Jump to content
Renan

Aranılan Terkip ve Dualar...

Recommended Posts

mine1686, 24.01.2018 - 16:27 yazdı:

Merhaba arkadaşlar,

Eşim özünde iyi bir insandır. Ancak günlük olayları bile çok fazla didikleyen ve büyüten birisi. Genellikle tartışma ortamında kaçarım çünkü susmaz ve asla kendinde hata payı görmez ve açıkcası bu durum evliliğimizi ciddi anlamda yıpratıyor. En üzücü tarafı ise öfke kontrolü maalesef yok, bağırr hakaret veya küfür eder. Hayatta en sevmediğim ve katlanamadığım durum da budur , o an asla cevap vermem. sonrasında konuşmam kendisiyle ve ne hikmetse savunması bağırtmasaydın olur. Durup dururken ben niye bağırayım der. oysa ki çok basit bir mevzu da itiraz etmem veya suskun kalmam bile bağırması için sebep. 

Geçenlerde iş yerinde küfür etti bağırdı, herkesin içinde. sebep işle alakalı bir mevzu. Sütten çıkmış ak kaşık değilim ama kırılıyorum inciniyorum soğuyorum ve mutsuzum. Bir diğer sıkıntımız da tabiri caiz ise gönlü gözü bol değil. Hep inandığım şey gözün tok olacak, üçün beşin hesabını yapmayacaksın, allah ummadığın yerden verir. eşim de sorsan sadece bütçe yapar ama aslı öyle değil, ben çalışıyorum o da çalışıyor ve evlendik evleneli ben maaşımın tamamına yakınını onun hesabına gönderiyorum. kiradır masraflardır onun hesabından ödeniyor. aldığım veya almayı düşündüğüm herşeyi söylemem onay almam gerekiyor ve bu bana çok zor geliyor. En basiti geçenlerde botum yırtılmış , bot almam lazım dedim cevabı senin geçen seneden botun yok mu oldu. siz söyleyi arkadaşlar problem bende mi ben mi yanlış anlıyorum. hayatımda hiç yapmadığım kadar hesap yapıyorum , kuaföre bile gitmem gerekse çok zaruri olmadıkça gitmiyorum, bunlar fedakarlık değil midir. büyük çağta çok şükür borcumuz yok ama bu nedir, anlayamıyorum.

bu konuyu defalarca konuştum , tavrının söylemlerinin yanlış ve sert olduğunu söyledim. netice de aldığım karşılık , ben yarını düşünüyorum , sıkıntı çekmeyelim diyor. bir arkadaşa hediye alacağım mesela , ufak birşey , şimdi şart mı ne gerek var diyor. ya ne var bunda 20-30 tl batırmaz bizi, hem de karşındaki insanın duasını alırsın.

benim babam gözü de gönlü de çok zengin bir adamdı ve ne zaman daralsa allah hep bir kapı açtı.

hayatta bu kadar para hesabı yapmak doğru değil.

siz bana bir hal yol deyin, eşim nasıl ıslah olur.

Öncelikle ALLAH sabır versin. Bunu yaşayan bi çok kişiden birisiniz. Benim çevremde de var böyle eşler. Kıtlık bilinci oluşturuyor aslında. Ne kadar plan yaparsan yap biriktirirsen biriktir o senin hesabını dahi yapmadığın bir şeye bir yere gidecektir. İnsan sevdiğine cömert olmalı. Kaç yıllık evlisiniz? Onun bekarken nasıl olduğunu ailesine onu tanıyanlara sorun. Bu durum sadece size karşımı yoksa genel olarak hep böyle miydi ?

Ne yazık ki bazılarımız çok eli açık oluyoruz bazılarımız cimri denilecek kadar tutucu. Tabi ki dua edin ama sebepleri de araştırın. Vakt-i zamanında yokluk görmüş eksiklik yaşamış biriyse aşırı tutucu olur. Eskiler de çok var. Büyüklerimiz hep der biz çok fakirdik. İŞte şöyle giyemedik şöyle yiyemedik. Para kazanmanın zorluğunu biliriz. Tasarruflu olun vs. Hepimizin hayatında var. Tabi ki emeğinin kıymetini bileceksin ama kazandığın nimetlerin şükrünü eda ederek geçimini de sağlayacaksın. ALLAH nimetini kulunun üzerinde görmek ister. Bugün sakladığınız para yada bir eşya ne bileyim herhangi bir şey yarın size değil de başkasına nasip olur.Keşke bunları eşinize anlatabilsek. Dua edin ve siz anlatın.Ve onun  etkileneceği insanlarla vakit geçirmesini,bu durumu aşabileceği kitaplar okumasını film seyretmesini sağlayın. Olmadı onunda mutlaka vazgeçemediği alışkanlıklar vardır. Sürekli aldığı yada almak zorunda olduğu şeyler. Mesela şu bot meselesinde kendisi içinde ayn şeyi düşünüyor mu? Geçen yıla var bu senede aynısı giyeyim diyor mu? Onun davranışları ile sizde ona yaklaşabilirsiniz kırmadan dökmeden. Anlatarak. Siz ona ayna olun sizde kendisini görsün.Belki ALLAH bu şekilde ona yaptığının karşıdakilere saygı olmadığını gösterir.

• Like 2

Hak Aşığı, 15 saat önce yazdı:

Öncelikle ALLAH sabır versin. Bunu yaşayan bi çok kişiden birisiniz. Benim çevremde de var böyle eşler. Kıtlık bilinci oluşturuyor aslında. Ne kadar plan yaparsan yap biriktirirsen biriktir o senin hesabını dahi yapmadığın bir şeye bir yere gidecektir. İnsan sevdiğine cömert olmalı. Kaç yıllık evlisiniz? Onun bekarken nasıl olduğunu ailesine onu tanıyanlara sorun. Bu durum sadece size karşımı yoksa genel olarak hep böyle miydi ?

Ne yazık ki bazılarımız çok eli açık oluyoruz bazılarımız cimri denilecek kadar tutucu. Tabi ki dua edin ama sebepleri de araştırın. Vakt-i zamanında yokluk görmüş eksiklik yaşamış biriyse aşırı tutucu olur. Eskiler de çok var. Büyüklerimiz hep der biz çok fakirdik. İŞte şöyle giyemedik şöyle yiyemedik. Para kazanmanın zorluğunu biliriz. Tasarruflu olun vs. Hepimizin hayatında var. Tabi ki emeğinin kıymetini bileceksin ama kazandığın nimetlerin şükrünü eda ederek geçimini de sağlayacaksın. ALLAH nimetini kulunun üzerinde görmek ister. Bugün sakladığınız para yada bir eşya ne bileyim herhangi bir şey yarın size değil de başkasına nasip olur.Keşke bunları eşinize anlatabilsek. Dua edin ve siz anlatın.Ve onun  etkileneceği insanlarla vakit geçirmesini,bu durumu aşabileceği kitaplar okumasını film seyretmesini sağlayın. Olmadı onunda mutlaka vazgeçemediği alışkanlıklar vardır. Sürekli aldığı yada almak zorunda olduğu şeyler. Mesela şu bot meselesinde kendisi içinde ayn şeyi düşünüyor mu? Geçen yıla var bu senede aynısı giyeyim diyor mu? Onun davranışları ile sizde ona yaklaşabilirsiniz kırmadan dökmeden. Anlatarak. Siz ona ayna olun sizde kendisini görsün.Belki ALLAH bu şekilde ona yaptığının karşıdakilere saygı olmadığını gösterir.

Merhaba , öncelikle çok teşekkür ederim.

Aslında bot meselesi sadece bir örnekti, mevzu bot alıp almamak değil. Sadece gerçekten botum yırtıldı ve 3 senedir aynı botu giyiyorum. eşim bana botum yırtdıldı demeden ben onu farkeder gider kendim alırım. İncindiğim yer ne para ne başka birşey ama bu davranışlar bana çok acı veriyor hayal kırıklığı yaşıyorum. Evlenmeden önceki dönemde eşimin direk böyle bir tavrı hiç olmadı ancak bana göre daha tutumlu ve hesaplı olduğunu farkediyor ve biliyordum. Birkaç kez bu konularla ilgili ona endişemi söyledim ve açık açık dile getirdim, bak tutumlu olmak güzel bir meziyet ama cimrilik farklı , senin cimri olamayacağını varsayıyorum dedim. O da her defasında ben hayatım boyunca hep hesap yaptım zararını görmedim dedi ben de evet hesap yapmak değilde hesabını bilmek önemlidir ancak dozu iyi ayarlanmalıdır dedim. Hatta evlenmeden önce bu konuları birkaç büyüğümle görüştüm, danıştım acaba ben mi evham yapıyorum vs. diye. Genelde aldığım tepkiler sorumluluk sahibi adam ama tabi cimrilik boyutuna taşırsa sıkıntı ama iyi adama benziyor cimrilik açgözlülük etmez demişlerdir.

Geçen sene evlendik bir sene bile olmadı. Dün akşam dedimki bak kabul ediyorum tamam ben hassasım herşeyi yanlış anlıyorum.  o zaman bunu şöyle çözelim, sen bana geçen seneden botun var mı diye bak deme, eğer işten çıkacaksan patrona söle sana işsizlik versin deme, işsizlik maaşı almaz ise çok sıkışırız deme, ha senin içerde yıllık iznin var onun da parasını al deme lütfen.

Ben işimden memnun değilim , cesaret edip çıkamıyorum , çıkıp daha iyi bir iş bulmak niyetim. Ama eşim bana sen işsizlik maaşı alamazsan sıkışırız deyince yüreğim kaldırmıyor , bir insan en önemlisi bir erkek bunu nasıl söyler yapar.

Allahım bana yardım et...

Allah yardımcın olsun. Daha bir yıllık evliymişsin çocuk varmı bilmiyorum ama insan yedisinde neyse yetmişinde de aynıdır. Eniştem teyzemi çok güzel kullandı. Kadın emekli oldu da rahat rahat parasını harcayamadı. Kadın yetmiş yaşına geldi hala sana iş bulayımda çalış diyormuş. Annem varken rahattı da annem ölünce teyzemin keyfi kaçtı. Boşanıyorlar. İyi düşün derim seninki tamamen seni sömürmek düzelmiyorlar anacım bunlar. Türünün son örnekleri 

• Like 2
  • Thanks 1

On 1/25/2018 at 6:56 AM, mine1686 said:

Haklısınız, tavır koymaya çalışıyorum , netice de mağlup olan ben oluyorum. En son eğer bir daha böyle davranırsan senden ayrılırım dedim.

Evlimisiniz bilmiyorum ama bazı şeyleri uygulamak kolay olmuyor ve evet haklısınız ben yapı olarak daha mülayim daha uyumluyumdur. Karşımdaki insanın tüm bu hatalarına rağmen de doğruyu bulacağınız ümid ediyorum. Oysa gönlüm ve aklım yapılanların doğru olmadığını ve rest çekmem gerektiğini söylüyor , peki gücüm var mı? İradem var mı? Sanırım yokkkk

hangi cagda yasiyorsunuz ki yaptigi herseye tahammul ediyorsunuz. bu sekilde devam ederseniz gelecekte hayatinizin en buyuk pismanligini yasarsiniz. bu isler su duayi okuyum, bu  buyuyu yaptiriyim demekle olmaz. gerektiginde tepkinizi koyacaksiniz, yoksa tum hayatiniz boyunca bu sekilde ezilmeye mahkumsunuz.  

• Like 1

aykutt, 10 saat önce yazdı:

hangi cagda yasiyorsunuz ki yaptigi herseye tahammul ediyorsunuz. bu sekilde devam ederseniz gelecekte hayatinizin en buyuk pismanligini yasarsiniz. bu isler su duayi okuyum, bu  buyuyu yaptiriyim demekle olmaz. gerektiginde tepkinizi koyacaksiniz, yoksa tum hayatiniz boyunca bu sekilde ezilmeye mahkumsunuz.  

merhaba elimden geldiği kadar tavır koymaya çalışıyorum ama insan bazen kendini o kadar çaresiz ve yanlız hissediyor ki hiçbir şeye gücü olmuyor.

Kendini sevmek lazım belki de, kendine değer vermek ,iş kendimizde bitiyor da, bunu başaramıyorum belki de.

mine1686, 1 saat önce yazdı:

merhaba elimden geldiği kadar tavır koymaya çalışıyorum ama insan bazen kendini o kadar çaresiz ve yanlız hissediyor ki hiçbir şeye gücü olmuyor.

Kendini sevmek lazım belki de, kendine değer vermek ,iş kendimizde bitiyor da, bunu başaramıyorum belki de.

Seni çok iyi anlıyorum içi beni dışı seni yakar misali.... Allah hangisi hayırlı ise o yolu açsın sana. Evlilik kolay değil çocuk oyuncağı hiç değil kurtarmak için mücadele veriyorsun. Sabrın mükafatını görürsün inş. 

• Like 1

Selamün Aleyküm. Aranıza yeni katįldim. Benim Esma'larla ilgili bir sorum olacaktı. Esmaları Ya Vedûdül Cebbarül Cami diye kombine edip okuyabilirmiyim. Vedûd esmasįnı aşk için, Cami esmasįnı araması ve ya gelmesi ve Cebbar esmasįnıda zorlamak ve ya aramasįnı engelleyen ne varsa ortadan kaldırmak için diye düşündüm. Iradeyi etkiliyorsun sözünü yazmadan cevap verirseniz Allah razı olsun

6 hours ago, Sessizbiri said:

Selamün Aleyküm. Aranıza yeni katįldim. Benim Esma'larla ilgili bir sorum olacaktı. Esmaları Ya Vedûdül Cebbarül Cami diye kombine edip okuyabilirmiyim. Vedûd esmasįnı aşk için, Cami esmasįnı araması ve ya gelmesi ve Cebbar esmasįnıda zorlamak ve ya aramasįnı engelleyen ne varsa ortadan kaldırmak için diye düşündüm. Iradeyi etkiliyorsun sözünü yazmadan cevap verirseniz Allah razı olsun

bir not düseyim sayet bunlari okumakta kararli iseniz iki kere düsünmeni tavsiye ederim.. sonu iyi olmuyor (konu ask vs. ise) iradeyi etkiliyor evet ama ömrün sonuna kadar ya devam etmelisin yada kaderde ayrilma ve baska biri ile evlenme var ise ayrilmayi da göze alacaksiniz.. dikkatli olun derim

Cangirl75, 3 saat önce yazdı:

bir not düseyim sayet bunlari okumakta kararli iseniz iki kere düsünmeni tavsiye ederim.. sonu iyi olmuyor (konu ask vs. ise) iradeyi etkiliyor evet ama ömrün sonuna kadar ya devam etmelisin yada kaderde ayrilma ve baska biri ile evlenme var ise ayrilmayi da göze alacaksiniz.. dikkatli olun derim

Cevabınız için teşekkür ederim kardeşim. Ben eşim için okumak istemiştim. Buyuk bir kavga sonucu evden ayrildi. Gelmek istiyor ama inadindan gelmiyor

3 minutes ago, Sessizbiri said:

Cevabınız için teşekkür ederim kardeşim. Ben eşim için okumak istemiştim. Buyuk bir kavga sonucu evden ayrildi. Gelmek istiyor ama inadindan gelmiyor

Her serde bir hayir vardir eger kaderinizde bosanma varsa er gec o olacaktir kasmayin derim en güzeli namaz kiliyorsaniz veya dua okursaniz hayirlisi ile esinizi dileyin Rabbim size kesin en dogru karari gösterir az sabredin..

• Thanks 1