Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Kaktüs Bakımının İncelikleri...

Recommended Posts

Kaktüs Bakımının İncelikleri

kaktüs ile ilgili görsel sonucu

Bakımı oldukça kolay ve dayanaklı bir bitki olan kaktüs nasıl sulanır, toprağı nasıl değiştirilir? Kaktüs ışığı sever mi? İşte, meraklısı için tüm bu soruların cevapları... Kaktüs, bakımı en kolay bitkilerden biridir. Kaktüsler dikenli ve dikensiz olarak ikiye ayrılır. 

NASIL SULANMALI?

Kaktüs yaz aylarında haftada 2 kere, kış aylarında ise haftada 1 kere sulanmalıdır. Kaktüse bol su ve ışık verilmelidir. Saksının altındaki tabağı sulama işleminden 30 dakika sonra boşaltın. Suyu boşaltmazsanız toprak kokar ve haşereler ortaya çıkar. Eğer kaktüsün toprağı nemli ise sulamayı erteleyebilirsiniz.

TOPRAK DEĞİŞİMİ

Toprak değişimi 5 ila 6 yılda bir kere Nisan aylarında yapılır. Değiştirelecek saksı, bir önceki saksıdan az da olsa büyük olmalıdır.

KAKTÜS IŞIĞI SEVER Mİ?

Kaktüsler bolca gün ışığına ihtiyaç duyar. Evinizin en çok güneş alan yerleri kaktüsler için ideal ortamlardır. Kaktüsler mümkün oldukça pencereye yakın konulmalıdır.

• Like 1

Bazı çiçeklere sarmısak suyu döküyorlar, bazılarınada maya kolay çiçek açıyor ve ürüyorlarmış. Bildiğim menekşe ve orkide ye... Fethiye gitmiştik orda heryerde kaktüs var meyvesi var nasıl bir şey diye aldık ellerimizin her yeri kıl gibi diken arıtamadık. Kaldığımız otelde zeytin yağı verdiler kolay arınması için. Ellerimizi zeytin yağı ile yıkamıştık. Meyveside incir gibi birşeydi turuncu renkte. 

Edited by hacersş
  • Like 1

Çiçeklerimde mayayı denedim ama bir işe yaramadı. Kahve telvesi kullandım. Sardunyaları coşturuyor gerçekten. Bizim burada yok ama büyük şehirlerde starbucks paketleyip kahve telvesi dağıtıyormuş. Ben de normal bir kafeden alıyorum sürekli. Her gidişimde bir poşet veriyorlar. Sardunyalar kahve telvesini inanılmaz seviyor bilginiz ola... :)

Bu arada kaktüslerime ve sukulentlerime demir hapı veriyorum. Her birinin dibine saksının büyüklüğüne göre 2 ya da 3 kapsül kırıyorum. Demir hapı sadece kaktüslere değil, bütün çiçeklere iyi geliyor. Çiçekli bitkilere çiçek açtırıyor. Çok memnunum demir hapı kullanmaktan. Ayrıca ayda bir her saksıya bir çay kaşığı NPK gübre kullanıyorum.

• Like 1
  • Thanks 1

Bende çay posasını atıyorum. Domatesler çok oldu... :)

Kahveyi duydum ya onuda atarım çiçeklere. 

• Like 1

Çay posasını duymuştum ama hiç kullanmadım. Kısmetse önümüzdeki yıl kullanmayı düşünüyorum... :)

• Like 1

Bana sorarsan çay posasını tavsiye etmem yada ekimi bittikten sonra toprakla karıştır. Nasıl yaparsın bilmiyorumda çok sinek yapıyor. Toprağı attım ben. 

• Like 1

Kullanmayayım o zaman. Balkonda bakıyorum ben çünkü...

• Like 1