Jump to content
Sign in to follow this  
hacersş

Yâ Kebikeç!

Recommended Posts

Metis Ajanda 2020 Yâ Kebikeç!

Yâ Kebikeç!

Nedir diye merak ettim, 

Geleneksel Metis Ajandası’nın bu seneki konusu: Kitaplar.

Malum, elyazmalarının haşere saldırısına uğramasını önleme ümidiyle üzerlerine yazılan bir tılsımdır “Yâ Kebikeç!” Kökeni konusundaysa rivayet muhtelif: Süryani ya da Hint mitolojisindeki, böceklere hükmeden meleğin adından geldiği de söyleniyor; elyazmalarını korumak için mürekkebi kullanılan zehirli bitkinin adı olan kebikeç’in zaman içinde halk inancında koruyucu melek anlamını kazandığı da...

Ne de olsa ilk bakışta narin görünür kitap: Parşömen, deri, kâğıt gibi kolayca imha edilebilecek malzeme üzerine yazılmıştır, ya da enerji tekellerinin insafındaki sanal ortama yerleşmiştir. Sanki püf desen... Oysa tuhaf bir direngenliği olduğu çıkmıştır ortaya: Türlü çeşit yangınlarda yakılan, kıyılıp hamur yapılan, toplatılıp yok edildiği sanılan kitaplar usul usul günlerini bekleyen tohumlar gibi yine filizlerini vermiş, çağlar ya da ülkeler aşmış, okurlarına ne yapıp edip kavuşmuşlardır.

John Berger’ın dediği gibi “uzatılan bir el”dir kitaplar, insanların arzularını, umutlarını, korkularını, düşünce ve tasarılarını paylaşmak için birbirlerine uzattıkları el.

Kitapların koruyucu meleği de okurdan başkası değildir aslında; önyargılara, şartlanmalara, baskılara, reklam sağanağı altında körleşmeye direnen okurdan.

O halde, bol kitaplı harika bir yıl dileğiyle Yâ Kebikeç! — Metis Yayınları

Hazırlayan: Emine Bora

Ebat: 10,5 x 15 cm.

Sayfa Sayısı: 224

Kağıt: 70 gr.-Enzocreamy

İç Baskı: 2 Renk

• Like 1

Bu yazı çok hoşuma sizle paylaşmak istedim. 

Kabil'de kitap satan bir kız sevgilisinin geldiğini gördü, bu sırada babası da yanında duruyordu.

Kız, sevgilisine, "Alman yazar Yorg Daniel'in "Baban evde mi?" kitabını almaya geldin galiba?"

Arkadaşı; "Hayır, ben ingiliz yazar Tomas Munis'in "Seni nerde gorebilirim" kitabını almaya gelmiştim."

Kız; "O kitap yok ama ABD'li yazar, Patrice Olfer in "Elma ağaçlarının altında" kitabını önerebilirim."

Arkadaşı; "Çok güzel! Belçika'lı yazar Jean Barner in "5 dakika sonra ararım" kitabını yarın getirebilir misin?"
Kız; "Memnuniyetle. Ayrıca Fransız yazar Mishel Daniel'in "Asla yanlız bırakmam" kitabını da öneririm."

Bu konuşmadan sonra kızın babası, "Bunca kitap çok değil mi? Bunların hepsini okuyor mu?"

Kız; "Evet baba; o çok zeki bir çocuk; hepsini okur."

"Benim çok güzel ve sevimli kızım öyleyse ona Hollandalı yazar, Frank Martinis'in "Ben geri zekalı değilim" kitabını da öner, onu da okusun; ayrıca sen de oku."

Kitap okuma haftası kutlu olsun!
KulturGuru Ekibi
#mucizelerkursu
#kulturguru