onların bıraktığı travmaları mı temizleyelim, çocuklara insani değerleri mi öğretelim. Bunların da öğretmen olmamaları gerek, hele de din öğretmeni..

• Like 1

hacersş, 13.12.2018 - 11:53 yazdı:

Yok öyle birşey ben iş yeri açmıştım. Eşimin imzasını falan istemediler. Yalnız Hac a gidecekler den 50 yaş altı kadınlar kendi başlarına gidemiyorlardı yakın erkek akrabası eş, baba, kardeş dayı amca veya gidebilir diye imza gerekiyordu. Şimdi nasıl bilmiyorumda., 4 yıl önce, Kuzenim eşinden imza alıp babası ve iki çocuğu ile gitmişti. 

Öyle birşey var. Ama böyle şeyler arayınca bulunmuyor birkaç ay hatta yıl sonra bulurum  :). Bulunca paylaşırım 

• Like 1

berresu, 20 dakika önce yazdı:

Öyle birşey var. Ama böyle şeyler arayınca bulunmuyor birkaç ay hatta yıl sonra bulurum  :). Bulunca paylaşırım 

Anlayacak bir yeri vardır onun Berresu. Ben şahıs şirketi kendi adıma  açmıştım. Eşimin imzasıda gerekmedi.

Anonim veya limited şirketi olunca imza gerekebilir. O kadar ayrıntı bilmiyorum. Kredi çekmesi gerekiyorsa da kefil olarak imza gerekebilir. Çeşitleri mevcut dur. 

Edited by hacersş
  • Like 1